anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

LEXOTAN
Nazwa międzynarodowa:Bromazepam
Substancje czynne leku:Bromazepam

ATC:N05BA

Forma leku:tabletki 1,5 mg; 3 mg; 6 mg

Zawartość substancja czynna - bromazepam

1 tabl. podzielna zawiera 3 mg lub 6 mg bromazepamu
Sposób działaniaLexotan działa przeciwlękowo, nasennie, zmniejsza napięcie mięśni. Wpływa korzystnie na nastrój i oddziałuje w nieznacznym stopniu na sprawność umysłową.

Lek anksjolityczny.

Zastosowanie Stany lęku, niepokoju, napięcia nerwowego. Nerwice narządowe, głównie serca. Bezsenność. Bolesne miesiączki. Napięcie przedmiesiączkowe.

Ostrzeżenie Lek może wywołać uzależnienie. Nagłe odstawienie leku po dłuższym używaniu może wywołać objawy abstynencji. Lexotanu nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na jaskrę lub miastenię gravis. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Lexotan stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparat nasila działanie leków przeciwuczuleniowych, przeciw padaczce oraz przeciwdepresyjnych. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z Lexotanem należy omówić z lekarzem.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Lexotanem.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.

Działania niepożądaneBrak danych statystycznych na temat działań ubocznych Lexotanu. Wiadomo jednak że może on wywołać senność, zmęczenie, niezborność ruchów, splątanie, szczególnie u pacjentów starszych. Lek może wywołać również bóle i zawroty głowy, widzenie za mgłą. Zaburzenia mowy. Obniżenie ciśnienia krwi. Obniżenie popędu płciowego. Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego dokładna higiena zębów po każdym posiłku jest niezbędna. Odczyny alergiczne skóry. Utrudnienia w oddawaniu moczu. Zaburzenia w funkcji wątroby. Żółtaczka. Zmiany w obrazie krwi.


W dawkach leczniczych jest dobrze tolerowany. Przy wysokich dawkach mogą pojawić się objawy zmęczenia, senność, rzadziej osłabienie mięśni. Objawy te cofają się po zmniejszeniu dawki. Wskazane jest kontrolowanie parametrów krwi i funkcji wątroby.

Przy dłuższym podawaniu wysokich dawek, podobnie jak w przypadku wszystkich środków nasennych i uspokajających, może rozwinąć się uzależnienie u osób do tego skłonnych. Leczenie preparatem powinno być przerwane w przypadku pojawienia się reakcji paradoksalnych jak ostry niepokój, halucynacje, bezsenność lub podniecenie.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 1-2 tabletek 3 razy dziennie. Pacjentom powyżej 65 roku życia podaje się połowę tej dawki.


Średnie dawki dla pacjentów ambulatoryjnych wynoszą 1,5-3 mg do 3x/dobę. W ciężkich przypadkach, zwłaszcza w lecznictwie szpitalnym dawki wynoszą 6-12 mg 2-3x/dobę. Dawki te są zalecane dla wszystkich pacjentów, ale powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Wskazania * Zaburzenia emocjonalne: stany niepokoju i napięcia, nastrój depresyjny, napięcie nerwowe, pobudzenie, bezsenność.
* Czynnościowe zaburzenia związane z niepokojem i napięciem oraz stany niepokoju i napięcia występujące w przebiegu przewlekłych chorób organicznych

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na benzodiazepiny.
* Uzależnienie od alkoholu, leków, narkotyków (poza szczególnymi przypadkami pod nadzorem lekarskim).
* Pacjenci z myasthenia gravis powinni być objęci szczególną opieką podczas przyjmowania preparatu ze względu na uprzednio istniejące osłabienie mięśni.
* Stosowanie benzodiazepin i leków im podobnych może prowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego od tych leków.
* Ryzyko pojawienia się uzależnienia jest tym wyższe, im wyższa jest dawka i czas trwania kuracji; rośnie ono również u pacjentów, u których stwierdzono nadużywanie alkoholu, lub innych leków.
* W związku z ryzykiem wystąpienia objawów wycofywania się po nagłym odstawieniu leku, zaleca się stopniowe obniżanie dawki.

InterakcjeOśrodkowe działanie uspokajające preparatu może być nasilone jeżeli podawany jest jednocześnie z innymi ośrodkowo aktywnymi substancjami jak: neuroleptyki, środki uspokajające, środki przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwbólowe i znieczulające oraz alkohol.

PrzedawkowanieCelowe lub umyślne przedawkowanie samego preparatu rzadko może stanowić zagrożenie życia. Przedawkowanie objawia się głównie nasileniem działania leczniczego (uspokojenie, osłabienie mięśni, głęboki sen) albo paradoksalnym pobudzeniem. W większości przypadków wystarczy obserwacja pacjenta i kontrolowanie funkcji życiowych.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.


Należy kierować się zasadą nie podawania żadnych leków we wczesnym okresie ciąży o ile nie jest to absolutnie konieczne. Karmiące matki nie powinny przyjmować preparatu, ponieważ aktywny składnik tego leku przechodzi do ich mleka.

Opakowaniatabletki 1,5 mg a 30 szt.

30 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
zmarszczki najlepszy kolagen piękne paznokcie produkty dla seniorów przeciw zmarszczkom cera kolagen na dekolt kolagen na stawy bóle stawów produkty na odporność menopauza kolagen na piersi sport dla aktywnych kolagen dla seniorów młody wygląd wartościowy kolagen produkty dla seniorów preparaty na ładne ciało cellulit kolagen młody wygląd produkty na paradontozę dziąsła paradontoza menopauza produkty dla sportowców preparaty na naczynka krwionośne bóle stawów cellulit bóle stawów kolagen na piersi młody wygląd ładne włosy problem z cellulitem menopauza ranking kolagen preparaty na ładne ciało zmarszczki zmarszczki jędrne piersi preparaty na ładne ciało kolagen na dekolt powiększanie piersi produkty na paradontozę
kolagen ładna cera problem z cellulitem wartościowy kolagen piękna cera problemy z dziąsłami wzmocnienie dziąseł i zębów produkty na dziąsła ładne włosy jędrne piersi piękne paznokcie produkty na włosy produkty na paznokcie redukcja zmarszczek najlepszy kolagen produkty dla sportowców kolagen produkty na paznokcie kolagen na dekolt preparaty na naczynka krwionośne młody wygląd menopauza kolagen na cerę dziąsła cellulit cera ładne włosy problem z cellulitem kolagen dla seniorów ranking kolagen młody wygląd kolagen dla seniorów jędrna skóra piękna cera menopauza kolagen na piersi sport dla aktywnych menopauza preparaty na ładne ciało redukcja zmarszczek paradontoza jędrne piersi ładne włosy kolagen dla seniorów
design by anauk group ® © 2000 & 2019