anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

TORECAN
Nazwa międzynarodowa:Thiethylperazine
Substancje czynne leku:Thiethylperazini maleate

ATC:A04AD

Forma leku:czopki 6,5 mg; iniekcje 6,5 mg/ml; tabletki powlekane 6,5 mg; drażetki 6,5 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiMeniere`a choroba Migrena

Zawartość substancja czynna - thiethylperazini maleate

1 czopek zawiera 6,5 mg tietyloperazyny w postaci dwumaleinianu. 1 tabl. powl. zawiera 6,5 mg tietyloperazyny w postaci dwumaleinianu.
Sposób działaniaTorecan działa na rdzeń przedłużony w centralnym systemie nerwowym oraz łagodzi lub usuwa zawroty głowy, czkawkę, mdłości i wymioty. Preparat wchłania się dobrze zarówno podany doodbytniczo jak i doustnie. Lek zaczyna działać po 30 minutach od jego podania, maksymalne działanie występuje między 2-4 godziną od chwili podania i trwa około 10 godzin.


Preparat należy do grupy leków pochodnych fenotiazyny. Lek wpływa na struktury w rdzeniu przedłużonym, które regulują procesy fizjologiczne związane z wymiotami. W ten sposób hamuje reakcję organizmu na bodźce, które pobudzają nudności i wymioty.

Działa również na ośrodki w o.u.n., które regulują i koordynują bodźce z narządu równowagi w uchu wewnętrznym i aparatu lokomocyjnego i w ten sposób łagodzi różne postacie zawrotów głowy. Działanie rozpoczyna się 30 min po podaniu leku i trwa około 4 h.

Zastosowanie Mdłości i wymioty o różnym podłożu, jak np. migrena, zatrucia lekami, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, po urazach czaszki, po operacjach, w chorobie lokomocyjnej. Silne zawroty głowy i zespół Meniere`a (choroba ucha środkowego wyrażająca się silnymi zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi oraz mdłościami) oporne na leczenie innymi środkami.

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na pochodne fenotiazyny. Torecanu nie podaje się dzieciom poniżej 15 roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia w tej grupie wiekowej ubocznych działań pozapiramidowych (patrz: działania niepożądane).
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Lek należy podawać ostrożnie pacjentom starszym. Leczenie pacjentów starszych nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące. Osoby cierpiące na jaskrę, niewydolność serca lub nerek, niewydolność wątroby, utrudnienia w oddawaniu moczu powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Torecan stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Torecan wzmaga działanie preparatów obniżających ciśnienie krwi oraz osłabia działanie leków przeciwparkinsonowych. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.


Preparat może maskować objawy niektórych chorób układu pokarmowego i o.u.n., oraz niepożądane działania innych leków. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza o następujących przypadkach: dolegliwości związane z niskim ciśnieniem krwi; ciąża z szczególną postacią zwiększonego ciśnienia krwi z równoczesnymi obrzękami kończyn (stan przedrzucawkowy); zaburzenia czynności wątroby; występowanie kiedykolwiek w przeszłości chorobowo uwarunkowanych mimowolnych ruchów ciała, stosowanie leku bromokryptyny.

Preparat może spowodować wystąpienie grupy zmian chorobowych złośliwego zespołu neuroleptycznego który się przejawia wysoką gorączką, sztywnością mięśni, zmianą stanu psychicznego i wahaniem ciśnienia krwi. W takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie. Ponieważ u chorych w podeszłym wieku po dalszym leczeniu mogą wystąpić mimowolne ruchy, leczenie powinno trwać najwyżej 2 m-ce. W zależności od wieku chorego należy ograniczyć czas trwania leczenia.

Torecan może istotnie zmniejszyć zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, zwłaszcza jeśli się go stosuje łącznie z alkoholem, lekami uspokajającymi lub nasennymi. Dlatego w czasie leczenia zalecana jest ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Działania niepożądane> 1/100
- Zmęczenie.

1/1000
- Wzmożona akcja serca.
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego nieodzowne jest przestrzeganie higieny zębów po każdym posiłku.
- Ostre skurcze mięśni.
- Parkinsonizm, niepokój wewnętrzny, niezależne od woli ruchy mięśni, również mięśni twarzy, oczu i języka powtarzające się w regularnych odstępach czasu.
- Niezależne od woli ruchy mięśni są szczególnie uporczywe u pacjentów starszych.
- To działanie uboczne obserwowano u pacjentów starszych w 3 miesiące po zaprzestaniu podawania leku.
- Parkinsonizm może pojawić się również u młodych uczulonych pacjentów. Niezwykle zwiększona potrzeba snu.

<1/1000
- Bardzo duży spadek ciśnienia krwi, zaburzenia w funkcji wątroby.
- Złośliwy syndrom neuroleptyczny w postaci sztywności mięśni z gorączką i utratą przytomności.


Torecan może wywołać działania niepożądane ze strony o.u.n.: senność, oszołomienie, bóle głowy, niepokój oraz ciężkie działania niepożądane jak np. silne drgawki i inne oznaki zaburzeń o.u.n. (sztywna i skręcona szyja, ogólna sztywność, mimowolne obracanie gałek ocznych i grymasy twarzy).

Te zaburzenia zwykle ustępują po zaprzestaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki. U chorych w podeszłym wieku po dalszym leczeniu mogą wystąpić mimowolne ruchy ciała. Rzadko występuje wrażenie suchości jamy ustnej i brak łaknienia.

Niepożądane działania preparatu na układ sercowonaczyniowy obejmują gromadzenie się płynów ustrojowych jako obrzęki kończyn i twarzy, zmniejszenie ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Po długotrwałym leczeniu może wystąpić zmętnienie soczewki oka, zamglone widzenie i powiększenie piersi u mężczyzn. Opisano pojedyncze przypadki żółtaczki.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla dorosłych wynosi 1 tabletka lub 1 czopek 1 - 3 razy dziennie. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Doodbytniczo, zwykle 1 czopek na dobę. Można zwiększyć dawkę do 2 lub 3 czopków.
Doustnie 1 tabl. na dobę. Można zwiększyć dawkę do 2 lub 3 tabl.

WskazaniaLek jest przeznaczony do leczenia i zapobiegania wymiotom w następujących stanach: po zabiegach chirurgicznych, po chemioterapii przeciwnowotworowej, po radioterapii, po stosowaniu leków o działaniu wymiotnym, w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i wydzielania żółci, w nieleczonej ciężkiej niewydolności nerek (mocznicy), w niektórych stanach chorobowych głowy (migrenie, zwiększonym nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym, urazach głowy), nudnościach w chorobie lokomocyjnej. Lek stosuje się w leczenie i zapobieganiu zawrotom głowy w następujących stanach: wstrząśnięciu mózgu, zwapnieniu naczyń mózgowych, różnych zaburzeniach narządu równowagi.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na tietyloperazynę (wysypka, świąd, trudności oddychania, silne obniżenie ciśnienia krwi) lub inny składnik preparatu oraz nadwrażliwości na pochodne fenotiazyny; w ciężkich zaburzeniach świadomości lub innych oznakach zaburzonego działania o.u.n.; w silnym obniżeniu ciśnienia krwi; u dzieci poniżej 15 lat oraz u dzieci i młodzieży z objawami lub oznakami podobnymi do nagłej ciężkiej choroby mózgu z równoczesnym upośledzeniem wątroby (zespół Reye碼).

InterakcjeRównoczesne podawanie preparatu i niektórych leków może doprowadzić do oddziaływania leków między sobą, dlatego może się zmniejszyć albo zwiększyć efekt każdego z tych leków. Pacjent powinien poinformować lekarza szczególnie w przypadku stosowania następujących leków: leków działających na o.u.n. (leki nasenne, opiaty o działaniu przeciwbólowym, leki uspokajające, leki przeciwdepresyjne) leku hamującego wydzielanie niektórych hormonów (bromokryptyna) leków do leczenia chorób nowotworowych (prokarbazyna).

PrzedawkowanieZa duże dawki mogą spowodować suchość jamy ustnej, oszołomienie, splątanie, mimowolne ruchy i omdlenia z powodu zmniejszonego ciśnienia krwi. Przy cięższej postaci przedawkowania mogą dodatkowo wystąpić ciężkie zaburzenia świadomości, drgawki i inne oznaki zaburzeń działania o.u.n. Należy wywołać wymioty by zapobiec przenikaniu leku do krwi.

UwagiCzas leczenia zależy od przebiegu choroby zasadniczej i jest określany przez lekarza.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


O stosowaniu i dawkowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.

Opakowaniaczopki 6,5 mg a 6 szt.; czopki 6,5 mg a 6 szt.; iniekcje 6,5 mg/ml a 5 ampułek po 1 ml; tabletki powlekane 6,5 mg a 20 szt., a 50 szt.; drażetki 6,5 mg a 20 szt.

czopki - 6 sztuk tabletki - 50 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
produkty dla senior贸w produkty na w艂osy produkty na dzi膮s艂a 艂agodzenie zmarszczek produkty dla sportowc贸w dzi膮s艂a preparaty na naczynka krwiono艣ne problem z cellulitem kolagen dla senior贸w produkty na odporno艣膰 pi臋kne cia艂o kolagen na cer臋 cera menopauza produkty na paradontoz臋 produkty na paradontoz臋 wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w najlepszy kolagen j臋drna sk贸ra produkty na piersi produkty na paradontoz臋 pi臋kne paznokcie 艂agodzenie zmarszczek produkty na piersi ranking kolagen kolagen na piersi m艂ody wygl膮d produkty na piersi j臋drna sk贸ra przeciw zmarszczkom j臋drne piersi pi臋kne cia艂o kolagen sport dla aktywnych m艂ody wygl膮d produkty na odporno艣膰 kolagen na stawy 艂agodzenie zmarszczek menopauza produkty na piersi m艂ody wygl膮d dzi膮s艂a 艂adna cera preparaty na 艂adne cia艂o
produkty dla sportowc贸w kolagen produkty na odporno艣膰 problemy z dzi膮s艂ami 艂adne w艂osy pi臋kne paznokcie 艂agodzenie zmarszczek dzi膮s艂a produkty dla senior贸w kolagen na piersi problem z cellulitem preparaty na 艂adne cia艂o cellulit ranking kolagen j臋drne piersi j臋drna sk贸ra najlepszy kolagen przeciw zmarszczkom produkty na paradontoz臋 pi臋kne cia艂o problem z cellulitem redukcja zmarszczek 艂adna cera produkty dla senior贸w m艂ody wygl膮d produkty na w艂osy kolagen na stawy problem z cellulitem przeciw zmarszczkom produkty na dzi膮s艂a 艂adna cera na odporno艣膰 preparaty na 艂adne cia艂o produkty na paradontoz臋 produkty na dzi膮s艂a wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w pi臋kne cia艂o paradontoza b贸le staw贸w produkty na paznokcie m艂ody wygl膮d produkty na paradontoz臋 menopauza ranking kolagen
design by anauk group ® © 2000 & 2018