anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

VEROSPIRON
Nazwa międzynarodowa:Spironolactonum
Substancje czynne leku:Spironolactone

ATC:C03DA

Forma leku:tabletki 25 mg; kapsułki 50 mg; 100 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiNadciśnienie tętnicze krwi

Zawartość substancja czynna - spironolactone

1 kaps. zawiera 50 lub 100 mg spironolaktonu. 1 tabl. zawiera 25 mg spironolaktonu.
Sposób działaniaVerospiron jest środkiem moczopędnym , który oszczędza potas. Hamuje on działanie pewnych substancji we krwi, tzw. mineralnego kortykoidu (aldosteronu), który zatrzymuje sole oraz wodę w ustroju i przez to powoduje gromadzenie się wody w organizmie oraz wysokie ciśnienie krwi. Verospiron blokuje działanie aldosteronu głównie w nerkach.
W leczeniu chorobliwego gromadzenia wody w organizmie pełny skutek działania leku następuje po 3-4 dniu od chwili jego zastosowania.
W leczeniu wysokiego ciśnienia skutek następuje nie wcześniej niż po miesiącu podawania leku.


* Syntetyczny antagonista aldosteronu.
* Blokuje działanie aldosteronu i dezoksykortykosteronu na poziomie receptorów w cewkach nerkowych, zwiększając w ten sposób wydalanie z moczem sodu i chlorków, zmniejszając natomiast wydalanie potasu.
* Obniża również ciśnienie krwi.
* Maks. działanie leku występuje po 24 h i trwa 24-48 h. Mikronizacja substancji aktywnej ułatwia szybkie wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.

Zastosowanie Różne formy obrzęków wodnych, wysokie ciśnienie, pierwotny i wtórny aldosteronizm, tj. zbyt duże wydzielanie aldosteronu z kory nadnerczy, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy.

Ostrzeżenie Nie wolno podawać leku w niedomodze nerek lub w zbyt wysokim stężeniu potasu we krwi. Nie należy zażywać potasu lub środków oszczędzających go w trakcie kuracji Verospironem.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat zażywa się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie ze Verospironem. Verospiron interaguje z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należy m. in. Aspirina. W wyniku jednoczesnego stosowania tych leków może nastąpić uszkodzenie nerek. Verospiron podany łącznie z metforminą może spowodować kwasicę mleczanową. Leku nie należy również podawać z innymi diuretykami ze względu na niebezpieczeństwo zbyt dużego ubytku potasu.


* Długotrwałe leczenie może wywołać wzrost stężenia azotu we krwi.
* Preparat może wywoływać przejściową hiperchloremiczną kwasicę metaboliczną (należy okresowo kontrolować czynność wydzielniczą nerek i stężenie elektrolitów w surowicy).
* Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby.
* Leczenie może utrudnić oznaczanie stężenia digoksyny, kortyzolu i adrenaliny w surowicy.
* Podczas leczenia spożywanie alkoholu jest zabronione. W pierwszym okresie stosowania leku należy przestrzec pacjentów przed podejmowaniem niebezpiecznych czynności, takich jak kierowanie pojazdami czy obsługa maszyn.
* W późniejszym okresie zakres czynności niebezpiecznych można ponownie rozszerzyć.

Działania niepożądaneDziałanie Verospironu zmierza do zatrzymania potasu w organizmie. Jeśli funkcja nerek, przez które odbywa się wydalanie potasu z ustroju jest niezadowalająca może koncentracja potasu w organizmie wzrosnąć, co wpływa niekorzystnie na rytm serca. Jeśli preparat stosuje się z innymi środkami moczopędnymi następuje zbyt duży ubytek sodu, co odzwierciedla się w poczuciu zmęczenia, suchości w ustach oraz w zwiększonym pragnieniu.
Jeśli te działania uboczne wystąpią należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli równowagi potasowo-sodowej we krwi.

1/100
- Powiększenie gruczołów sutkowych, nadwrażliwość sutków, zaburzenia menstruacyjne, impotencja.
- Ospałość, uczucie zmęczenia.
- Biegunka, mdłości, ból głowy.

1/1000- <1/1000
- Wysypka alergiczna, kurcze mięśni, zakłócona praca nerek.
- Dezorientacja.
- Zmiany w obrazie krwi.
- Działania uboczne ustają po przerwaniu kuracji.


W trakcie długotrwałego leczenia hiperkaliemia i ginekomastia, rzadko agranulocytoza. Inne: dolegliwości przewodu pokarmowego (tj. kurcze, biegunka, krwawienia z żołądka, owrzodzenie, zapalenie żołądka i wymioty), letarg, ból głowy, zmiany skórne gruczołowo-plamkowe lub rumieniowe wykwity skórne, pokrzywka, splątanie, gorączka polekowa, ataksja, niemożność uzyskania bądź utrzymania wzwodu, nieregularne miesiączki lub wtórny brak miesiączki, krwawienie pomenopauzalne, nadmierne owłosienie, obniżenie rejestru głosu. Istnieją doniesienia o rozpoznaniu raka piersi, lecz nie ustalono bezpośredniego związku z leczeniem.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.
Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50-100 mg dziennie. Lek należy zażywać jednorazowo, najlepiej rano. Nie należy przerywać kuracji lub zmieniać samowolnie dawkowania.

Wskazania * Krótkotrwałe leczenie przedoperacyjne pierwotnego hiperaldosteronizmu.
* Długotrwałe leczenie pacjentów z gruczolakiem nadnercza wydzielającym aldosteron, w przypadku dyskwalifikacji lub niewyrażenia zgody przez pacjenta na zabieg operacyjny.
* Obrzęk wywołany zastoinową niewydolnością krążenia i retencją sodu (jeżeli pacjent nie reaguje lub nie toleruje żadnego innego sposobu leczenia).
* Marskość wątroby z obrzękami lub wodobrzuszem.
* W zespole nerczycowym (gdy leczenie choroby podstawowej, ograniczenie podaży płynów i sodu oraz działanie leków moczopędnych nie daje oczekiwanego rezultatu) w skojarzeniu z innymi lekami moczopędnymi.
* W nadciśnieniu tętniczym w połączeniu z innymi środkami obniżającymi ciśnienie.
* Pacjenci z hipokaliemią, którzy nie mogą być leczeni innymi preparatami.
* W trakcie leczenia preparatami naparstnicy, w celu uniknięcia hipokaliemii, gdy inne metody nie mogą być stosowane.

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na składniki preparatu.
* Bezmocz,
* ostra niewydolność nerek,
* znacznie upośledzona czynność nerek,
* hiperkaliemia,
* hipinatermia,
* znaczne ograniczenie sodu w diecie,
* cukrzyca,
* choroba Addisona (niedoczynność pierwotna nadnerczy).

Interakcje * Potęguje działanie środków moczopędnych i obniżających ciśnienie tętnicze.
* Stosowany z fluorokortyzonem i warfaryną powoduje wzrost wydalania potasu z moczem.
* Stosowanie preparatu łącznie z innymi środkami moczopędnymi oszczędzającymi potas, z solami potasu, ACE, indometacyną lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi prowadzi do hiperkaliemii (czasami ciężkiej).
* Salicylany osłabiają jego efekt natriuretyczny.
* Spironolakton obniża reakcję naczyniową na noradrenalinę (należy zwracać szczególną uwagę na przygotowanie pacjentów do znieczulenia miejscowego i ogólnego).
* Wydłuża okres półtrwania digoksyny, co może prowadzić do wzrostu jej stężenia i zatrucia naparstnicą (może wystąpić konieczność zmniejszenia dawki podtrzymującej i nasycającej digoksyny, w związku z tym należy monitorować stan pacjenta).
* Nasila także działanie tryptoreliny, busereliny, gandodereliny.
* Stosowanie preparatu może zaburzać oznaczenia kortyzolu w surowicy, określanie niskiej aktywności reninowej osocza oraz może reagować ze znacznikami radioaktywnymi dla dezoksykortonu, estrogenu i progesteronu, oraz z odczynnikami do oznaczania stężenia digoksyny w surowicy.

PrzedawkowanieObjawy:
hiperkaliemia (osłabienie, porażenie wiotki, skurcz mięśni, zaburzenia rytmu serca), hiponatermia, rzadziej kwasica (uczucie zmęczenia, nudności, wymioty).

Należy podać leki moczopędne nasilające utratę potasu z moczem i zastosować żywice jonowymienne. Nie jest znane antidotum.

Ciąża i karmienieNie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Lek przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia piersią.


Lek może być stosowany, gdy potencjalne korzyści uzasadniają podjęcie ryzyka wpływu na płód. Podczas leczenia preparatem, należy przerwać karmienie piersią.

Opakowaniatabletki 25 mg a 30 szt.

kapsułki 30 sztuk tabletki 20 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito zadbana kobieta - KOLAGEN_cito górskie spływy kajakowe - KOLAGEN_cito sztafeta - KOLAGEN_cito najskuteczniejszy kolagen - KOLAGEN_cito bolące kości - KOLAGEN_cito górskie spływy kajakowe - KOLAGEN_cito pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe rugby - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo skok o tyczce - Dezodorant_SuperDeo zapasy - Dezodorant_SuperDeo bilard - Dezodorant_SuperDeo zapasy - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021