anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

LACIPIL
Nazwa międzynarodowa:lacidipinum
ATC:C08CA

Forma leku:tabletki powlekane 2 mg; 4 mg

Zawartość substancja czynna - lacipidine

substancja czynna: lacydypina 2 mg lub 4 mg,
substancje pomocnicze: laktoza, Povidone K 30, stearynian magnezu, Opaspray M-1-7120 lub Opadry 0Y-S-7335
Sposób działaniaLacipil jest antagonistą jonów wapnia. Blokuje wolne kanały wapniowe. Powoduje to rozluźnienie napięcia w obwodowych naczyniach krwionośnych, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Lek jest łatwo...


Lacydypina jest swoistym, silnie działającym środkiem blokującym kanał wapniowy. Działa prawie wyłącznie na mięśniówkę gładką tętnic. Rozszerzając tętniczki obwodowe powoduje zmniejszenie oporu obwodowego, i w rezultacie obniżenie ciśnienia krwi.

Zastosowanie Nadciśnienie tętnicze.

Ostrzeżenie Preparatu nie należy podawać pacjentom uczulonym na lek, w silnie zaburzonej funkcji wątroby, nieleczonej niewydolności mięśnia sercowego, ostrej fazie zawału serca oraz w dławicy piersiowej.
Pacjenci cierpiący na cukrzycę, zakłócony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zwężenie aorty, powinni powiadomić o tym lekarza przed podjęciem leczenia Lacipilem. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Lacipil stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie z preparatem. Cymetydyna znacznie potęguje działanie Lacipilu, podobnie działa sok grejpfrutowy.
Leku nie podaje się dzieciom.


W badaniach specjalistycznych nie wykazano wpływu lacydypiny na czynność węzła zatokowego, ani na wydłużanie przewodnictwa w obrębie węzła przedsionkowo-komorowego. Istnieje teoretyczna możliwość, podobnie jak w przypadku innych preparatów blokujących kanał wapniowy, wpływu na czynność węzła zatokowego i węzła przedsionkowo-komorowego. Dlatego należy zachować ostrożność stosując preparat Lacipil u pacjentów, u których wcześniej stwierdzono zaburzenia automatyzmu i przewodnictwa.

W badaniach przedklinicznych przeprowadzonych na zwierzętach i w badaniach klinicznych przeprowadzonych u zdrowych ochotników preparat Lacipil nie upośledzał kurczliwości mięśnia sercowego. Jednak, podobnie jak inne środki
blokujące kanał wapniowy, preparat Lacipil należy stosować ostrożnie u pacjentów z graniczną wydolnością serca. Podobnie jak w przypadku antagonistów kanału wapniowego z grupy pochodnych dihydropirydyny, należy zachować ostrożność stosując lek u pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową.

Należy zachować ostrożność w czasie stosowania preparatu Lacipil u pacjentów po świeżym zawale mięśnia sercowego. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby ze względu na możliwość nasilenia efektu hipotensyjnego.


Nie zaobserwowano upośledzenia tolerancji glukozy ani zmian wpływających na stężenie glukozy we krwi podczas stosowania preparatu Lacipil.

Działania niepożądane>1/100
- Bóle i zawroty głowy.
- Uczucie zmęczenia.
- Mdłości.
- Obrzęk kończyn.
- Zaczerwienienie twarzy.
- Szybka akcja serca.

1/1000
- Bóle w klatce piersiowej.
- Zaburzenia trawienne.
- Pokrzywka.
- Wzmożone oddawanie moczu.

<1/1000
- Przerost dziąseł.


Preparat Lacipil jest na ogół dobrze tolerowany.
Podobnie, jak podczas stosowania innych leków blokujących kanał wapniowy, niektóre osoby mogą odczuwać pewne, nieznacznie nasilone dolegliwości związane z rozszerzaniem naczyń obwodowych.
Należą do nich:

* bóle, zawroty głowy
* zaczerwienienie twarzy
* obrzęki
* kołatanie serca

Objawy te są zwykle przemijające i ustępują w czasie dalszego leczenia tą samą dawką.
W pojedynczych przypadkach stwierdzono:

* osłabienie
* rumień, świąd skóry
* nudności, objawy dyspeptyczne
* wielomocz
* przerost dziąseł

Podobnie jak w przypadku pochodnych dihydropirydyny obserwowano w pojedynczych przypadkach nasilenie istniejącej choroby wieńcowej, szczególnie na początku leczenia. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się tych działań występuje u pacjentów z objawową chorobą niedokrwienną serca.
Nie obserwowano istotnych zmian wskaźników laboratoryjnych i hematologicznych.
Bardzo rzadko stwierdzano przejściowe zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj 2 mg raz na dobę. Po 4 tygodniach można w razie potrzeby zwiększyć dawkę do 4 mg dziennie. Maksymalna dawka 6 mg dziennie. Lek należy przyjmować zawsze o tej samej porze, najlepiej rano.


Zalecana dawka początkowa wynosi 2 mg na dobę. Preparat Lacipil należy przyjmować raz dziennie o tej samej porze, najlepiej rano, niekoniecznie w powiązaniu z porami posiłków. Dawkę można zwiększyć do 4 mg, a jeśli jest to
konieczne do 6 mg na dobę, jednak nie wcześniej, niż po uzyskaniu pełnego efektu farmakologicznego. W praktyce oznacza to okres nie krótszy niż 3-4 tygodnie, chyba że stan kliniczny chorego wymaga szybszego zwiększenia dawki.
Nie ma ograniczeń czasowych co do stosowania leku.

Grupy specjalnego ryzyka:
Pacjenci z niewydolnością wątroby i pacjenci w podeszłym wieku:
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania leku.

Pacjenci z niewydolnością nerek:
Ponieważ preparat Lacipil nie jest wydalany z moczem, nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Brak doświadczeń ze stosowaniem preparatu Lacipil u dzieci.

WskazaniaPreparat Lacipil przeznaczony jest do leczenia nadciśnienia. Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia, takimi jak beta-adrenolityki, leki moczopędne albo inhibitory konwertazy angiotensyny.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

InterakcjeRównoczesne podawanie cymetydyny zwiększa stężenie lacydypiny w osoczu.
Nie stwierdzono specyficznych interakcji lacydypiny z innymi lekami hipotensyjnymi jak: beta-adrenolityki, leki moczopędne czy inhibitory konwertazy angiotensyny. Podawanie preparatu Lacipil i innych leków zmniejszających
ciśnienie, takich jak leki moczopędne, beta-adrenolityki czy też inhibitory konwertazy angiotensyny może potęgować działanie hipotensyjne leku.

Nie wykazano interakcji lacydypiny z digoksyną, tolbutamidem czy warfaryną. Podobnie, jak w przypadku innych leków z grupy dihydropirydyny, preparatu Lacipil nie należy podawać z sokiem grejpfrutowym, gdyż może ulegać zmianie biodostępność leku.

W badaniach klinicznych przeprowadzonych u pacjentów po przeszczepach nerek stwierdzono, że lacydypina normalizuje zmniejszoną filtrację kłębkową i zmniejszony przepływ nerkowy spowodowany podawaniem cyklosporyny.

PrzedawkowanieDotychczas nie zanotowano przypadków przedawkowania preparatu Lacipil. Najbardziej prawdopodobnym efektem przedawkowania jest przedłużone rozszerzenie naczyń obwodowych, związane z tym długotrwałe obniżenie ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca.
Może też wystąpić rzadkoskurcz lub wydłużenie przewodnictwa przedsionkowokomorowego. Nie istnieje specyficzne antidotum. W razie przedawkowania zaleca się leczenie objawowe i ścisłe monitorowanie czynności serca.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Brak odpowiednich badań przeprowadzonych u ludzi.
Wykazano, że lacydypina (lub też jej metabolity) wydzielana jest z mlekiem zwierząt.
Preparat Lacipil może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza oczekiwana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu lub niemowlęcia (kategoria B).
Należy mieć na uwadze fakt, że preparat Lacipil może powodować zwiotczenie mięśni macicy w czasie porodu.
W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie stwierdzono wpływu teratogennego, ani zaburzenia wzrostu.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
Preparat Lacipil należy chronić od światła. Tabletki wyjmować z folii bezpośrednio przed przyjęciem. Jeżeli, zgodnie z zaleconym dawkowaniem, należy przyjąć 2 mg preparatu Lacipil, tj. pół tabletki 4 mg, nie zużytą połówkę trzeba
pozostawić w folii i przyjąć w ciągu 48 godzin.
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przed zastosowaniem leku sprawdzić termin ważności. Nie stosować po terminie podanym na opakowaniu.

Opakowaniatabletki powlekane 2 mg 14 szt., 28 szt.; tabletki powlekane 4 mg 14 szt., 28 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
dla biegaczy - KOLAGEN_cito surfing - KOLAGEN_cito podnoszenia ciężarów - KOLAGEN_cito nurkowanie z rurką - KOLAGEN_cito dobre produkty z kolagenem - KOLAGEN_cito jędrne ciało - KOLAGEN_cito rzut młotem - KOLAGEN_cito krykiet - KOLAGEN_cito częsty kaszel przyczyny szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe nowości - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa co dobrego - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo skoki na bungee - Dezodorant_SuperDeo krykiet - Dezodorant_SuperDeo dezodorant dla młodzieży - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo dezodorant - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021