anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

PERITOL
Nazwa międzynarodowa:Cyproheptadine hydrochloridum
Substancje czynne leku:Cyproheptadine hydrochloride

ATC:R06AX Inne

Forma leku:syrop 0,4 mg /ml; tabletki 4 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiAlergia Migrena

Zawartość substancja czynna - cyproheptadine hydrochloride

1 tabl. zawiera 4 mg chlorowodorku cyproheptadyny; 100 ml syropu zawiera 40 mg chlorowodorku cyproheptadyny.
Sposób działaniaPeritol jest preparatem, który blokuje działanie histaminy - substancji, która znajduje się w niektórych komórkach i wyzwala się w stanach uczuleniowych. Histamina powoduje np. wysypkę zaczerwienienie, obrzęki i świąd, katar oraz zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Peritol ma również działanie uspokajające i poprawiające apetyt, ponieważ blokuje działanie serotoniny.

Antagonista receptora H1 I generacji. Wykazuje działanie przeciwhistaminowe i silne przeciwserotoninowe, a także cholinolityczne. Działa uspokajająco oraz przeciwświądowo. Przeprowadzone badania wykazały ponadto dużą skuteczność leku w zwiększeniu łaknienia, pobudzania wzrostu u dzieci i przyrostu wagi ciała. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego; wydalana jest w 40% z moczem w postaci nieaktywnego metabolitu, a w 2-20% z kałem.

Zastosowanie Leczenie ostrych i przewlekłych stanów uczuleniowych, jak np. katar sienny, uczuleniowe reakcje skórne, jak pokrzywka, wysypka, świąd. Peritol stosuje się również w niektórych formach migrenopodobnego bólu głowy i braku apetytu.

Ostrzeżenie Peritolu nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na ostre ataki astmy, podwyższone ciśnienie śródgałkowe - jaskrę, utrudnienia w oddawaniu moczu, wrzód żołądka zwężenie odęwiernika żołądka, powiększenie gruczołu krokowego lub uczulenie na cyproheptadinę. Pacjenci powyżej lat 60 oraz wycieńczeni nie powinni stosować preparatu. Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Peritol stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z Peritolem należy omówić z lekarzem. Preparat wzmaga działanie środków uspokajających. Leku nie podaje się dzieciom poniżej 3 roku życia.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też w trakcie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych.


Pacjenci odczuwający senność po przyjęciu leku nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać skomplikowanych urządzeń. Alkohol i środki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy potęgują działanie leku. Odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.

Działania niepożądane>1/100
- Senność, która zwykle zanika po 3 dniach kuracji.
- Uczucie zmęczenia.
- Trudność w koordynacji ruchów.
- Zawroty głowy.
- Wzrost wagi ciała, suchość błony śluzowej jamy ustnej, dlatego niezwykle ważna jest dokładna higiena zębów po każdym posiłku.

1/1000- <1/1000
- Spadek ciśnienia krwi, szczególnie przy zmianie pozycji ciała na pionową.
- Przyspieszona i nieregularna akcja serca.
- Mdłości, wymioty, biegunka lub zatwardzenie.
- Suchość błony śluzowej nosa i gardła.
- Uczucie ucisku w klatce piersiowej.
- Drżenia kończyn, mrowienia.
- Zaburzenia psychiczne.
- Utrudnienia w oddawaniu moczu.
- Reakcje alergiczne skóry.
- Uczulenie na światło słoneczne.
- Dreszcze i nadmierne pocenie się.
- Żółtaczka.
- Bóle głowy.
- Zaburzenia wzroku - podwójne widzenie, widzenie za mgłą.
- Ostre zapalenie ucha środkowego, szum w uszach.
- Zmiany w obrazie krwi.
- Niezwykle łatwo pojawiające się siniaki.
- Zaburzenia miesiączki.
W razie pojawienia się uciążliwych objawów należy skontaktować się z lekarzem.


W początkowym okresie leczenia występuje często senność, która ustępuje po 3-4 dawkach leku. Rzadziej obserwowano występowanie następujących objawów ubocznych: suchość błon śluzowych jamy ustnej, zawroty głowy, nudności, pobudzenie.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w objawach uczuleniowych dorośli 3-4 razy dziennie po 4 mg; dzieci 3-6 lat 2 mg (łyżeczka syropu) 2-3 razy dzienne; dzieci 7-14 lat 2 mg 3-4 razy dziennie.


Dorośli:
3-4x/dobę 1 tabl. lub 3x/dobę 2 łyżeczki syropu.
W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, nie przekraczając jednak 32 mg/dobę.

Dzieci:
nie podawać niemowlętom do 6 mż.
Dzieci w wieku powyżej 6 m-cy do 2 lat w uzasadnionych przypadkach: 0,4 mg/kg mc. Od 2-6 lat: 3-4x/dobę 1/2 tabl. lub łyżeczkę syropu, nie więcej jednak niż 3 mg dziennie.
Od 7-14 lat: 3-4x/dobę 1 tabl. lub 2 łyżeczki syropu, nie więcej niż 16 mg/dobę. 1 łyżeczka (5 ml) odpowiada 2 mg cyproheptadyny.
Ze względu na właściwości uspokajające preparatu i możliwość wystąpienia senności zaleca się podawanie pierwszej dawki leku wieczorem.

Wskazania * Brak łaknienia: jadłowstręt psychiczny,
* brak łaknienia w chorobach wyniszczających,
* okres rekonwalescencji,
* stany wyczerpania,
* pobudzenia łaknienia i przyrostu masy ciała.
* Bóle głowy typu naczyniowego.
* W przypadku nieskuteczności innych leków stosowana w chorobach alergicznych skóry z dużym świądem, takich jak pokrzywka, osutka polekowa, dermografizm.
* Cyproheptadynę stosuje się również w chorobie posurowiczej, zespole poresekcyjnym żołądka i w zespole rakowiaka.

Przeciwwskazania * Jaskra,
* zatrzymanie moczu,
* ciąża.

InterakcjeOstrożnie podaje się: ze środkami przeciwbólowymi, z inhibitorami MAO, które nasilają cholinolityczne własności, z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (anksjolityki, leki nasenne, uspokajające, neuroleptyki, itp.) nasilają działanie sedatywne preparatu.

Ciąża i karmienieNie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.

Opakowaniasyrop 0,4 mg /ml a 100 ml; tabletki 4 mg a 20 szt.

syrop - butelka 100 ml tabletki - 20 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
ładna cera powiększanie piersi cellulit preparaty na ładne ciało preparaty na ładne ciało powiększanie piersi preparaty na ładne ciało problemy z dziąsłami piękne ciało młody wygląd ładna cera redukcja zmarszczek produkty dla sportowców ładna cera preparaty na naczynka krwionośne piękna cera produkty na dziąsła jędrna skóra produkty na odporność jędrna skóra produkty dla sportowców zmarszczki produkty dla seniorów produkty dla seniorów sport dla aktywnych młody wygląd produkty dla sportowców piękne paznokcie produkty na dziąsła piękna cera problemy z dziąsłami ładne włosy kolagen piękne paznokcie jędrna skóra bóle stawów kolagen na piersi kolagen na dekolt wartościowy kolagen menopauza produkty dla seniorów preparaty na naczynka krwionośne jędrne piersi preparaty na naczynka krwionośne
młody wygląd piękne paznokcie cera najlepszy kolagen bóle stawów kolagen na cerę powiększanie piersi kolagen dla seniorów produkty dla sportowców kolagen na cerę kolagen na piersi powiększanie piersi piękne paznokcie preparaty na ładne ciało ranking kolagen najlepszy kolagen paradontoza paradontoza redukcja zmarszczek cellulit problem z cellulitem preparaty na ładne ciało kolagen na stawy produkty dla seniorów wartościowy kolagen produkty dla sportowców piękna cera redukcja zmarszczek kolagen na stawy dziąsła kolagen ładne włosy kolagen na dekolt kolagen na cerę menopauza przeciw zmarszczkom kolagen na dekolt kolagen na cerę wartościowy kolagen młody wygląd przeciw zmarszczkom preparaty na naczynka krwionośne produkty dla sportowców kolagen na dekolt
design by anauk group ® © 2000 & 2019