anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

IMOVANE
Nazwa międzynarodowa:Zopiclone
Substancje czynne leku:Zopiclone

ATC:N05CF

Forma leku:tabletki 7,5 mg

Zawartość substancja czynna - zopiclone

1 tabl. powl. zawiera 7,5 mg zopiklonu
Sposób działaniaImovane oddziałuje na ośrodki snu w mózgu. Preparat zaczyna działać po 30 minutach od momentu zażycia. Działanie Imovane ustępuje po 7 godzinach. Lek nie powoduje więc uczucia ociężałości rano.


Zopiklon jest lekiem nasennym z grupy pochodnych cyklopirolonu. Działa nasennie, uspokajająco, anksjolitycznie, przeciwdrgawkowo i rozluźnia mięśnie szkieletowe. Zopiklon działa agonistycznie na kompleks receptorów GABA.

Przyspiesza zasypianie i zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy, przedłuża czas snu i poprawia jakość snu oraz samopoczucie po przebudzeniu. Jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym. Max. stężenie w surowicy występuje po 1,5-2 h.

Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku. Zopiklon wiąże się z białkami osocza mniej więcej w 45%; ryzyko interakcji związanych z wypieraniem leku z połączeń z białkami jest niewielkie. Lek jest wydzielany z mlekiem kobiecym.

Zopiklon jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 zopiklonu wynosi około 5 h. U osób w wieku podeszłym oraz z niewydolnością nerek nie dochodzi do kumulacji leku. U pacjentów z niewydolnością wątroby dawkę należy odpowiednio modyfikować.

Zastosowanie Środek nasenny w różnego rodzaju zaburzeniach snu, jak trudności w zasypianiu, budzenie nocne, zbyt wczesne budzenie się.

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno stosować w poważnie zaburzonej funkcji wątroby.
Lek może wywołać uzależnienie.
Pacjenci cierpiący na miastenię gravis (chorobliwe zwiotczenie mięśni) lub zaburzoną funkcję wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Imovane. Lek należy podawać ostrożnie pacjentom starszym.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Stosowanie leku powinno być krótkotrwałe. Pacjenci cierpiący na chroniczne zaburzenia snu powinni zbadać ich przyczynę. Jeśli stosowanie preparatu trwało ponad miesiąc należy stopniowo wycofywać go z użycia, gdyż nagła przerwa w stosowaniu środka może wywołać objawy abstynencji.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Imovane stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar używania innych leków łącznie z Imovane należy omówić z lekarzem.


Nagłe odstawienie zopiklonu może spowodować nasilenie bezsenności lub pojawienie się objawów z odstawienia. Dawkę leku należy zmniejszać stopniowo. Długotrwałe stosowanie leków nasennych zwykle prowadzi do różnie nasilonej utraty aktywności leku.

W przypadku zopiklonu leczenie trwające do 4 tyg. nie prowadzi do wyraźnego zmniejszenia aktywności leku. Lek należy zażywać bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, zaś po jego zażyciu zapewnić sobie możliwość przespania odpowiedniego czasu. Zopiklon nie jest lekiem antydepresyjnym i może maskować objawy depresji.

Działania niepożądane>1/100
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej (dlatego dokładne czyszczenie zębów po każdym posiłku jest nieodzowne).
- Zmiana odczuć smakowych - gorzko w ustach.
- Ospałość.
- Działania te ustępują w razie zmniejszenia dawki leku.

1/1000
- Bóle głowy.
- Mdłości, niepokój, zawroty głowy.

<1/1000
- Splątanie.
- Trudności w koncentracji uwagi.
- Zaburzenia pamięci.
- Lęk.
- Halucynacje.
- Wysypka.


Najczęstszym działaniem niepożądanym jest gorzki lub metaliczny smak w ustach.

Rzadko mogą wystąpić: bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, uczucie senności, suchość w jamie ustnej oraz reakcje alergiczne w postaci świądu lub wysypek skórnych.

Rzadko mogą pojawić się: drażliwość, agresywność, splątanie, depresja, niepamięć następcza, omamy, koszmary senne, zaburzenia koordynacji ruchów. Rzadko reakcje te są ciężkie.

Częściej mogą występować u osób w podeszłym wieku. Ryzyko uzależnienia jest minim., jeśli lek stosuje się nie dłużej niż 4 tyg.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Tabletkę zażyć na 30 minut przed zamierzonym snem.
Tabletki nie należy zażywać w pozycji leżącej.


Doustnie.
Zalecana dawka leku wynosi 7,5 mg/dobę. Dawki tej nie należy przekraczać.
U osób w podeszłym wieku, z upośledzoną czynnością wątroby lub przewlekłą niewydolnością oddechową leczenie należy rozpoczynać od dawki 3,75 mg/dobę i zwiększyć ją do 7,5 mg/dobę jedynie w razie potrzeby. Mimo, iż w przebiegu niewydolności nerek nie dochodzi do kumulacji leku w ustroju, jednak również i w tym przypadku zaleca się rozpoczynanie leczenia od dawki 3,75 mg/dobę.

Leczenie powinno trwać możliwie jak najkrócej, nie dłużej niż 4 tyg., włącznie z okresem stopniowego zmniejszania dawki leku. Po dokładnej ocenie stanu pacjenta, można zalecić dłuższy okres podawania leku. Czas trwania leczenia: bezsenność przejściowa 2-5 dni; bezsenność krótkotrwała 2-3 tyg.

WskazaniaKrótkotrwałe leczenie bezsenności (przejściowej, krótkotrwałej lub przewlekłej) u dorosłych (w tym utrudnione zasypianie i spłycony sen).

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na zopiklon lub inne składniki preparatu.
* Niewydolność oddechowa.
* Ciężka postać zespołu bezdechu sennego.
* Ciężka niewydolność wątroby.
* Nie należy stosować u dzieci w wieku do lat 18.
* Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu.
* Okres karmienia piersią.
* Myasthenia gravis.

InterakcjeZ uwagi na możliwość nasilania działania, w okresie stosowania zopiklonu nie należy spożywać alkoholu. Stosowanie zopiklonu z innymi lekami, takimi jak: neuroleptyki, leki nasenne, anksjolityki, leki antydepresyjne, opioidy, leki przeciwpadaczkowe, środki znieczulenia ogólnego i leki przeciwhistaminowe wykazujące działanie uspokajające (leki przeciwhistaminowe starej generacji) może nasilać działanie zopiklonu.

Leki hamujące niektóre enzymy wątrobowe, np. cytochrom P450 (w tym erytromycyna), mogą nasilać działanie zopiklonu.

PrzedawkowanieW wyniku przedawkowania leku może wystąpić uczucie senności lub śpiączka.

Przedawkowanie samego zopiklonu nie powinno stanowić zagrożenia dla życia pacjenta. Zagrożenie takie może wystąpić w przypadku jednoczesnego przyjęcia innych leków lub substancji działających hamująco na czynność o.u.n., w tym alkoholu. W przypadku przedawkowania zopiklonu pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zaleca się hospitalizację chorego oraz leczenie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe. Płukanie żołądka jest skuteczne, jeśli zostanie wykonane wkrótce po zażyciu leku. Szczególną uwagę należy zwracać na czynność układu krążenia i czynność oddechową. W związku ze znaczną objętością dystrybucji zopiklonu hemodializa jest nieskuteczna. Jako odtrutkę można stosować flumazenil.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Nie wykonano odpowiednich badań nad wpływem zopiklonu na ciążę i płód ludzki. W III trymestrze ciąży lub w czasie porodu zopiklon może powodować hipotermię, hipotonię i depresję oddechową u noworodka. Nie zaleca się stosowania zopiklonu w ciąży. Jego zastosowanie jest dopuszczalne jedynie, gdy spodziewana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Jeśli kobieta zażywająca zopiklon zajdzie w ciążę lub gdy planuje zajście w ciążę, powinna porozumieć się z lekarzem. Zopiklon jest wydzielany z mlekiem kobiecym. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania zopiklonu.

Opakowaniatabletki 7,5 mg a 2 szt., a 20 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
preparaty na naczynka krwionośne przeciw zmarszczkom preparaty na naczynka krwionośne najlepszy kolagen jędrna skóra preparaty na ładne ciało produkty dla seniorów bóle stawów produkty dla sportowców produkty na piersi kolagen na stawy produkty na włosy kolagen na stawy problem z cellulitem cera powiększanie piersi kolagen na cerę kolagen na stawy kolagen na stawy dziąsła najlepszy kolagen powiększanie piersi wzmocnienie bioder produkty na paradontozę ładne włosy ranking kolagen kolagen na piersi powiększanie piersi ranking kolagen cellulit piękne ciało ranking kolagen kolagen na stawy kolagen na cerę najlepszy kolagen powiększanie piersi powiększanie piersi przeciw zmarszczkom produkty dla seniorów produkty na włosy kolagen wartościowy kolagen preparaty na naczynka krwionośne kolagen
piękne paznokcie produkty na paznokcie kolagen na stawy produkty dla seniorów piękne paznokcie paradontoza wartościowy kolagen zmarszczki dziąsła produkty dla seniorów piękne paznokcie przeciw zmarszczkom cellulit jędrna skóra cera jędrne piersi piękne ciało produkty na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów zmarszczki problem z cellulitem przeciw zmarszczkom kolagen na piersi problem z cellulitem wartościowy kolagen kolagen dla seniorów preparaty na ładne ciało produkty na dziąsła zmarszczki powiększanie piersi ładne włosy najlepszy kolagen dziąsła paradontoza produkty na piersi produkty na paznokcie kolagen na piersi produkty dla sportowców preparaty na naczynka krwionośne przeciw zmarszczkom ładna cera produkty na paznokcie produkty na włosy najlepszy kolagen
design by anauk group ® © 2000 & 2019