anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

VITAMINUM B12
Nazwa międzynarodowa:Cyanocobalaminum
Substancje czynne leku:Witamina B12

ATC:B

Forma leku:iniekcje 20 µg/ml; 50 µg/ml; 100 µg/ml, 500 µg/ml

Inne leki związane ze schorzeniamiAnemia

Zawartość substancja czynna - cyanocobalamin

1 ml zawiera:
substancję czynną: 100 mg lub 500 mg witaminy B12
substancje pomocnicze: octan sodu bezwodny 2,89 mg, kwas octowy lodowaty 0,885 mg, chlorek sodu 8,0 mg, woda do wstrzykiwań do 1 ml.

1 ampułka 1 ml zawiera 100 mg witaminy B12
1 ampułka 2 ml zawiera 1000 mg witaminy B12
Sposób działaniaWitamina B12 jest bardzo istotną witaminą potrzebną w procesie podziału komórek, w procesie wytwarzania krwinek oraz w prawidłowej funkcji systemu nerwowego. W wyniku niedoboru cyanocobalaminy następują zaburzenia syntezy krwinek czerwonych. We krwi pojawiają się niedojrzałe postacie krwinek czerwonych tzw. megaloblasty - stąd nazwa anemii - megaloblastyczna. W braku witaminy B12 pojawiają się również zaburzenia w systemie nerwowym. Witamina ta jest też niezbędna do prawidłowego wykorzystania kwasu foliowego.
Zazwyczaj witaminę B12 organizm przyswaja w wystarczającej ilości z pożywieniem. Niezbędnym czynnikiem w przyswajaniu witaminy jest proteina wytwarzana przez błonę śluzową żołądka, tzw. intrinsic factor. Brak tego faktora utrudnia lub uniemożliwia przyswajanie witaminy.


Witamina B12 (cyjanokobalamina) jest niezbędna do procesów wzrostu organizmu. Wpływa na tworzenie komórek krwi oraz na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór cyjanokobalaminy może być przyczyną wystąpienia niedokrwistości złośliwej i nieodwracalnych powikłań neurologicznych.

Zastosowanie Witaminę B12 stosuje się w podejrzewanym lub stwierdzonym niedoborze tej witaminy. Niedobór cyjanokobalaminy może się pojawić w związku z niemożnością pobierania tej witaminy z przewodu pokarmowego, np. na tle choroby przewodu pokarmowego, braku czynnika intrinsic, w związku z operacją na przewodzie pokarmowym lub w wyniku długotrwałego stosowania leków przeciw stanom zapalnym przewodu pokarmowego; w alkoholizmie. W celu szybkiego zlikwidowania niedoboru rozpoczyna się zazwyczaj leczenie preparatem w zastrzykach.

Ostrzeżenie Witaminy B12 nie wolno podawać pacjentom z dziedzicznym zanikiem nerwu wzrokowego. Jeśli niedobór wynika z niemożności przyswajania witaminy leczenie musi trwać całe życie. Istotne jest zatem ciągłe stosowanie leku, nawet jeśli pacjent czuje się całkowicie zdrowy w przeciwnym wypadku może na nowo pojawić się niedobór B12 oraz anemia megaloblastyczna jako bezpośredni skutek niedoboru. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli witaminę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.


Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza o współistniejących chorobach lub przyjmowaniu innych leków.
Preparat w chorobie Addisona - Biermera należy stosować regularnie, przez całe życie. Kilkumiesięczna przerwa w podawaniu, pozornie usprawiedliwiona niezłym stanem morfologii krwi, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego.
U pacjentów z niedokrwistością złośliwą, którzy byli leczeni dużymi dawkami witaminy B12 mogą wystąpić spadki stężenia potasu we krwi.
Leczenie witaminą B12 może ujawnić objawy czerwienicy prawdziwej.
Cyjanokobalamina może przyspieszać zanik nerwu wzrokowego, dlatego należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z chorobą Lebersa.
Leku nie należy podawać dożylnie.
Przed rozpoczęciem leczenia oraz między 5 a 7 dniem wskazane jest wykonanie następujących badań laboratoryjnych: stężenie kwasu foliowego, hematokryt, retikulocyty (znaczny wzrost liczby retikulocytów jest wczesnym dowodem skuteczności leczenia) oraz stężenie witaminy B12. w przypadku długotrwałej terapii zaleca się kontrolę parametrów hematologicznych oraz stężenia witaminy B12 co 3 do 6 miesięcy.

Działania niepożądane<1/1000
- Reakcje alergiczne, gorączka, wysypka, nasilenie objawów łuszczycy.


Wstrzyknięcia domięśniowe witaminy B12 mogą być bolesne.

* Układ krążenia: obrzęk płuc, zastoinowa niewydolność krążenia, zakrzepy naczyń obwodowych.
* Hematologiczne: czerwienica prawdziwa.
* Dermatologiczne: świąd, wysypka.
* Przewód pokarmowy: łagodna przemijająca biegunka.
* Inne: uczucie wzdęcia, nadwrażliwość.
* Ogólne: donoszono o bardzo rzadkich przypadkach wstrząsu anafilaktycznego i śmierci po pozajelitowym podaniu witaminy B12.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu, nie stosować leku po terminie ważności.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.


Preparat należy podawać domięśniowo lub głęboko podskórnie.
Dorośli:
Niedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera bez objawów neurologicznych: 250 µg do 1000 µg co drugi dzień przez 1 - 2 tygodnie, następnie 250 µg raz w tygodniu, do uzyskania poprawy hematologicznej. Dawka podtrzymująca 1000 µg raz w miesiącu.
W przypadku powikłań neurologicznych (zwyrodnienie sznurowe rdzenia) - 1000 µg co drugi dzień, do uzyskania poprawy.
Niedobory witaminy B12 występujące po resekcji żołądka lub w wyniku zaburzeń wchłaniania - od 250 µg do 1000 µg raz w miesiącu.

Dzieci:
Niedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera bez objawów neurologicznych:
do 3 lat 5 µg -15 µg na dobę,
3-18 lat 15 µg -30 µg na dobę.

Niedokrwistość megaloblastyczna:
do 3 lat 5 µg -15 µg na tydzień,
3 -7 lat 15 µg -25 µg na tydzień,
7-18 lat 15 µg -30 µg na tydzień.

Niedokrwistość z objawami neurologicznymi:
do 3 lat 100 µg - 200 µg na tydzień,
3- 7 lat 200 µg - 500 µg na tydzień,
7-18 lat 500 µg -1000 µg na tydzień.

Test Schillinga:
Oprócz podania doustnego znakowanej witaminy B12, podaje się jednorazowo 1000 µg witaminy B12 domięśniowo.

Wskazania * nokrwistości megaloblastyczne z niedoboru witaminy B12,
* niedoboiedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera
* inne niedry witaminy B12 spowodowane:

1. całkowitym wyłączeniem z diety produktów pochodzenia zwierzęcego (ścisły wegetarianizm)
2. zahamowaniem (wrodzonym lub nabytym) wydzielania czynnika wewnętrznego, umożliwiającego absorpcję witaminy B12 (czynnika Castle’a)
3. brakiem czynnika Castle’a na skutek resekcji żołądka
4. przewlekłym zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka
5. zespołami złego wchłaniania po resekcji jelita krętego, w przebiegu celiakii, sprue tropikalnej (psylozy), choroby Leśniowskiego - Crohna
6. wykorzystywaniem witaminy B12 przez bakterie jelitowe (zespół ślepej pętli) lub pasożyty (zakażenie bruzdogłowcem szerokim)

* test Schillinga - badanie absorpcji witaminy B12.

PrzeciwwskazaniaPreparatu nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na kobalt, witaminę B12 lub jakikolwiek składnik preparatu.

InterakcjeNiektóre antybiotyki, metotreksat lub pirymetamina wpływają na oznaczenia stężenia witaminy B12 w surowicy, dając wyniki fałszywie ujemne.
Do zaburzeń wchłaniania witaminy B12 może prowadzić przyjmowanie kolchicyny, kwasu paraaminosalicylowego i spożywanie alkoholu w dużych ilościach dłużej niż przez 2 tygodnie.
Jednoczesne przyjmowanie leków hamujących czynność szpiku (np. chloramfenikolu) może osłabiać reakcję na leczenie witaminą B12.
Kwas foliowy stosowany w dużych dawkach przez dłuższy czas powoduje obniżenie stężenia witaminy B12 we krwi.

PrzedawkowanieNie są znane przypadki przedawkowania preparatu.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuPreparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15°C do 25°C, chronić od światła.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Opakowaniainiekcje 20 µg a 5 ampułek po 2 ml, a 10 ampułek po 2 ml, a 50 ampułek po 2 ml; iniekcje 500 µg/ml a 5 ampułek po 2 ml, iniekcje 100 µg a 10 ampułek po 1 ml; iniekcje 50 µg a 10 ampułek po 1 ml.

5 amp 500 mg/ml x 2 ml 10 amp 100 mg/ml x 1 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
zadbana kobieta - KOLAGEN_cito problem z cellulitem - KOLAGEN_cito zmarszczki - KOLAGEN_cito na odporność - KOLAGEN_cito toczenie się w plastikowej kuli - KOLAGEN_cito zalety kolagenu - KOLAGEN_cito apteki internetowe - KOLAGEN_cito gra w kości - KOLAGEN_cito cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe w zielarniach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła w cukierkach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z zielarni - waleriana - Cukierki_Walerianowe nurkowanie z akwalungiem - Dezodorant_SuperDeo najskuteczniejszy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo golf - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021