anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

PYRANTELUM
Nazwa międzynarodowa:Pyrantelum
Substancje czynne leku:Pyrantel pamoate

ATC:P02CC

Forma leku:tabletki 250 mg; zawiesina 50 mg/ml

Inne leki związane ze schorzeniamiPasożyty przewodu pokarmowego

Zawartość substancja czynna - pyrantel pamoate
Sposób działaniaPyrantel jest lekiem przeciw pasożytom przewodu pokarmowego. Lek oddziałuje paraliżująco na system nerwowy pasożytów. Porażone pasożyty zostają następnie wydalane z organizmu w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Preparat jest skuteczny w zwalczaniu pasożytów w ich wczesnym jak i dojrzałym stadium rozwoju.

Zastosowanie Zakażenie owsikiem, glistą ludzką, tęgoryjcem dwunastnicy.

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno podawać osobom uczulonym na lek oraz w niewydolności wątroby. Leku nie stosuje się dzieciom poniżej 2 roku życia. Pyrantelum nie należy stosować łącznie z piperazyną, gdyż ta ostatnia zmniejsza skuteczność leku.


Pyrantel należy stosować ostrożnie u pacjentów:

* z niewydolnością wątroby, ponieważ może wzrosnąć stężenie AspAT podczas terapii lekiem;
* niedożywionych lub z niedokrwistością.

Działania niepożądaneBrak danych statystycznych na temat działań ubocznych Pyrantelu. Wiadomo jednak, że lek może powodować wymioty i nudności, bezsennoć lub senność. Bóle i zawroty głowy.


Po zastosowaniu Pyrantelum działania niepożądane nie występują często i przemijają po przerwaniu leczenia.
W większości są to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Należą do nich: nudności, wymioty, parcie na stolec, brak łaknienia, biegunki, bóle i skurcze żołądka.
Rzadko – bóle głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, osłabienie, wysypka, gorączka.
W nielicznych przypadkach występował przejściowy wzrost stężenia AspAT w surowicy krwi.
W pojedynczych przypadkach obserwowano zaburzenia słuchu, halucynacje z dezorientacją i parestezje. Nie udowodniono jednak związku tych objawów z przyjmowaniem leku.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj w owsicy i glistnicy jednorazowo 10 mg/kg wagi ciała. W 14 dni po przeprowadzonej kuracji należy przeprowadzić kontrolne badania kału na obecność pasożytów. W razie owsicy zaleca się jednoczesne zastosowanie leku przez wszystkich domowników.


Lek stosuje się doustnie w czasie lub po posiłku.
Przed połknięciem tabletkę należy bardzo dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć.
W zakażeniach wywołanych Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodenale i Necator americanus, w zależności od wieku i masy ciała pacjenta zaleca się następujące dawkowanie:

Wiek pacjenta tabletki 250 mg
2 do 6 lat 250 mg
6 do 12 lat 500 mg
Powy zej 12 lat oraz dorośli
o masie ciała nie przekraczającej 75 kg 750 mg
Dorośli o masie ciała powyżej 75 kg 1000 mg

W glistnicy i owsicy (także w inwazjach mieszanych tymi pasożytami) dawkę przeznaczoną na całą kurację (10 mg/kg mc.) stosuje się jednorazowo.
W zakażeniu tęgoryjcem dawkę dobową (10 mg/kg mc.) stosuje się przez 3 kolejne dni. W masywnych inwazjach tęgoryjcem Necator americanus zaleca się 20 mg/kg masy ciała przez 2 dni.

Uwaga

1. W leczeniu owsicy kurację powinna jednocześnie prowadzić cała rodzina.
2. Konieczne jest szczególne zachowanie zasad higieny.
3. Po kuracji lekiem Pyrantelum® należy przeprowadzić kontrolne badania parazytologiczne, po 14 dniach po podaniu leku.

WskazaniaGlistnica wywołana przez Ascaris lumbricoides.
Owsica wywołana przez Enterobius vermicularis.
Inwazja tęgoryjcami dwunastnicy Ancylostoma duodenale i Necator americanus.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na lek.

InterakcjePyrantelu nie należy stosować jednocześnie z piperazyną. Leki te działają antagonistycznie.

PrzedawkowanieObjawy przedawkowania
Zaburzenia widzenia, dezorientacja, zawroty głowy, omdlenie lub uczucie zawrotu głowy przy wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej, pocenie się, niewystępujące wcześniej uczucie zmęczenia lub osłabienia, nieregularne tętno, skurcz, drżenie i osłabienie mięśni, uczucie wyczerpania, asfiksja (trudności w oddychaniu, utrata przytomności).
Leczenie
Brak specyficznej odtrutki dla pyrantelu. W razie przedawkowania należy podjąć leczenie objawowe i podtrzymujące (wczesne płukanie żołądka, podtrzymywanie drożności dróg oddechowych i oddychania, podtrzymywanie ciśnienia krwi).

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuBrak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Ciąża
Brak kontrolowanych badań nad zastosowaniem leku u kobiet w ciąży, dlatego lek powinien być stosowany tylko wtedy, kiedy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
Stosowanie leku w okresie karmienia piersią
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet karmiących.
Lek należy stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Opakowaniatabletki 250 mg a 3 szt.; zawiesina 50 mg/ml a 15 ml.

Lek dostępny w opakowaniach po 3 tabletki.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
dziąsła produkty na włosy zmarszczki problem z cellulitem kolagen na stawy ranking kolagen ranking kolagen młody wygląd wartościowy kolagen najlepszy kolagen piękne ciało problem z cellulitem piękne ciało ranking kolagen wartościowy kolagen dziąsła kolagen na cerę zmarszczki menopauza wzmocnienie dziąseł i zębów jędrne piersi redukcja zmarszczek preparaty na ładne ciało paradontoza produkty na włosy ładna cera paradontoza bóle stawów młody wygląd paradontoza ranking kolagen ranking kolagen preparaty na ładne ciało kolagen dla seniorów piękna cera paradontoza najlepszy kolagen jędrne piersi preparaty na naczynka krwionośne kolagen piękne ciało kolagen na cerę wartościowy kolagen powiększanie piersi
wzmocnienie bioder piękna cera piękne paznokcie ranking kolagen cellulit dziąsła jędrna skóra wzmocnienie bioder kolagen na dekolt problem z cellulitem kolagen ładne włosy kolagen dla seniorów dziąsła preparaty na ładne ciało piękne ciało redukcja zmarszczek wzmocnienie dziąseł i zębów kolagen na piersi wzmocnienie bioder przeciw zmarszczkom dziąsła redukcja zmarszczek wzmocnienie bioder kolagen dla seniorów przeciw zmarszczkom produkty dla seniorów produkty na włosy preparaty na naczynka krwionośne kolagen na stawy najlepszy kolagen na odporność przeciw zmarszczkom preparaty na naczynka krwionośne produkty na paznokcie menopauza produkty na dziąsła cellulit paradontoza młody wygląd łagodzenie zmarszczek jędrne piersi preparaty na naczynka krwionośne łagodzenie zmarszczek
design by anauk group ® © 2000 & 2019