anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

PILOCARPINUM HYDROCHLORICUM 2%
Nazwa międzynarodowa:Pilocarpini hydrochloridum
Substancje czynne leku:Pilocarpine hydrochloride

ATC:S01EB

Forma leku:krople do oczu 2%; maść do oczu 2%

Inne leki związane ze schorzeniamiJaskra

Zawartość substancja czynna - pilocarpine hydrochloride

1 ml zawiera
substancję czynną: 20 mg chlorowodorku pilokarpiny;
substancje pomocnicze: sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek 50 %, disodowy edetynian, sodu wodorotlenek 10 %, alkohol poliwinylowy, woda do przygotowywania kropli do oczu.
Sposób działaniaPilocarpinum hydrochloricum zwęża źrenice. Działanie leku utrzymuje się przez 6 godzin od chwili zakroplenia.

Zastosowanie Obniżanie ciśnienia śródgałkowego w jaskrze.


Pilokarpina jest alkaloidem o działaniu parasympatykomimetycznym. Powoduje zwężenie źrenicy i skurcz mięśni rzęskowych, zmniejsza opór w odpływie cieczy wodnistej w kącie przesączania i ułatwia odpływ cieczy z komory przedniej. W ten sposób pilokarpina obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Pilocarpinum 2% stosuje się w jaskrze pierwotnej z otwartym kątem przesączania.

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno stosować w uczuleniu na pilokarpinę, a także w stanach zapalnych tęczówki lub ciała rzęskowego. Pacjenci cierpiący na astmę, niedrożność jelit, chorobę naczyń wieńcowych, niewydolność serca, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz miastenię gravis (chorobliwe zwiotczenie mięśni) powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Pilocarpinum hydrochloricum.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.
Pilocarpinum może powodować przebarwienia miękkich soczewek kontaktowych.


Nie należy stosować leku Pilocarpinum 2%, jeśli stwierdzono:

* nadwrażliwość na składniki preparatu,
* ostre zapalenie tęczówki, ciałka rzęskowego, jaskrę złośliwą,
* zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej,
* odwarstwienie siatkówki w wywiadzie,
* okres karmienia piersią.

Zachować szczególną ostrożność stosując Pilocarpinum 2%:

* u pacjentów stosujących miękkie soczewki kontaktowe. Przed użyciem kropli należy je usunąć. Mogą być ponownie założone po upływie co najmniej 30 minut od momentu zakroplenia.
* ponieważ upośledza zdolność adaptacji do ciemności. (patrz: „Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych”).

Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.

Działania niepożądane>1/100
- Przejściowa bliskowzroczność, ból głowy oraz ból oczu.
- Zaburzenia widzenia w związku ze zwężeniem źrenic.
- Nadmierne łzawienie.

1/1000- <1/1000
- Nudności i wymioty.
- Nadmierne wydzielanie śliny, nadmierne wydzielanie śluzu z oskrzeli.
- Zaburzenia czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie mięśni.


Jak każdy lek, Pilocarpinum 2% może powodować działania niepożądane.
Mogą wystąpić działania miejscowe, takie jak: objawy podrażnienia rogówki (świąd, ból, uczucie kłucia, pieczenia w miejscu podania), światłowstręt, przekrwienie spojówek, przejściowe bóle głowy, łzawienia, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), zmętnienie soczewki (szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania).
Mogą wystąpić następujące działania ogólne: reakcje nadwrażliwości, nadmierne ślinienie i pocenie, nudności, wymioty, biegunka, skurcz oskrzeli.

U niektórych osób w czasie stosowania Pilocarpinum 2% mogą wystąpić inne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, także nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj stosuje się 1 kroplę 1-3 razy dziennie lub małą ilość maści do worka spojówkowego.


Pilocarpinum 2% należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Lek przeznaczony jest tylko do użytku zewnętrznego – miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy dotykać końcówki zakraplacza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości pojemnika.

Dorośli: od 1 do 2 kropli roztworu do worka spojówkowego co 6 do 8 godzin.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Pilocarpinum 2% jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.


W przypadku pominięcia dawki leku Pilocarpinum 2%:
Należy podać lek tak szybko jak jest to możliwe.

InterakcjeNależy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Timolol potęguje działanie pilokarpiny obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Leki cholinolityczne (np. atropina) działają antagonistycznie w stosunku do pilokarpiny.

PrzedawkowaniePo przekroczeniu zalecanych dawek (zwłaszcza po przypadkowym wypiciu leku) mogą wystąpić takie objawy jak: wzmożone wydzielanie łez, śliny, potu, soku żołądkowego, zwolnienie czynności serca, obniżenie ciśnienia tętniczego. W razie wystąpienia działań niepożądanych może być konieczne leczenie środkami antycholinergicznymi, np. atropiną.
W przypadku zakroplenia zbyt dużych ilości leku, jego nadmiar można zmyć 0,9% roztworem chlorku sodu lub przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.
Po przypadkowym spożyciu doustnym leku, należy podać 150-200 ml wody do wypicia, spowodować wymioty oraz zastosować płukanie żołądka.
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuPreparat może upośledzać zdolność widzenia i dlatego powinien być stosowany ostrożnie u osób prowadzących pojazdy i obsługujących urządzenia mechaniczne. W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych po zmroku.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Ciąża:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią:
Nie stosować w okresie karmienia piersią.

PrzechowywanieKrople należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Lek (zarówno maść jak i krople) jest ważny 1 miesiąc od momentu otwarcia opakowania.


Chronić przed światłem.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Po otwarciu pojemnika, kropli nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie.
Nie należy stosować Pilocarpinum 2% po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Opakowaniakrople do oczu 2% a 10 ml; krople do oczu 2,0% a 5 pojemników po 2 ml; maść do oczu 2% a 3 g.

2 butelki 5 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
ranking kolagen menopauza młody wygląd młody wygląd cellulit problemy z dziąsłami dziąsła produkty na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów produkty na paradontozę produkty na paradontozę produkty na piersi cera sport dla aktywnych przeciw zmarszczkom kolagen cellulit produkty na dziąsła ładna cera produkty na paznokcie powiększanie piersi produkty na piersi paradontoza redukcja zmarszczek produkty na włosy produkty na paradontozę piękne paznokcie produkty na dziąsła cera produkty na piersi produkty na piersi młody wygląd produkty na dziąsła bóle stawów łagodzenie zmarszczek najlepszy kolagen paradontoza piękne ciało powiększanie piersi produkty na piersi redukcja zmarszczek produkty na paradontozę cera produkty dla seniorów
powiększanie piersi produkty na piersi ładna cera kolagen preparaty na ładne ciało kolagen na dekolt zmarszczki na odporność paradontoza produkty na paradontozę wzmocnienie bioder przeciw zmarszczkom produkty dla sportowców problem z cellulitem młody wygląd kolagen piękne ciało produkty na paradontozę kolagen preparaty na ładne ciało powiększanie piersi paradontoza cera produkty na paradontozę kolagen wzmocnienie dziąseł i zębów jędrne piersi produkty dla sportowców wzmocnienie bioder cera ranking kolagen kolagen na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów najlepszy kolagen preparaty na ładne ciało produkty dla sportowców produkty na włosy kolagen na piersi łagodzenie zmarszczek redukcja zmarszczek młody wygląd menopauza kolagen na dekolt cera
design by anauk group ® © 2000 & 2018