anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ENARENAL
Nazwa międzynarodowa:Enalapril maleate
Substancje czynne leku:Enalapril maleate

ATC:C09AA

Forma leku:tabletki 5 mg, tabletki 10 mg, tabletki 20 mg.

Zawartość substancja czynna - enalapril

1 tabl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg maleinianu enalaprylu
Sposób działaniaENARENAL hamuje enzym wpływający na syntezę związku podwyższającego ciśnienie krwi w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych oraz zatrzymywania soli i wody we krwi. Związek ten może również wpływać na na pogłębienie się niewydolności serca. Ciśnienie krwi obniża się zazwyczaj w godzinę, a największe obniżenie ciśnienia następuje po 4-6 godzinach od momentu przyjęcia leku. Efekt działania ENARENAL utrzymuje się przez 24 godziny. U niektórych pacjentów zadawalający wynik leczenia następuje dopiero po 4-8 tygodniach leczenia. Preparat działa chroniąco na nerki u pacjentów cierpiących na cukrzycę.


Maleinian enalaprylu jest preparatem hamującym aktywność układu renina-angiotensynaaldosteron. W organizmie ulega przemianie do aktywnego metabolitu-enalaprylatu, będącego właściwym inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę I do angiotensyny II. Powoduje rozszerzenie naczyń obwodowych, zmniejsza opór obwodowy, zmniejsza obciążenie wstępne (pre-load) i następcze (after-load), powoduje zwiększenie nerkowego przepływu krwi. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego - szczyt stężenia enalaprylu w surowicy występuje w ciągu godziny. Maleinian enalaprylu zostaje szybko zhydrolizowany do czynnego metabolitu - enalaprylatu.

ZastosowanieWysokie ciśnienie.
Niewydolność serca.
W leczeniu wysokiego ciśnienia można podawać preparat łącznie z innymi lekami obniżającymi ciśnienie, jak środki moczopędne lub blokery wapnia.
W leczeniu niewydolności serca podaje się ENARENAL łącznie z preparatami moczopędnymi oraz digitalisem.

OstrzeżenieLeku nie wolno podawać pacjentom uczulonym na ENARENAL. Pacjenci wykazujący uczulenia jak: obrzęk twarzy, warg, języka oraz przełyku w wyniku np. ukąszeń insektów powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji ENARENAL. Pacjenci cierpiący na zaburzoną funkcję nerek, wady zastawek serca, osoby odwodnione w wyniku długotrwałych biegunek lub wymiotów, pacjenci pozostający na silnej kuracji odwadniającej i pozostający na bezsolnej diecie powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji ENARENAL. U tych pacjentów lekarz musi wyznaczyć specjalne dawkowanie leku, zbyt duża bowiem dawka leku może wywołać u tych pacjentów zawał serca lub wylew krwi do mózgu. Należy pamiętać, że w zaburzonej funkcji nerek nie podaje się preparatów potasu ze względu na ryzyko zbyt wysokiego stężenia potasu we krwi.
Przed zabiegiem operacyjnym i zastosowaniem narkozy należy poinformować służbę zdrowia o pozostawaniu na kuracji ENARENAL, bowiem ciśnienie może ulec niebezpiecznemu obniżeniu. Preparatu nie stosuje się dzieciom ani osobom z zaburzeniami w funkcji wątroby, gdyż brak doświadczeń ze stosowania leku u tej grupy pacjentów. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli ENARENAL stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji ENARENAL należy omówić z lekarzem.


U chorych z nadciśnieniem może wystąpić niedociśnienie, zwłaszcza w stanach hipowolemii spowodowanej leczeniem za pomocą środków moczopędnych, dietą z ograniczeniami soli, wymiotami, biegunką, dializami. Częściej podciśnienie występuje u chorych z ciężką niewydolnością serca połączoną z hiponatremią podczas leczenia silnie działającymi lekami moczopędnymi lub wskutek upośledzenia funkcji nerek. W przypadku wystąpienia podciśnienia, chorego należy ułożyć w pozycji poziomej i wyrównać objętość osocza; choremu należy podać roztwór soli doustnie lub izotoniczny roztwór chlorku sodowego dożylnie. Jeśli to konieczne, należy podać dożylnie wlew z angiotensyny II. Po normalizacji ciśnienia można kontynuować leczenie. U chorych z niewydolnością nerek lek stosuje się w mniejszych dawkach lub wydłuża się odstępy między dawkami. U niektórych chorych z nadciśnieniem, bez uprzednio rozpoznanej choroby nerek może wystąpić wzrost poziomu mocznika i kreatyniny, zwłaszcza gdy lek jest stosowany równocześnie z lekiem sodopędnym. Należy wówczas zredukować dawki i/lub przerwać stosowanie leku sodopędnego. Dalsze leczenie wymaga kontroli wskaźników wydolności nerek. U chorych z niewydolnością krążenia podciśnienie występujące po rozpoczęciu leczenia może być przyczyną dalszego pogorszenia czynności nerek. U chorych poddawanych dużym zabiegom chirurgicznym lub poddanych znieczuleniu ogólnemu może wystąpić spadek ciśnienia tętniczego, który można wyrównać poprzez zwiększenie objętości krwi krążącej. U osób leczonych preparatem, zwłaszcza u chorych na niewydolność nerek, może zwiększyć się stężenie potasu w surowicy. Dlatego nie zaleca się kojarzenia z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, np. spironolaktonem, triamterenem, amilorydem. Podczas leczenia enalaprylem nie można wykluczyć niebezpieczeństwa agranulocytozy. Dlatego zalecane jest regularne badanie morfologii krwi.

Działania niepożądane1/100-
* Bóle i zawroty głowy,
* uczucie bliskie omdlenia, zwłaszcza przy nagłej zmianie postawy na pionową, co zdarza się często po pierwszej dawce leku, gdy ciśnienie krwi obniża się.
* Zmęczenie,
* mdłości,
* biegunka,
* kaszel,
* bóle w klatce piersiowej.

1/1000- <1/1000-
* Uczucie słabości.
* Przyspieszone bicie serca.
* Brak apetytu.
* Kwaśne odbicia, zmiana odczuć smakowych, zatwardzenie, zapalenie języka oraz błony śluzowej jamy ustnej.
* Wysypka i świąd, nadwrażliwość na promienie słoneczne.
* Wypadanie włosów.
* Duszności.
* Bóle przy połykaniu.
* Nasilenie astmy, chrypka, skurcz w oskrzelach.
* Żółtaczka, zapalenie wątroby i trzustki.
* Zaburzenia snu, drażliwość.
* Mrowienie w kończynach.
* Wzmożone pocenie się.
* Splątanie, szum w uszach, zaburzenia wzroku.
* Zaburzenia w funkcji nerek.
* Impotencja.
* Reakcje alergiczne, jak gorączka, bóle stawów i mięśni, pokrzywka, obrzęki twarzy warg, języka i przełyku.

W razie wystąpienia duszności, obrzęków twarzy, warg i języka, uporczywych zawrotów głowy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przerwać zażywanie leku.


Bóle i zawroty głowy, zmęczenie, kaszel, skurcze mięśni szkieletowych, nudności, niedociśnienie ortostatyczne, biegunka i wysypka. Bardzo rzadko występują obrzęki naczynio-ruchowe. W takich przypadkach lek należy odstawić i wdrożyć odpowiednie leczenie.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.


Doustnie.
Indywidualnie w zależności od stanu chorego. Średnio 10-20 mg/dobę, w wyjątkowych przypadkach 40 mg jednorazowo lub w 2 dawkach podzielonych.
Max. dawka 80 mg/dobę.

Nadciśnienie samoistne.
Dawka początkowa 10-20 mg w zależności od poziomu ciśnienia tętniczego. Lek należy podać w jednej dawce.
W leczeniu podtrzymującym stosuje się zwykle 20 mg raz dziennie.

Nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego.
Leczenie należy rozpoczynać od dawek niskich (5 mg lub mniej) modyfikując je następnie w razie potrzeby.

Dawkowanie w niewydolności nerek.
U tych chorych należy zwiększyć odstępy między dawkami lub zmniejszyć dawki leku. Enalapryl jest usuwany z organizmu w przebiegu dializy. W dniach pomiędzy dializami dawka musi być dobierana w zależności od efektu hipotensyjnego. Należy zachować ostrożność u chorych z nadciśnieniem stosujących równocześnie leki sodopędne. Wskazane jest, aby leczenie sodopędne zostało zakończone na 2-3 dni przed rozpoczęciem stosowania leku, a dawka początkowa tego leku powinna być niska (5 mg lub mniej).

Niewydolność krążenia.
U tych chorych należy starannie monitorować ciśnienie tętnicze zarówno przed jak i bezpośrednio po rozpoczęciu stosowania z uwagi na możliwość wystąpienia niedociśnienia oraz (rzadziej) niewydolności nerek. Zwykle stosuje się 10-20 mg/dobę jednorazowo lub w dawkach podzielonych. O ile jest to możliwe należy zredukować dawkę diuretyku.

WskazaniaNadciśnienie tętnicze samoistne wszystkich stopni. Nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego. Zastoinowa niewydolność krążenia umiarkowana oraz ciężka.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na składniki preparatu. Obustronne zwężenie tętnicy nerkowej lub zwężenie tętnicy do jedynej czynnej nerki. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

InterakcjeWzmaga działanie leków obniżających ciśnienie krwi, diuretyków oszczędzających potas. Zwiększa stężenie potasu i litu w surowicy.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.


Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersia jest przeciwwskazane.

Opakowaniatabletki 5 mg 20 szt.; tabletki 10 mg 20 szt.; tabletki 20 mg 20 szt.

opakowanie zawiera 30 lub 60 sztuk tableteklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
narty wodne - KOLAGEN_cito skoki ze spadochronem - KOLAGEN_cito biodra - KOLAGEN_cito bilard - KOLAGEN_cito menopauza - KOLAGEN_cito czysty kolagen - KOLAGEN_cito nurkowanie - KOLAGEN_cito zielarnie internetowe - KOLAGEN_cito ziołowe cukierki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe ładny głos szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe cukierki ziołowe - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki ziołowe - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe specjały - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe dla sedniorów - melisa - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo rzut dyskiem - Dezodorant_SuperDeo narty wodne - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo szermierka - Dezodorant_SuperDeo zapasy - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021