anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

TORECAN
Nazwa międzynarodowa:Thiethylperazine
Substancje czynne leku:Thiethylperazini maleate

ATC:A04AD

Forma leku:czopki 6,5 mg; iniekcje 6,5 mg/ml; tabletki powlekane 6,5 mg; drażetki 6,5 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiMeniere`a choroba Migrena

Zawartość substancja czynna - thiethylperazini maleate

1 czopek zawiera 6,5 mg tietyloperazyny w postaci dwumaleinianu. 1 tabl. powl. zawiera 6,5 mg tietyloperazyny w postaci dwumaleinianu.
Sposób działaniaTorecan działa na rdzeń przedłużony w centralnym systemie nerwowym oraz łagodzi lub usuwa zawroty głowy, czkawkę, mdłości i wymioty. Preparat wchłania się dobrze zarówno podany doodbytniczo jak i doustnie. Lek zaczyna działać po 30 minutach od jego podania, maksymalne działanie występuje między 2-4 godziną od chwili podania i trwa około 10 godzin.


Preparat należy do grupy leków pochodnych fenotiazyny. Lek wpływa na struktury w rdzeniu przedłużonym, które regulują procesy fizjologiczne związane z wymiotami. W ten sposób hamuje reakcję organizmu na bodźce, które pobudzają nudności i wymioty.

Działa również na ośrodki w o.u.n., które regulują i koordynują bodźce z narządu równowagi w uchu wewnętrznym i aparatu lokomocyjnego i w ten sposób łagodzi różne postacie zawrotów głowy. Działanie rozpoczyna się 30 min po podaniu leku i trwa około 4 h.

Zastosowanie Mdłości i wymioty o różnym podłożu, jak np. migrena, zatrucia lekami, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, po urazach czaszki, po operacjach, w chorobie lokomocyjnej. Silne zawroty głowy i zespół Meniere`a (choroba ucha środkowego wyrażająca się silnymi zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi oraz mdłościami) oporne na leczenie innymi środkami.

Ostrzeżenie Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na pochodne fenotiazyny. Torecanu nie podaje się dzieciom poniżej 15 roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia w tej grupie wiekowej ubocznych działań pozapiramidowych (patrz: działania niepożądane).
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Lek należy podawać ostrożnie pacjentom starszym. Leczenie pacjentów starszych nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące. Osoby cierpiące na jaskrę, niewydolność serca lub nerek, niewydolność wątroby, utrudnienia w oddawaniu moczu powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Torecan stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Torecan wzmaga działanie preparatów obniżających ciśnienie krwi oraz osłabia działanie leków przeciwparkinsonowych. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.


Preparat może maskować objawy niektórych chorób układu pokarmowego i o.u.n., oraz niepożądane działania innych leków. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza o następujących przypadkach: dolegliwości związane z niskim ciśnieniem krwi; ciąża z szczególną postacią zwiększonego ciśnienia krwi z równoczesnymi obrzękami kończyn (stan przedrzucawkowy); zaburzenia czynności wątroby; występowanie kiedykolwiek w przeszłości chorobowo uwarunkowanych mimowolnych ruchów ciała, stosowanie leku bromokryptyny.

Preparat może spowodować wystąpienie grupy zmian chorobowych złośliwego zespołu neuroleptycznego który się przejawia wysoką gorączką, sztywnością mięśni, zmianą stanu psychicznego i wahaniem ciśnienia krwi. W takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie. Ponieważ u chorych w podeszłym wieku po dalszym leczeniu mogą wystąpić mimowolne ruchy, leczenie powinno trwać najwyżej 2 m-ce. W zależności od wieku chorego należy ograniczyć czas trwania leczenia.

Torecan może istotnie zmniejszyć zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, zwłaszcza jeśli się go stosuje łącznie z alkoholem, lekami uspokajającymi lub nasennymi. Dlatego w czasie leczenia zalecana jest ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Działania niepożądane> 1/100
- Zmęczenie.

1/1000
- Wzmożona akcja serca.
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej, dlatego nieodzowne jest przestrzeganie higieny zębów po każdym posiłku.
- Ostre skurcze mięśni.
- Parkinsonizm, niepokój wewnętrzny, niezależne od woli ruchy mięśni, również mięśni twarzy, oczu i języka powtarzające się w regularnych odstępach czasu.
- Niezależne od woli ruchy mięśni są szczególnie uporczywe u pacjentów starszych.
- To działanie uboczne obserwowano u pacjentów starszych w 3 miesiące po zaprzestaniu podawania leku.
- Parkinsonizm może pojawić się również u młodych uczulonych pacjentów. Niezwykle zwiększona potrzeba snu.

<1/1000
- Bardzo duży spadek ciśnienia krwi, zaburzenia w funkcji wątroby.
- Złośliwy syndrom neuroleptyczny w postaci sztywności mięśni z gorączką i utratą przytomności.


Torecan może wywołać działania niepożądane ze strony o.u.n.: senność, oszołomienie, bóle głowy, niepokój oraz ciężkie działania niepożądane jak np. silne drgawki i inne oznaki zaburzeń o.u.n. (sztywna i skręcona szyja, ogólna sztywność, mimowolne obracanie gałek ocznych i grymasy twarzy).

Te zaburzenia zwykle ustępują po zaprzestaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki. U chorych w podeszłym wieku po dalszym leczeniu mogą wystąpić mimowolne ruchy ciała. Rzadko występuje wrażenie suchości jamy ustnej i brak łaknienia.

Niepożądane działania preparatu na układ sercowonaczyniowy obejmują gromadzenie się płynów ustrojowych jako obrzęki kończyn i twarzy, zmniejszenie ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Po długotrwałym leczeniu może wystąpić zmętnienie soczewki oka, zamglone widzenie i powiększenie piersi u mężczyzn. Opisano pojedyncze przypadki żółtaczki.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla dorosłych wynosi 1 tabletka lub 1 czopek 1 - 3 razy dziennie. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Doodbytniczo, zwykle 1 czopek na dobę. Można zwiększyć dawkę do 2 lub 3 czopków.
Doustnie 1 tabl. na dobę. Można zwiększyć dawkę do 2 lub 3 tabl.

WskazaniaLek jest przeznaczony do leczenia i zapobiegania wymiotom w następujących stanach: po zabiegach chirurgicznych, po chemioterapii przeciwnowotworowej, po radioterapii, po stosowaniu leków o działaniu wymiotnym, w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i wydzielania żółci, w nieleczonej ciężkiej niewydolności nerek (mocznicy), w niektórych stanach chorobowych głowy (migrenie, zwiększonym nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym, urazach głowy), nudnościach w chorobie lokomocyjnej. Lek stosuje się w leczenie i zapobieganiu zawrotom głowy w następujących stanach: wstrząśnięciu mózgu, zwapnieniu naczyń mózgowych, różnych zaburzeniach narządu równowagi.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na tietyloperazynę (wysypka, świąd, trudności oddychania, silne obniżenie ciśnienia krwi) lub inny składnik preparatu oraz nadwrażliwości na pochodne fenotiazyny; w ciężkich zaburzeniach świadomości lub innych oznakach zaburzonego działania o.u.n.; w silnym obniżeniu ciśnienia krwi; u dzieci poniżej 15 lat oraz u dzieci i młodzieży z objawami lub oznakami podobnymi do nagłej ciężkiej choroby mózgu z równoczesnym upośledzeniem wątroby (zespół Reye碼).

InterakcjeRównoczesne podawanie preparatu i niektórych leków może doprowadzić do oddziaływania leków między sobą, dlatego może się zmniejszyć albo zwiększyć efekt każdego z tych leków. Pacjent powinien poinformować lekarza szczególnie w przypadku stosowania następujących leków: leków działających na o.u.n. (leki nasenne, opiaty o działaniu przeciwbólowym, leki uspokajające, leki przeciwdepresyjne) leku hamującego wydzielanie niektórych hormonów (bromokryptyna) leków do leczenia chorób nowotworowych (prokarbazyna).

PrzedawkowanieZa duże dawki mogą spowodować suchość jamy ustnej, oszołomienie, splątanie, mimowolne ruchy i omdlenia z powodu zmniejszonego ciśnienia krwi. Przy cięższej postaci przedawkowania mogą dodatkowo wystąpić ciężkie zaburzenia świadomości, drgawki i inne oznaki zaburzeń działania o.u.n. Należy wywołać wymioty by zapobiec przenikaniu leku do krwi.

UwagiCzas leczenia zależy od przebiegu choroby zasadniczej i jest określany przez lekarza.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


O stosowaniu i dawkowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.

Opakowaniaczopki 6,5 mg a 6 szt.; czopki 6,5 mg a 6 szt.; iniekcje 6,5 mg/ml a 5 ampułek po 1 ml; tabletki powlekane 6,5 mg a 20 szt., a 50 szt.; drażetki 6,5 mg a 20 szt.

czopki - 6 sztuk tabletki - 50 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
艂adne w艂osy produkty na paznokcie pi臋kne cia艂o przeciw zmarszczkom j臋drne piersi paradontoza produkty na paznokcie problem z cellulitem produkty dla senior贸w produkty na w艂osy preparaty na 艂adne cia艂o ranking kolagen wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w menopauza pi臋kna cera produkty dla sportowc贸w menopauza pi臋kna cera kolagen na cer臋 wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w kolagen dla senior贸w j臋drne piersi wzmocnienie bioder kolagen dla senior贸w sport dla aktywnych cera pi臋kna cera preparaty na naczynka krwiono艣ne problem z cellulitem j臋drne piersi j臋drna sk贸ra produkty dla sportowc贸w paradontoza kolagen dla senior贸w produkty na paradontoz臋 produkty na odporno艣膰 kolagen na dekolt preparaty na 艂adne cia艂o j臋drne piersi 艂adne w艂osy preparaty na 艂adne cia艂o zmarszczki kolagen produkty na dzi膮s艂a
pi臋kne paznokcie cellulit 艂adne w艂osy najlepszy kolagen 艂adna cera menopauza pi臋kna cera powi臋kszanie piersi kolagen dla senior贸w warto艣ciowy kolagen ranking kolagen ranking kolagen j臋drna sk贸ra pi臋kne paznokcie produkty na paznokcie dzi膮s艂a redukcja zmarszczek j臋drna sk贸ra kolagen dla senior贸w menopauza kolagen na cer臋 problem z cellulitem pi臋kne paznokcie dzi膮s艂a pi臋kna cera pi臋kne paznokcie kolagen na stawy preparaty na naczynka krwiono艣ne preparaty na naczynka krwiono艣ne kolagen na dekolt paradontoza problem z cellulitem b贸le staw贸w preparaty na naczynka krwiono艣ne kolagen na cer臋 produkty dla senior贸w produkty na w艂osy cellulit dzi膮s艂a ranking kolagen 艂agodzenie zmarszczek problem z cellulitem 艂adne w艂osy zmarszczki
design by anauk group ® © 2000 & 2019