anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMI



linki sponsorowane, reklamy





Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

APAP
Nazwa międzynarodowa:Paracetamol
Substancje czynne leku:Paracetamol

ATC:N02BE

Forma leku:krople 100 mg/ml; tabletki 500 mg.

Inne leki związane ze schorzeniamiPrzeziębienie Reumatyzm

Zawartość substancja czynna- paracetamol.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu.
Sposób działaniaAPAP uśmierza ból oraz obniża temperaturę w podobny sposób jak kwas acetylosalicylowy, lecz nie powoduje podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego. APAP nie wpływa na czynniki krwi decydujące o jej krzepliwości i dlatego może być używany przez osoby skłonne do krwawień. Lek jest na ogół dobrze tolerowany przez pacjentów reagujących alergicznie na kwas acetylosalicylowy. Efekt uśmierzania bólu wynika z tego, że paracetamol przeciwdziała powstawaniu pewnych substancji powodujących ból, substancji które organizm produkuje w stanach zapalnych oraz w razie uszkodzeń tkanki. Jest prawdopodobne, że APAP unieszkodliwia pewne produkty drażniące tkanki (substancje oksydujące). Efekt obniżania temperatury ciała wynika z tego, że APAP zwiększa wydalanie ciepła z organizmu. Lek nie obniża temperatury ciała, gdy ta jest w normie. Tabletki i krople zaczynają działać po 30 minutach od chwili podania.

Preparat z grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pochodna fenacetyny, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania leku obserwuje się po 30 min. od momentu podania drogą doustną. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie.

Zastosowanie APAP stosuje się w celu uśmierzania różnego rodzaju bólu (zębów, głowy, bólów menstruacyjnych, mięśni oraz reumatycznych) a także w stanach podwyższonej temperatury w przeziębieniach.

Ostrzeżenie Leku nie należy stosować w wysokim ciśnieniu, niedomodze nerek, wątroby lub serca.
Należy bezwzględnie unikać alkoholu w okresie leczenia paracetamolem.
W razie przedawkowania leku, należy bezzwłocznie szukać pomocy szpitala, gdyż zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby.
Nie stosować leku na własną odpowiedzialność dłużej niż 3-4 dni. Po upływie tego okresu, jeśli nie nastąpiła poprawa, należy skontaktować się z lekarzem w sprawie dalszego leczenia. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli APAP stosuje się jednocześnie z innymi lekami. W razie zamiaru stosowania innych preparatów podczas leczenia paracetamolem należy zasięgnąć porady lekarza.


Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek i astmą oskrzelową. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno pić alkoholu.

Działania niepożądaneNormalne dozowanie wyklucza na ogół możliwość wystąpienia jakichkolwiek niekorzystnych objawów.
<1/1000- Reakcje alergiczne (np. wysypka), zakłócenia w funkcjach wątroby. W razie długotrwałego stosowania zachodzić może ryzyko uszkodzenia nerek.


Mogą wystąpić nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne: pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny. Opisywano pojedyncze przypadki trombocytopenii i agranulocytozy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym, występującym zwykle w wyniku przedawkowania leku, jest ostre uszkodzenie wątroby.

DawkowanieTabletki: dorośli 1 tabletka 4 razy dziennie (najwyżej 4000 mg dziennie), dzieci o wadze 15-25 kg H tabletki 3 razy dziennie (najwyżej1000 mg na dobę), o wadze 25-40 kg
1- tabletka 3 razy dziennie (najwyżej 2000 mg na dobę), o wadze ponad 40 kg, tak jak dorośli.
Krople: (20 kropli = 1 ml)
Dzieci o wadze 5 kg - H ml 3 razy na dobę; o wadze 10 kg - 1G ml 3 razy na dobę; o wadze 15 kg - 2 ml 3 razy na dobę; o wadze 20 kg - 2H ml 3 razy na dobę; o wadze 25 kg - 3G ml 3 razy na dobę; o wadze 30 kg - 4 ml 3 razy na dobę, jeśli lekarz nie przepisze inaczej.


Dorośli: 1-2 tabl. 3-4 x/dobę (max. 8 tabl./dobę). Dzieci powyżej 12 lat: 1 tabl. 3-4x/dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 h odstępu między kolejnymi dawkami.

WskazaniaLeczenie bólu o różnej etiologii: głowy, mięśni, zębów, nerwobólów, bólów miesiączkowych oraz gorączki, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

InterakcjeParacetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Jednoczesne podawanie z rifampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpirazonem lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby zwiększa ryzyko jej uszkodzenia. Lek podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie preparatu łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

PrzedawkowanieObjawy: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność, ogólne osłabienie. Mogą one ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo 5 g paracetamolu lub więcej, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż 1 h należy sprowokować wymioty. Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii. Należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia i prawdopodobnie pożyteczne po 24 h.

UwagiUwagi: Preparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Ciąża i karmienieNie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Lek przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.
Należy jednak przekonsultować z lekarzem, jeśli zamierza się stosować APAP przez dłuższy czas.


Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.

PrzechowywanieKropli APAP nie należy przechowywać w lodówce.

Opakowaniakrople 100 mg/ml a 15 ml; tabletki 500 mg a 50 szt.

opakowanie zawiera: 2, 6, 12, 24 lub 50 sztuk



linki sponsorowane, reklamy














drugs and supplements





WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
wzmocnienie dziąseł i zębów - KOLAGEN_cito bilard - KOLAGEN_cito lifting ciała - KOLAGEN_cito skoki ze spadochronem - KOLAGEN_cito rzut oszczepem - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito salony kosmetyczne - KOLAGEN_cito kolagen na paznokcie - KOLAGEN_cito
przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na urlopie szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe
nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe
nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe
ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki melisowe - cukierki - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe
w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe
judo - Dezodorant_SuperDeo akrobacje spadochronowe - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo wyścigi konne - Dezodorant_SuperDeo squash - Dezodorant_SuperDeo narciarstwo - Dezodorant_SuperDeo skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019