anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

BETASERC
Nazwa międzynarodowa:Betahistine dihydrochloride
Substancje czynne leku:Betahistin

ATC:N07CA

Forma leku:tabletki 8 lub 24 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiMeniere`a choroba Zawroty głowy

Zawartość substancja czynna - betahistin.

1 tabl. zawiera 8 mg lub 24 mg betahistyny.
Sposób działaniaLek ma działanie podobne do histaminy. Wzmaga krążenie krwi w błędniku - organie zmysłu równowagi, dzięki czemu zanikają objawy choroby Meniére`a.


Betahistyna - syntetyczny analog histaminy. Jest silnym antagonistą receptorów H3 oraz słabym agonistą receptorów H1 w ośrodkowym układzie nerwowym oraz układzie autonomicznym. Wykazuje również zależny od dawki wpływ hamujący na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznych i przyśrodkowych. Poprawia przepływ krwi w pęczku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. Betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym. Znany jest jeden metabolit, kwas 2-pirydylooctowy, wydalany z moczem w ciągu 24 h.

Zastosowanie Betaserc stosuje się w zawrotach głowy, szumie w uszach oraz utracie słuchu w chorobie Meniére`a.

Ostrzeżenie Leku nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na nowotwór nadnerczy cechujący się nadprodukcją adrenaliny i noradrenaliny. Pacjenci cierpiący na astmę lub chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Betaserc stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.


Pacjenci z astmą oskrzelową wymagają dokładnego monitorowania w trakcie leczenia; stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie; nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 14 lat.

Działania niepożądane>1/1000- U osób skłonnych do uczuleń może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz świąd, a także obrzęki.


Łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ustępujące w przypadku podawania leku podczas posiłku lub po zmniejszeniu dawki. W bardzo rzadkich przypadkach: reakcje nadwrażliwości skórnej: wysypka, świąd, pokrzywka.

DawkowanieDawkowanie ustala lekarz. Zazwyczaj podaje się 1-2 tabletek trzy razy dziennie łącznie z posiłkami.


Zalecana dawka dobowa dla dorosłych wynosi od 24 mg do 48 mg, podawana w dawkach podzielonych (w dwóch lub trzech). Dawkę należy ustalać indywidualnie. Poprawę można zaobserwować po kilku tyg. leczenia. Najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się po kilku m-cach leczenia.

WskazaniaChoroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i wymiotami), postępującą utratą słuchu, szumami usznymi.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na betahistynę lub którykolwiek ze składników leku; guz chromochłonny nadnerczy.

PrzedawkowanieSuchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle brzucha, senność, nudności (po dawkach 200 mg lub większych); drgawki (po dawce 728 mg); zaleca się postępowanie objawowe.

UwagiTabletki podzielne.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania betahistiny w czasie ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Kat. B. W czasie ciąży oraz karmienia piersią preparat powinno się stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści wynikające ze stosowania przewyższają ryzyko.

Opakowaniatabletki 8 mg - 30, 100 sztuk tabletki 24 mg - 20,50 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
design by anauk group ® © 2000 & 2018