anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ORGAMETRIL
Nazwa międzynarodowa:Lynestrenol
Substancje czynne leku:Lynestrenol

ATC:G03DC

Forma leku:tabletki 5 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiBolesna miesiączka

Zawartość substancja czynna - lynestrenol

Tabletka zawiera: 5 mg linestrenolu.
Sposób działaniaOrgametril jest preparatem hormonalnym silnie hamującym jajeczkowanie.

Zastosowanie Nieregularne krwawienia oraz choroby macicy. Bolesne miesiączki, nieregularne miesiączki, napięcie przedmiesiączkowe, zwyrodnienie gruczołów sutkowych, przerost błony śluzowej macicy (endometrioza).

Ostrzeżenie Leku nie wolno podawać w niektórych schorzeniach wątroby, żółtaczce, krwawieniach z macicy o nieustalonej przyczynie, lub w skłonności do zakrzepów krwi. Pacjentki, które w czasie ciąży chorowały na żółtaczkę nie powinny stosować Orgametrilu. Pacjentki cierpiące na epilepsję, migrenę, cukrzycę oraz choroby serca i nerek powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W czasie leczenia należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Orgametril stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji należy omówić z lekarzem.


Leczenie uzupełniające do estrogenoterapii w okresie około- i po-menopauzalnym (profilaktyka rozrostów błony śluzowej macicy).
1⁄2–1 tabletki dziennie przez 12–15 dni w miesiącu, np. przez pierwsze 2 tygodnie miesiąca kalendarzowego: Estrogeny można podawać codziennie bez przerwy w najniższej skutecznej dawce.

W czasie stosowania preparatów zawierających estrogeny i/lub progestageny występują niekiedy u kobiet plamy barwnikowe (chloazma), szczególnie u tych, które w przeszłości miały takie plamy w okresie ciąży. Kobiety wykazujące skłonności do plam barwnikowych nie powinny eksponować swojej skóry na naturalne lub sztuczne światło słoneczne, bowiem może to spowodować nasilenie się schorzenia.

Niekiedy mogą wystąpić zmiany parametrów funkcji wątroby, metabolizmu węglowodanów i hemostazy. Jeżeli wyniki odpowiednich testów odbiegają od normy, leczenie należy przerwać. W czasie leczenia Orgametrilem może nastąpić wzrost poziomu frakcji LDL-cholesterolu i obniżenie poziomu frakcji HDL-cholesterolu.

W czasie przedłużonego leczenia progestagenami, wskazane jest okresowe badanie lekarskie.

Słabe działanie androgenne linestrenolu związane jest z jego wiązaniem z SHBG. Potwierdza się to nieznacznymi oznakami wirylizacji (takie jak trądzik i hirsutyzm) zaobserwowanymi u niektórych pacjentek.

Pacjentki wykazujące którykolwiek z niżej wyszczególnionych objawów powinny być pod ścisłą opieką lekarską: Choroby układu krążenia (obecne lub w wywiadzie), doustne preparaty estrogenowo/prostagenne mogą minimalnie
zwiększąć ryzyko zaburzeń sercowonaczyniowych. Niektóre formy ostrej depresji, której pogorszenie związane jest ze sterydami płciowymi.

Działania niepożądaneU kobiet w wieku płodnym długotrwałe leczenie Orgametrilem może wywołać zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Zaburzenia te wyrażają się w nieregularnym miesiączkowaniu, braku miesiączki lub miesiączkach długotrwałych.

>1/100
- Nieregularne krwawienia.
- Wzrost wagi ciała.
- Bóle głowy.
- Napięcie gruczołów sutkowych.
- Przygnębienie.
- Mdłości.

1/1000- <1/1000
- Brak pociągu seksualnego.
- Zmiany w funkcji wątroby.
- Przetłuszczanie się włosów.
- Trądzik.


W czasie ciągłego leczenia Orgametrilem przez pierwsze dwa miesiące zdarzaja się często (ponad 10%) krwawienia lub plamienia. Później częstotliwość stopniowo maleje. W czasie leczenia cyklicznego krwawienie i plamienie występuje sporadycznie (1–10%). Czasowe zwiększenie dawki pozwoli w większości przypadków kontrolować krwawienie. Inne niepożądane reakcje, które zdarzają się częściej (ponad 10%) to: zmiany libido (wzrost i obniżenie), mdłości lub inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przyrost wagi ciała. Reakcje niepożądane obserwowane sporadycznie (1–10%) lub rzadko (mniej niż 1%) to: bóle głowy lub migreny, zawroty głowy, nerwowość, depresja, zwiększone pocenie się, trądzik, hirsutyzm (nadmierne owłosienie), plamy barwnikowe, wysypka, świąd, żółtaczka, zmiany profilu lipoproteinowego, zmiany w testach funkcji wątroby, brak miesiączki, nieregularności miesiączkowe, zmniejszona tolerancja na glukozę, bóle sutka, obrzęki. Większość z tych niepożądanych reakcji są typu przjeściowego i w wielu przypadkach nieistotne.

DawkowanieDawkę ustala lekarz dostosowując ją do potrzeb pacjentki.

Tabletki Orgametrilu podawać doustnie z małą ilością płynu.

WskazaniaUwaga: W całym tekście należy uważać pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jako pierwszy dzień cyklu.
Częste miesiączkowanie.
1 tabletkę dziennie od 14-tego do 25-tego dnia cyklu.

Obfite krwawienie miesiączkowe i krwotok maciczny.
2 tabletki dziennie przez 10 dni. Krwawienie przeważnie ustępuje w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Leczenie powtarza się w ciągu 3 cykli miesiączkowych 1-dną tabletką dziennie od 14–25 dnia każdego cyklu.
Jeżeli dolegliwości nie ustąpią w czasie lub po powyższym leczeniu, potrzebne są dodatkowe badania diagnostyczne.

Wybrane przypadki pierwotnego i wtórnego braku miesiączki i skąpych miesiączek.
Leczenie należy rozpocząć od podawania estrogenów np. 0,02–0,05 mg etynyloestradiolu dziennie przez 25 dni. Ponadto od 14–25 dnia podaje się 1 tabletkę Orgametrilu dziennie.
Przeważnie w ciągu 3 dni po zakończeniu leczenia po zakończeniu leczenia pojawia się krwawienie. Leczenie powtarza się (drugi cykl) od 14–25 dnia cyklu podając 1-dną tabletkę dziennie, celowa jest kontynuacja leczenia
przez jeszcze jeden cykl.

Endometrioza
1–2 tabletek dziennie przez co najmniej 6 miesięcy.

Wybrane przypadki raka śródmacicza.
1–10 tabletek dziennie przez dłuższy okres czasu.

Łagodne schorzenia sutka.
1-dną tabletkę dziennie od 14–25 dnia cyklu przez co najmniej 3–4 miesiące.

Zablokowanie owulacji (bolesne owulacje).
Zatrzymanie miesiączki (bolesne miesiączkowanie).
Leczenie 1-dną tabletką dziennie powinno się rozpocząć pierwszego dnia, lecz nie później niż 5-tego dnia cyklu. Leczenie może być kontynuowane przez wiele miesięcy (bez przerwy). Jeżeli pomimo leczenia krwawienie wystąpi, to dawkę należy zwiększyć przez 3–5 dni należy dawkę zwiększyć do 2 lub 3 tabletek dziennie.

Przesuwanie krwawienia miesięcznego.
Leczenie rozpocząć 1-dną tabletką dziennie, najlepiej 2 tygodnie przed przewidywanym terminem miesiączki. Jeżeli leczenie rozpoczyna się w czasie krótszym niż 1 tydzień przed przewidywanym terminem miesiączki, dawkę należy zwiększyć do 2–3 tabletek dziennie. W przypadkach tych niewskazane jest opóźnianie terminu miesiączki - o więcej niż tydzień. Późne rozpoczynanie leczenia zwiększa ryzyko nieskuteczności terapii. Dlatego leczenie powinno się rozpocząć nie później ni 3 dni przed spodziewanym terminem miesiączki.

PrzeciwwskazaniaCiąża lub podejrzenie ciąży.
Ostre schorzenia wątroby, jak żółtaczka cholestatyczna, zapalenie wątroby (lub w wywiadzie ostre schorzenia wątroby, jeżeliwyniki testów czynnościowych wątroby nie są w normie) guzy komórek wątrobowych,
zespoł Rotor碼 i Dubin-Johnsona.
Krwawienie z macicy niewiadomego pochodzenia.
Choroby niezależne od hormonów płciowych lub przebycia takich schorzeń w przeszłości jak np.: opryszczka ciążowa, cholestaza ciężarnych, otoskleroza, ostry świąd lub porfiria.

InterakcjeAnalogicznie do innych gestagenów węgiel aktywowany, barbituraty (włączając Primidon), hydantoiny i rifampicyna mogą obniżać skuteczność działania Orgametrilu. Na odwrót Orgametril może wzmagać skuteczność działania niektórych blokerów beta-adrenergicznych i cyklosporyny, natomiast obniżać efektywność insuliny.

PrzedawkowanieToksyczność linestrenolu jest znikoma. Dlatego też nie należy się spodziewać wystąpienia objawów toksycznych po połknięciu np. przez dziecko kilku tabletek Orgametrilu. Objawy, które najprawdopodobniej w tym wypadku mogą wystąpić to nudności i torsje. W przypadkach koniecznych stosuje się leczenie objawowe.

Ciąża i karmienieRyzyko uszkodzenia płodu. Nie wolno zażywać leku w czasie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.


Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Brak jest kompletnego opracowania określającego ryzyko stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Opakowaniatabletki 5 mg a 30 szt.

30 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
skoki narciarskie - KOLAGEN_cito skok w dal - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito tr膮dzik - KOLAGEN_cito wzmocnij stawy na nartach - KOLAGEN_cito gra w ko艣ci - KOLAGEN_cito 偶eglarstwo - KOLAGEN_cito wzmocnienie bioder - KOLAGEN_cito
na urlopie sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe na angine sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe zio艂owe produkty - sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe na angine sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe cz臋sty kaszel przyczyny sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece sza艂wia - Cukierki_Szalwiowe
apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sednior贸w - aronia - Cukierki_Aroniowe zio艂owe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe nowo艣ci z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe w艂a艣ciwo艣ci aronii - Cukierki_Aroniowe zio艂owe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe
cukierki z zio艂ami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowo艣ci z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporno艣膰 - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zio艂owe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe 艂adne w艂osy - Cukierki_Pokrzywowe zio艂owe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporno艣膰 - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe 艂adna cera - Cukierki_Pokrzywowe
cukierki z zio艂ami - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowo艣ci - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zio艂owe wspomaganie - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zio艂owe cukierki - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w艂a艣ciwo艣ci 偶e艅szenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w艂a艣ciwo艣ci 偶e艅szenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zio艂owe cukierki - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowo艣ci z apteki - 偶e艅sze艅 imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z zio艂ami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowo艣ci z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporno艣膰 - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
w艂a艣ciwo艣ci czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez nowo艣ci - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporno艣膰 - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowo艣ci z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w艂a艣ciwo艣ci czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zio艂owe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
na odporno艣膰 - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe dla ca艂ej rodziny - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe zio艂owe wspomaganie - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z zio艂ami - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe apteka - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe nowo艣ci - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - g艂贸g, g艂ogowe - Cukierki_Glogowe
nowo艣ci z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe zio艂owe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe na odporno艣膰 - melisa - Cukierki_Melisowe nowo艣ci z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporno艣膰 - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki zio艂owe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe dla ca艂ej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe na odporno艣膰 - melisa - Cukierki_Melisowe
nowo艣ci z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sednior贸w - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporno艣膰 - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z zio艂ami - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowo艣ci z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe zio艂owe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe
na spocone nogi - Dezodorant_SuperDeo p艂ywanie - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo jogging - Dezodorant_SuperDeo judo - Dezodorant_SuperDeo wspinaczka - Dezodorant_SuperDeo szachy - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019