anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

DICLOBERL
Nazwa międzynarodowa:Diclofenac
Substancje czynne leku:Diclofenac sodium

ATC:M01AB

Forma leku:czopki 50 mg.

czopki doodbytnicze 50 mg lub kapsułki retard

Zawartość substancja czynna - diclofenac sodium.

1 czopek zawiera 50 mg diklofenaku.
1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku.
Sposób działaniaPreparat działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Efekt uśmierzania bólu wynika z tego, że Diclofenac przeciwdziała syntezie pewnych substancji (prostaglandyn), które zwiększają wrażliwość na ból. Działanie leku pojawia się po około 30 minutach od momentu zażycia i utrzymuje się do 12 godzin. Stężenie preparatu jest największe w płynach okołostawowych.


Sól sodowa diklofenaku jest pochodną kwasu fenylooctowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwreumatycznym. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu czynności cyklooksygenazy, enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn. Z kapsułek o przedłużonym uwalnianiu diklofenak wchłania się całkowicie, substancja czynna uwalniana jest w dalszej części przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie w surowicy po ok. 5 h. Po podaniu doodbytniczym diklofenak wchłania się szybko i całkowicie i osiąga max. stężenie w surowicy po ok. 30-60 min. Największe stężenie w płynie maziowym osiąga o około 3 h później niż w surowicy, lecz pozostaje ono wyższe niż w surowicy przez okres 12 h. T0,5 w płynie maziowym wynosi 3-6 h. W 99% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 1-2 h. Diklofenak metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową lecz działa słabiej. Jest wydalany szybko (w ciągu pierwszych 12 h). Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (ok. 65%) i żółcią (ok. 35%). Tylko 5-10% wydalanej z moczem oraz <5% wydalanej z żółcią dawki stanowią powyższe połączenia z niezmienionym diklofenakiem. Metabolity są wydalane szybciej niż niezmieniony lek. Preparat przenika w niewielkich ilościach do mleka matki.

ZastosowanieDiclofenac stosuje się w leczeniu bólu i obrzęków w chorobach reumatycznych. Lek zmniejsza bóle i krwawienia miesiączkowe.

OstrzeżeniePreparatu nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na chorobę wrzodową, stany zapalne jelit, zapalenie odbytu, chorobę tkanki łącznej, która prowadzi do wysypki, bóli stawów, uszkodzenia nerek oraz zmian w obrazie krwi (lupus erythematodes). Leku nie wolno również stosować w uczuleniu na Diclofenac, cierpiącym na porfirię (zaburzenia w syntezie czerwonych ciałek krwi) a także w uszkodzeniu wątroby oraz nerek.
Leku nie podaje się dzieciom poniżej 6 roku życia.
Pacjenci ze skłonnością do krwawień, chorobami przewodu pokarmowego, a także schorzeniami nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji.
Diclofenac upośledza sprawność psychofizyczną dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Diklofenac stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza w sprawie stosowania innych preparatów podczas kuracji lekiem.


Ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową i krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie - zaleca się podawanie niższych dawek leku. Ostrożnie u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami elektrolitowymi, oraz z upośledzeniem czynności nerek. Ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia, chorobą Leśniowskiego-Crohna, z astmą oskrzelową w wywiadzie, przewlekłym skurczem oskrzeli, z innymi chorobami dróg oddechowych, katarem siennym lub przewlekłym nieżytem błony śluzowej nosa. Przy przewlekłym stosowaniu należy kontrolować morfologię krwi, czynność nerek oraz badać kał pod kątem obecności krwi. Wzrost stężenia aminotransferaz w osoczu świadczy o upośledzeniu funkcji wątroby.

Działania niepożądaneZazwyczaj na początku leczenia pojawiają się przemijające zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, które zanikają po kilku dniach stosowania leku.

1/100
- Ból żołądka, mdłości, wymioty, biegunka.
- Ból i zawrót głowy, zmęczenie.

1/1000- <1/1000
- Zmniejszona ilość płytek krwi, zmniejszona ilość białych ciałek krwi.
- Rozpad czerwonych ciałek krwi (anemia hemolityczna), zmniejszenie się ilości wszystkich ciałek krwi (anemia aplastyczna).
- Zaburzenia wzroku, podwójne widzenie, widzenie przez mgłę, szum w uszach, zaburzenia snu, drażliwość. Krwawienie z dróg trawiennych, zaburzenia w czynności wątroby, żółtaczka.
- Świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, wypadanie włosów, uczulenie na światło słoneczne.
- Zapalenie skóry oraz błon śluzowych z wysoką gorączką (syndrom Stevensa-Johnsona).
- Brak czucia w kończynach, krew w moczu, brak moczu.
- Zapalenie nerek, martwica nerek.
- Gromadzenie się wody w organizmie, ostre objawy alergii z napadami astmy.


Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego : nudności, odbijanie, wymioty, biegunka, bóle w nadbrzuszu, rzadziej krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzód trawienny z perforacją, niespecyficzne krwotoczne zapalenie okrężnicy lub zaostrzenie wrzodziejąco-krwotocznego zapalenia okrężnicy, zaparcie. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, senność, niepokój, bezsenność, zaburzenia widzenia (diplopia, nieostre widzenie), głuchota, utrata węchu, drgawki, parastezje, drżenia mięśniowe, reakcje psychotyczne, utrata świadomości, zaburzenia koordynacji ruchowej. Odnotowano występowanie hipoglikemii, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zawału serca, kołatania serca, dodatkowych skurczów komorowych. Po długotrwałym leczeniu dużymi dawkami, mogą wystąpić : skórne reakcje uczuleniowe (wysypka, pokrzywka, rumień wielopostaciowy), zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona, utrata włosów, nadwrażliwość na światło, ostra niewydolność nerek, hematuria, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zmiana częstości oddawania moczu, impotencja, krwawienia z pochwy, zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna, anemia aplastyczna, obrzęki (hipernatremia, zatrzymywanie wody w ustroju), hiperkaliemia, zapalenie trzustki. Stwierdzono występowanie objawów miejscowych ze strony odbytnicy: podrażnienie, świąd, pieczenie, uczucie parcia, pojawienie się śluzowo-krwistej wydzieliny, bolesne wypróżnienia.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.
W chorobach reumatycznych dawka dla pacjenta dorosłego wynosi zazwyczaj 75-150 mg dziennie w dwóch porcjach rano i wieczorem. Dawka dla dzieci ponad 6 lat wynosi zazwyczaj 25 mg rano i wieczorem; dzieciom o wadze ponad 50 kg podaje się taką samą dawkę jak dla pacjentów dorosłych.
Bóle pooperacyjne 50-100 mg dziennie w 1-3 dawkach.
Bóle menstruacyjne - w pierwszych oznakach menstruacji 50-100 mg dziennie w 1-3 dawkach.


Czopki doodbytnicze: 50-150 mg (1-3 czopki dziennie).
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu: 100 mg/dobę (1 kaps.).

Wskazania * Choroba zwyrodnieniowa stawów,
* reumatoidalne zapalenie stawów,
* zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
* reumatyzm pozastawowy,
* pooperacyjne i pourazowe zespoły bólowe oraz stany zapalne, zapalenie wielostawowe.

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, fenylbutazon, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
* Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
* Diklofenaku w postaci retard nie należy stosować u pacjentów w wieku <12 lat i >65 lat oraz u pacjentów z zaburzeniami hematopoezy i ostrą porfirią wątrobową.
* Diklofenaku w postaci czopków nie należy stosować w zapaleniu odbytu.
* Diklofenaku nie stosuje się w celu obniżenia gorączki.

InterakcjeJednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku. Diklofenak zwiększa toksyczność metotreksatu i digoksyny poprzez zwiększenie ich stężenia w osoczu. Diklofenak zwiększa nefrotoksyczność cyklosporyny A. Równoczesne stosowanie diklofenaku z preparatami litu zwiększa toksyczność litu w wyniku zwiększenia jego stężenia w osoczu i obniżenia klirensu nerkowego soli litu. Przewlekłe stosowanie diklofenaku wymaga dostosowania dawkowania leków hipoglikemizujących. Diklofenak zmniejsza siłę działania leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. Podawany łącznie z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii. Zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, jeśli jednocześnie stosuje się inne NLPZ lub glikokortykosteroidy.

PrzedawkowanieObjawy: zaburzenia aktywności centralnego układu nerwowego (wzmożona drażliwość, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia oddychania, dezorientacja, pobudzenie ruchowe i drgawki), dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (mdłości, wymioty, bóle brzucha, krwotoki), zaburzenia czynności wątroby i nerek. Brak swoistego antidotum. Korzystne może być zwiększenie diurezy. W przypadku przedawkowania formy retard: płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego.

UwagiLek może wpływać na zdolności psychoruchowe. Alkohol wzmaga siłę działania oraz toksyczność diklofenaku. Kapsułki należy połykać w całości podczas lub po posiłku, czopki aplikować najlepiej po wypróżnieniu.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.


Lek może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przpadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować leku w III trymetrze ciąży. Nie stosować w czasie laktacji.

Opakowaniaczopki 50 mg 10 szt.

czopki doodbytnicze pakowane po 1o sztuk kapsułki retard pakowane po 20 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
pozbądż się cellulitu - KOLAGEN_cito toczenie się w plastikowej kuli - KOLAGEN_cito bilard - KOLAGEN_cito piękna cera - KOLAGEN_cito fryzjerzy - KOLAGEN_cito produkty dla sportowców - KOLAGEN_cito ładne paznokcie - KOLAGEN_cito siatkówka - KOLAGEN_cito
nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe
w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe
co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa apteka - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe
właściwości melisy - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe
ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe
snooker - Dezodorant_SuperDeo chodzenie po jaskiniach - Dezodorant_SuperDeo siatkówka - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo motocross - Dezodorant_SuperDeo bieganie - Dezodorant_SuperDeo dezodorant - Dezodorant_SuperDeo snooker - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019