anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

DOXEPIN
Nazwa międzynarodowa:Doxepin
Substancje czynne leku:Doxepin

ATC:N06AA

Forma leku:kapsułki 10 mg, kapsułki 25 mg.

Zawartość substancja czynna - doxepin.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 25 mg doksepiny

1 kapsułka zawiera :
substancje czynne: Chlorowodorek doksepiny -11,3 mg lub 28,26 mg co odpowiada 10,0 mg lub 25,0 mg doksepiny;
Substancje pomocnicze: laktoza, skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171);
Dodatkowo:

* w dawce 10 mg: błękit brylantowy (E 133), erytrozyna (E 127)
* w dawce 25 mg czerwień koszenilowa (E 124).
Sposób działaniaMechanizm działania DOXEPIN nie jest do końca wyjaśniony. Wiadomo jednak, że preparat poprawia przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi mózgu, które to przewodzenie jest naruszone w pewnych stanach depresji. DOXEPIN wywiera działanie uspokajające. Znosi uczucie lęku. Polepsza nastrój.


Doksepina jest pochodną dibenzoksepiny stosowaną w leczeniu schorzeń nerwicowych, w których głównym objawem jest lęk i/lub depresja. Lek jest także skuteczny w terapii depresji psychotycznych. Koryguje zaburzenia snu, które często występują w stanach depresyjnych. Preparat daje również dobre wyniki w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych z objawami żołądkowo-jelitowymi, sercowo-naczyniowymi.


Doksepina jest trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym. Hamuje wychwytywanie zwrotne noradrenaliny ze szczeliny synaptycznej, działa również cholinolitycznie hamując czynność neuronów wytwarzających acetylocholinę.
Wykazuje średnio silne działanie uspakajające i przeciwlękowe, słabe działanie przeciwdepresyjne. Nie działa stymulująco na napęd psychoruchowy, nie wpływa na czynności motoryczne.
Preparat jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego i intensywnie metabolizo-wany w wątrobie. Doksepina ulega demetylacji do aktywnego metabolitu desmetylodoksepiny.
Wydalana jest głównie z moczem w postaci nieaktywnych metabolitów.

ZastosowanieRóżne formy depresji. Stany napięcia i niepokoju. Nerwice narządowe. Przygotowanie do mniejszych zabiegów chirurgicznych nie wymagających narkozy. Lęk i bezsenność pochodzenia nerwowego.

OstrzeżenieLeku nie wolno podawać w uczuleniu na doxepin lub leki z tej samej grupy chemicznej. Preparatu nie wolno podawać również w ostrej fazie zawału serca. Pacjenci cierpiący na epilepsję, choroby serca, zawroty głowy, podniesione ciśnienie śródgałkowe, przerost gruczołu krokowego, utrudnienie w oddawaniu moczu, schizofrenię, nowotwór kory nadnerczy oraz niewydolność nerek i wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji DOXEPIN.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działanie preparatu.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli DOXEPIN stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar podawania innych leków podczas kuracji należy omówić z lekarzem. Lek podawany łącznie z glikozydami nasercowymi może wywołać zaburzenia rytmu serca.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.


Nie zaleca się stosowania u kobiet w okresie ciąży i laktacji, ani u dzieci poniżej 12 rż. O występowaniu senności w czasie przyjmowania leku, należy ostrzec osoby prowadzące pojazdy lub obsługujące inne urządzenia mechaniczne.


Należy szczególnie ostrożnie stosować lek u osób z ciężkimi chorobami układu krążenia, z blokami serca, arytmią oraz po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego. Dotyczy to również chorych z upośledzoną czynnością wątroby i nerek oraz stwierdzoną w wywiadzie padaczką. Doksepina może powodować zmiany stężenia glukozy we krwi, co jest istotne w przypadku chorych na cukrzycę. U pacjentów stosujących doksepinę może wystąpić senność i osłabienie refleksu. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu, ponieważ zwiększa działanie doksepiny. Alkohol nasila działania niepożądane doksepiny na ośrodkowy układ nerwowy (o.u.n.) i układ krążenia. Ze względu na często towarzyszące depresji myśli i czyny samobójcze, pacjenta należy często badać, szczególnie w początkowym okresie leczenia.

Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią Brak badań o bezpieczeństwie stosowania doksepiny u kobiet ciężarnych. Leku nie należy stosować u kobiet ciężarnych. Substancja czynna leku i jej główny metabolit desmetylodoksepina przenikają do mleka matki. Okres karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do podawania leku.

Wpływ leku na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną; Lek upośledza sprawność psychofizyczną, szczególnie w początkowym okresie stosowania. Nie należy prowadzić pojazdów w czasie stosowania doksepiny.

Oddziaływanie z innymi lekami; Leku nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami MAO. Pomiędzy stosowaniem tych leków należy zachować 14 dniową przerwę. Nie należy stosować doksepiny równocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi w tym SSRI (np. fluoksetyna), uspakajającymi oraz z lekami wpływającymi hamująco na czynność o.u.n. (opioidy, leki hipotensyjne o działaniu ośrodkowym, cholinolityki, leki przeciwhistaminowe). Cimetydyna nasila działanie doksepiny.

Zastosowanie podczas leczenia doksepiną leków znieczulenia ogólnego, zwiększa ryzyko nagłego zmniejszenia lub zwiększenia ciśnienia krwi i zaburzeń rytmu serca. O wszystkich stosowanych lekach należy poinformować lekarza.

Doksepina zmniejsza działanie przeciwnadciśnieniowe następujących substancji czynnych: debryzochina, betamidyna, guanetydyna, klonidyna. Leku nie należy stosować jednocześnie z preparatami wykazującymi działanie sympatykomimetyczne (np.: efedryna, izoprenalina, noradrenalina, fenylefryna, fenylopropyloamina).

Barbiturany mogą nasilać metabolizm doksepiny. W przypadku jednoczesnego podawania doksepiny i preparatów hormonu tarczycy, należy odpowiednio zmniejszyć dawkę doksepiny. Należy ostrożnie stosować lek z doustnymi środkami hipoglikemizującymi ze względu na możliwość nasilenia działania hipoglikemizującego.

Zaburzenia hormonalne: może wystąpić spadek lub wzrost libido, obrzęk jąder, ginekomastia, powiększenie gruczołów sutkowych, mlekotok, wzrost lub spadek stężenia glukozy we krwi.

Ze strony układu pokarmowego moga pojawić się nudnośći, wymioty, niestrawność, zaburzenia smaku, biegunka, anoreksja, zapalenie jamy ustnej.

Inne - zawroty głowy, przyrost masy ciała, dreszcze, zmęczenie, osłabienie, uderzenia, łysienie, ból głowy, zaostrzenia przebiegu astmy, rzadko żółtaczka i szumy uszne.

Nagłe odstawienie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych może wiązać się z pojawieniem lęku, niepokoju, bezsenności, bólów mięśni, wymiotów. U noworodków matek stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne obserwowano takie objawy jak: zatrzymanie oddechu i drgawki.

Działania niepożądaneWiele działań ubocznych pojawia się jedynie na początku leczenia, aby zaniknąć w trakcie jego kontynuowania.

>1/100
- Senność, która ustępuje po paru dniach stosowania leku.
- Suchość jamy ustnej, co może powodować uszkodzenie błon śluzowych oraz zębów.
- Dlatego nieodzowna jest dokładna higiena zębów po każdym posiłku.
- Zatwardzenie, wzmożone pocenie się.
- Zmęczenie.
- Wzrost wagi ciała.
- Mrowienie kończyn i brak czucia w nich.
- Drżenia.
- Bóle głowy.
- Wzrost apetytu.
- Bezsenność.
- Wzmożony niepokój, lęk i napięcie.
- Mdłości.
- Zawroty głowy.
- Zaburzenia akomodacji oka.
- Utrudnienia w oddawaniu moczu.
- Przyspieszone bicie serca.
- Uderzenia krwi do głowy.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Wysypka.
- Wzrost lub zmniejszenie pociągu płciowego.

1/1000
- Napady skurczu mięśni.
- Przejścia od depresji do stanu nadaktywności.

<1/1000
- Brak apetytu.
- Spadek wagi ciała.
- Splątanie, zwłaszcza u starszych pacjentów.
- Halucynacje.
- Agresja.
- Gwałtowny spadek liczby białych ciałek krwi oraz płytek krwi.
- Podniesione ciśnienie krwi.
- Zaburzenia krążenia krwi.
- Zmiana poziomu cukru we krwi.
- Zmiana odczuć smakowych, zapalenie języka.
- Powiększenie gruczołów sutkowych, wydzielanie się mleka.
- Zapalenie gruczołów ślinowych.
- Skręt jelit.
- Zmiany impulsów elektrycznych w mózgu.
- Sztywność mięśni.
- Niezależne od woli drżenia mięśni.
- Zaburzenia równowagi.
- Zaburzenia mowy.
- Żółtaczka.
- Reakcje alergiczne skóry.
- Uczulenie na promienie nadfioletowe.
- Świąd skóry.
- Drobne krwawienia ze skóry i błon śluzowych.
- Wypadanie włosów.
- Szum w uszach.
- Rozszerzenie źrenic.
- Podwyższone ciśnienie śródgałkowe.
- Gorączka.


Działanie przeciwcholinergiczne: możliwość występowania suchości błony śluzowej, zaburzeń widzenia, zatrzymania moczu. Działanie na o.u.n.: senność oraz sporadyczne stany dezorientacji, parestezje, ataksja i objawy pozapiramidowe. Niekiedy objawy alergiczne, objawy ze strony układu sercowo - naczyniowego (obniżenie ciśnienia krwi i przyspieszenie tętna) oraz objawy ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia).

DawkowanieDawkę ustala lekarz.
Depresje
Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi początkowo 10 mg 3 razy dziennie. Kurację rozpoczyna się od mniejszej dawki, którą się sukcesywnie zwiększa. Na początku kuracji pacjent nie odczuwa poprawy, a czasem wręcz przeciwnie czuje się gorzej. Efekt działania leku pojawia się po kilku tygodniach leczenia. Dawka podtrzymująca wynosi 30-50 mg dziennie. Dawka dla pacjentów młodocianych oraz starszych jest na ogół niższa niż dla dorosłych.
Nasennie 10-20 mg wieczorem.
Dzieci powyżej 12 lat 2-10 mg dziennie w 2-3 dawkach podzielonych. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Doustnie: optymalna dawka zależy od nasilenia choroby i indywidualnej reakcji pacjenta. Dawka od 30 do 300 mg/dobę, zwykle podawana w 3 dozach. U chorych z łagodnymi objawami zaleca się rozpoczęcie leczenia od 30 mg/dobę. U większości pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi objawami dawka początkowa wynosi 75 mg/dobę. W celu uzyskania zadowalającego wyniku u ciężko chorych zwłaszcza, gdy depresja jest objawem dominującym, może zaistnieć potrzeba zastosowania 300 mg/dobę (w leczeniu szpitalnym). U niektórych pacjentów z zaburzeniami snu należy podawać najmniejszą ilość leku rano, a największą część dawki dobowej wieczorem. Można też całkowitą dawkę dobową do 150 mg podawać jednorazowo przed snem.

WskazaniaZespoły depresyjne przebiegające z niepokojem i lękami. Nerwice z objawami somatycznymi i bezsennością.


* zaburzenia nerwicowe z objawami somatycznymi o łagodnym i umiarkowanym przebiegu, nerwice narządowe połączone z bezsennością.
* zaburzenia depresyjne, depresja z objawami lęku, niepokoju, zaburzenia depresyjne współistniejące ze schorzeniem organicznym.
* depresja lub stany napięcia związane z leczeniem choroby alkoholowej.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na lek. Zaburzenia w oddawaniu moczu. Nie należy podawać jednocześnie z inhibitorami MAO. Po leczeniu inhibitorami MAO preparat można podawać po 14-dniowej przerwie.


* Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu.
* Zaburzenia maniakalne,
* jaskra z zamkniętym kątem przesączania,
* zaburzenia w oddawaniu moczu (np. spowodowane przerostem gruczołu krokowego).
* Doksepiny nie należy podawać jednocześnie z inhibitorami MAO i selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), należy zachować 14 dniową przerwę.
* Nie stosować u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.
* Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 12 lat.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.

PrzechowywaniePreparat przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić od światła.

Opakowaniakapsułki 10 mg 30 szt.; kapsułki 25 mg 30 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
koszykówka uliczna - KOLAGEN_cito kolagen na kości - KOLAGEN_cito młody wygląd - KOLAGEN_cito bilard - KOLAGEN_cito produkty dla piłkarzy - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito rugby - KOLAGEN_cito dżudo - KOLAGEN_cito
ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe
co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe
cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na wzmocnienie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe
przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe
nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe
bilard - Dezodorant_SuperDeo podnoszenia ciężarów - Dezodorant_SuperDeo wartościowy dezodorant - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo bilard - Dezodorant_SuperDeo dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo na spocone nogi - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019