anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

VITAMINUM B12
Nazwa międzynarodowa:Cyanocobalaminum
Substancje czynne leku:Witamina B12

ATC:B

Forma leku:iniekcje 20 µg/ml; 50 µg/ml; 100 µg/ml, 500 µg/ml

Inne leki związane ze schorzeniamiAnemia

Zawartość substancja czynna - cyanocobalamin

1 ml zawiera:
substancję czynną: 100 mg lub 500 mg witaminy B12
substancje pomocnicze: octan sodu bezwodny 2,89 mg, kwas octowy lodowaty 0,885 mg, chlorek sodu 8,0 mg, woda do wstrzykiwań do 1 ml.

1 ampułka 1 ml zawiera 100 mg witaminy B12
1 ampułka 2 ml zawiera 1000 mg witaminy B12
Sposób działaniaWitamina B12 jest bardzo istotną witaminą potrzebną w procesie podziału komórek, w procesie wytwarzania krwinek oraz w prawidłowej funkcji systemu nerwowego. W wyniku niedoboru cyanocobalaminy następują zaburzenia syntezy krwinek czerwonych. We krwi pojawiają się niedojrzałe postacie krwinek czerwonych tzw. megaloblasty - stąd nazwa anemii - megaloblastyczna. W braku witaminy B12 pojawiają się również zaburzenia w systemie nerwowym. Witamina ta jest też niezbędna do prawidłowego wykorzystania kwasu foliowego.
Zazwyczaj witaminę B12 organizm przyswaja w wystarczającej ilości z pożywieniem. Niezbędnym czynnikiem w przyswajaniu witaminy jest proteina wytwarzana przez błonę śluzową żołądka, tzw. intrinsic factor. Brak tego faktora utrudnia lub uniemożliwia przyswajanie witaminy.


Witamina B12 (cyjanokobalamina) jest niezbędna do procesów wzrostu organizmu. Wpływa na tworzenie komórek krwi oraz na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór cyjanokobalaminy może być przyczyną wystąpienia niedokrwistości złośliwej i nieodwracalnych powikłań neurologicznych.

Zastosowanie Witaminę B12 stosuje się w podejrzewanym lub stwierdzonym niedoborze tej witaminy. Niedobór cyjanokobalaminy może się pojawić w związku z niemożnością pobierania tej witaminy z przewodu pokarmowego, np. na tle choroby przewodu pokarmowego, braku czynnika intrinsic, w związku z operacją na przewodzie pokarmowym lub w wyniku długotrwałego stosowania leków przeciw stanom zapalnym przewodu pokarmowego; w alkoholizmie. W celu szybkiego zlikwidowania niedoboru rozpoczyna się zazwyczaj leczenie preparatem w zastrzykach.

Ostrzeżenie Witaminy B12 nie wolno podawać pacjentom z dziedzicznym zanikiem nerwu wzrokowego. Jeśli niedobór wynika z niemożności przyswajania witaminy leczenie musi trwać całe życie. Istotne jest zatem ciągłe stosowanie leku, nawet jeśli pacjent czuje się całkowicie zdrowy w przeciwnym wypadku może na nowo pojawić się niedobór B12 oraz anemia megaloblastyczna jako bezpośredni skutek niedoboru. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli witaminę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.


Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza o współistniejących chorobach lub przyjmowaniu innych leków.
Preparat w chorobie Addisona - Biermera należy stosować regularnie, przez całe życie. Kilkumiesięczna przerwa w podawaniu, pozornie usprawiedliwiona niezłym stanem morfologii krwi, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego.
U pacjentów z niedokrwistością złośliwą, którzy byli leczeni dużymi dawkami witaminy B12 mogą wystąpić spadki stężenia potasu we krwi.
Leczenie witaminą B12 może ujawnić objawy czerwienicy prawdziwej.
Cyjanokobalamina może przyspieszać zanik nerwu wzrokowego, dlatego należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z chorobą Lebersa.
Leku nie należy podawać dożylnie.
Przed rozpoczęciem leczenia oraz między 5 a 7 dniem wskazane jest wykonanie następujących badań laboratoryjnych: stężenie kwasu foliowego, hematokryt, retikulocyty (znaczny wzrost liczby retikulocytów jest wczesnym dowodem skuteczności leczenia) oraz stężenie witaminy B12. w przypadku długotrwałej terapii zaleca się kontrolę parametrów hematologicznych oraz stężenia witaminy B12 co 3 do 6 miesięcy.

Działania niepożądane<1/1000
- Reakcje alergiczne, gorączka, wysypka, nasilenie objawów łuszczycy.


Wstrzyknięcia domięśniowe witaminy B12 mogą być bolesne.

* Układ krążenia: obrzęk płuc, zastoinowa niewydolność krążenia, zakrzepy naczyń obwodowych.
* Hematologiczne: czerwienica prawdziwa.
* Dermatologiczne: świąd, wysypka.
* Przewód pokarmowy: łagodna przemijająca biegunka.
* Inne: uczucie wzdęcia, nadwrażliwość.
* Ogólne: donoszono o bardzo rzadkich przypadkach wstrząsu anafilaktycznego i śmierci po pozajelitowym podaniu witaminy B12.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu, nie stosować leku po terminie ważności.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.


Preparat należy podawać domięśniowo lub głęboko podskórnie.
Dorośli:
Niedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera bez objawów neurologicznych: 250 µg do 1000 µg co drugi dzień przez 1 - 2 tygodnie, następnie 250 µg raz w tygodniu, do uzyskania poprawy hematologicznej. Dawka podtrzymująca 1000 µg raz w miesiącu.
W przypadku powikłań neurologicznych (zwyrodnienie sznurowe rdzenia) - 1000 µg co drugi dzień, do uzyskania poprawy.
Niedobory witaminy B12 występujące po resekcji żołądka lub w wyniku zaburzeń wchłaniania - od 250 µg do 1000 µg raz w miesiącu.

Dzieci:
Niedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera bez objawów neurologicznych:
do 3 lat 5 µg -15 µg na dobę,
3-18 lat 15 µg -30 µg na dobę.

Niedokrwistość megaloblastyczna:
do 3 lat 5 µg -15 µg na tydzień,
3 -7 lat 15 µg -25 µg na tydzień,
7-18 lat 15 µg -30 µg na tydzień.

Niedokrwistość z objawami neurologicznymi:
do 3 lat 100 µg - 200 µg na tydzień,
3- 7 lat 200 µg - 500 µg na tydzień,
7-18 lat 500 µg -1000 µg na tydzień.

Test Schillinga:
Oprócz podania doustnego znakowanej witaminy B12, podaje się jednorazowo 1000 µg witaminy B12 domięśniowo.

Wskazania * nokrwistości megaloblastyczne z niedoboru witaminy B12,
* niedoboiedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera
* inne niedry witaminy B12 spowodowane:

1. całkowitym wyłączeniem z diety produktów pochodzenia zwierzęcego (ścisły wegetarianizm)
2. zahamowaniem (wrodzonym lub nabytym) wydzielania czynnika wewnętrznego, umożliwiającego absorpcję witaminy B12 (czynnika Castle’a)
3. brakiem czynnika Castle’a na skutek resekcji żołądka
4. przewlekłym zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka
5. zespołami złego wchłaniania po resekcji jelita krętego, w przebiegu celiakii, sprue tropikalnej (psylozy), choroby Leśniowskiego - Crohna
6. wykorzystywaniem witaminy B12 przez bakterie jelitowe (zespół ślepej pętli) lub pasożyty (zakażenie bruzdogłowcem szerokim)

* test Schillinga - badanie absorpcji witaminy B12.

PrzeciwwskazaniaPreparatu nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na kobalt, witaminę B12 lub jakikolwiek składnik preparatu.

InterakcjeNiektóre antybiotyki, metotreksat lub pirymetamina wpływają na oznaczenia stężenia witaminy B12 w surowicy, dając wyniki fałszywie ujemne.
Do zaburzeń wchłaniania witaminy B12 może prowadzić przyjmowanie kolchicyny, kwasu paraaminosalicylowego i spożywanie alkoholu w dużych ilościach dłużej niż przez 2 tygodnie.
Jednoczesne przyjmowanie leków hamujących czynność szpiku (np. chloramfenikolu) może osłabiać reakcję na leczenie witaminą B12.
Kwas foliowy stosowany w dużych dawkach przez dłuższy czas powoduje obniżenie stężenia witaminy B12 we krwi.

PrzedawkowanieNie są znane przypadki przedawkowania preparatu.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuPreparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15°C do 25°C, chronić od światła.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Opakowaniainiekcje 20 µg a 5 ampułek po 2 ml, a 10 ampułek po 2 ml, a 50 ampułek po 2 ml; iniekcje 500 µg/ml a 5 ampułek po 2 ml, iniekcje 100 µg a 10 ampułek po 1 ml; iniekcje 50 µg a 10 ampułek po 1 ml.

5 amp 500 mg/ml x 2 ml 10 amp 100 mg/ml x 1 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
ranking kolagen preparaty na ładne ciało produkty na paznokcie jędrna skóra bóle stawów problemy z dziąsłami kolagen na piersi najlepszy kolagen kolagen na cerę sport dla aktywnych dziąsła zmarszczki piękne paznokcie przeciw zmarszczkom wzmocnienie dziąseł i zębów ładne włosy młody wygląd produkty na paradontozę produkty na włosy problemy z dziąsłami cellulit zmarszczki bóle stawów menopauza preparaty na naczynka krwionośne produkty na włosy kolagen dla seniorów jędrne piersi produkty na paznokcie kolagen dla seniorów ładna cera wzmocnienie bioder przeciw zmarszczkom problemy z dziąsłami problem z cellulitem produkty na piersi redukcja zmarszczek produkty dla seniorów produkty na odporność wartościowy kolagen przeciw zmarszczkom produkty dla sportowców kolagen na piersi preparaty na ładne ciało
wzmocnienie bioder produkty na paradontozę sport dla aktywnych problemy z dziąsłami ładna cera bóle stawów produkty na paradontozę produkty dla sportowców produkty na paznokcie produkty na odporność problem z cellulitem kolagen na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów kolagen na stawy kolagen na dekolt młody wygląd produkty na włosy problem z cellulitem wartościowy kolagen kolagen na stawy produkty na paradontozę produkty na paznokcie przeciw zmarszczkom wartościowy kolagen produkty dla sportowców młody wygląd ładne włosy najlepszy kolagen przeciw zmarszczkom cellulit piękne ciało łagodzenie zmarszczek kolagen na stawy produkty dla sportowców produkty dla seniorów produkty dla sportowców wzmocnienie dziąseł i zębów problemy z dziąsłami problem z cellulitem produkty na paradontozę najlepszy kolagen piękne ciało cellulit produkty na piersi
design by anauk group ® © 2000 & 2019