anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

MAXALT; MAXALT RAPITAB
Nazwa międzynarodowa:Rizatriptan
Substancje czynne leku:Rizatriptan

Forma leku:tabletki 5 mg; 10 mg; tabletki rapitab 5 mg; 10 mg; liofilizat doustny 5 mg lub 10 mg

Zawartość substancja czynna - rizatriptan

1 liofilizat doustny Maxalt RPD 5 zawiera:
Substancja czynna: rizatriptan (w postaci benzoesanu) 5 mg, czyli 7,265 mg benzoesanu rizatriptanu.

1 liofilizat doustny Maxalt RPD 10 zawiera:
Substancja czynna: rizatriptan (w postaci benzoesanu) 10 mg, czyli 14,53 mg benzoesanu rizatriptanu.

Substancje pomocnicze: żelatyna, mannitol, kwas aminooctowy, aspartam, substancja zapachowa (Peppermint Naefco P).
Sposób działaniaLek o działaniu przeciwmigrenowym. Preparat ma powinowactwo z receptorami serotoninowymi -HT IB oraz 5-HT ID. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w obrębie czaszki i ustanie bólu migrenowego. Ból migrenowy powstaje w wyniku rozszerzania się tych naczyń. Uśmierzenie bólu migrenowego następuje po 30 minutach och zażycia leku.

Zastosowanie Uśmierzanie napadów migrenowych.


Maxalt RPD należy do grupy leków nazywanych selektywnymi agonistami receptorów 5-HT1B/1D.
Maxalt RPD jest stosowany w leczeniu napadów migrenowego bólu głowy u dorosłych.
Liofilizat doustny Maxalt RPD umożliwia przyjęcie leku bez popijania płynem. Dzięki temu przy połykaniu można uniknąć mdłości i wymiotów, które występują u niektórych pacjentów w czasie napadów migreny.

Ostrzeżenie Leku nie należy podawać w uczuleniu na rizatriptan, w poważnym zaburzeniu funkcji wątroby i nerek, pacjentom po wylewie krwi do mózgu oraz ze skłonnością do mikrozatorów w mózgu.
Leku nie wolno podawać w nadciśnieniu tętniczym, w dławicy piersiowej, pacjentom po zawale serca. Leku nie należy używać w bólach głowy pochodzenia niemigrenowego. Pacjenci cierpiący na cukrzycę, palacze, kobiety w okresie klimakterium, mężczyźni powyżej lat 40 powinni przekonsultować z lekarzem zażywanie Maxaltu. Leku nie należy zażywać łącznie z pożywieniem, ponieważ opóźnia to jego działanie.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem.
Leku nie należy podawać łącznie z innymi agonistami serotoniny. Ergotaminę można podać najwcześniej w 6 godzin po zastosowaniu Maxaltu, natomiast po zastosowaniu ergotaminy należy odczekać 24 godziny zanim można podać rizatriptan.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania. Leku nie podaje się pacjentom poniżej 18 oraz powyżej 65 roku życia.


Nie należy stosować leku Maxalt RPD u osób:

* uczulonych na którykolwiek z jego składników,
* z wysokim lub bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, albo u osób nieleczonych z umiarkowanie wysokim ciśnieniem,
* z chorobami serca stwierdzonymi obecnie lub w przeszłości,
* z chorobami wątroby lub nerek o ciężkim przebiegu,
* po przebytym udarze mózgu lub po przemijającym ataku niedokrwiennym,
* z chorobą naczyń obwodowych,
* przyjmujących aktualnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni leki z grupy inhibitorów oksydazy monoaminowej (MAO), np. moklobemid, fenelzyna, tranylcypromina lub pargilina,
* przyjmujących w ciągu ostatnich 24 godzin ergotaminę lub dihydroergotaminę,
* przyjmujących metysergid, aby zapobiec migrenie,
* stosujących inne leki z grupy agonistów receptorów 5-HT1B/1D np. sumatriptan, zolmitriptan.

W przypadku wątpliwości czy można stosować Maxalt RPD, należy skonsultować się z lekarzem.
Informacja dla osób chorych na fenyloketonurię: Maxalt RPD zawiera fenyloalaninę (jako składnik aspartamu). W liofilizacie doustnym Maxalt RPD 5 znajduje się 1,05 mg fenyloalaniny, zaś w liofilizacie doustnym Maxalt RPD 10 - 2,10 mg fenyloalaniny.

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Maxalt RPD i poinformować lekarza:

* o aktualnych dolegliwościach i przebytych chorobach,
* o występowaniu czynników ryzyka chorób serca (wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie tytoniu, występowanie chorób serca w rodzinie),
* o występujących obecnie lub w przeszłości uczuleniach,
* o objawach związanych z bólami głowy; do lekarza należy ustalenie czy pacjent cierpi na migrenę; Maxalt RPD wolno bowiem przyjmować jedynie w przypadku napadów migreny; preparatu nie należy stosować, jeżeli prawdopodobną przyczyną bólu głowy są inne czynniki.
* o innych lekach, które przyjmuje lub zamierza przyjmować, w tym o lekach otrzymywanych bez recepty oraz o stosowanych dotychczas lekach przeciwmigrenowych.


Stosowanie leku Maxalt RPD u dzieci
Nie zaleca się podawania preparatu Maxalt RPD poniżej 18 lat, ponieważ brak jest wystarczających danych klinicznych.

Stosowanie leku Maxalt RPD u pacjentów w podeszłym wieku
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania rizatriptanu w tej grupie wiekowej (powyżej 65 lat)nie zostały zbadane.

Działania niepożądane>1/100
- Zawroty głowy i ospałość.
- Uczucie zmęczenia.
- Bóle brzucha i klatki piersiowej.
- Przyspieszona akcja serca.

1/1000
- Mdłości i wymioty, suchość błon śluzowych jamy ustnej.
- Pragnienie.
- Bóle kręgów szyjnych.
- Sztywność mięśni.
- Zaburzenia koncentracji uwagi.
- Drżenia mięśni.
- Splątanie.
- Wysypka i świąd.
- Uderzenia ciepła.
- Zamglone widzenie.


Jak każdy lek Maxalt RPD może wywoływać działania niepożądane. W czasie badań klinicznych był on zwykle dobrze tolerowany. Objawy niepożądane były zazwyczaj łagodne i przemijające. Poniżej wymieniono niektóre (nie wszystkie) objawy niepożądane, które wystąpiły podczas przyjmowania leku Maxalt RPD. Szerszych informacji na ten temat może udzielić lekarz.

Najczęściej występującymi objawami w czasie badań były: zawroty głowy, senność i osłabienie z uczuciem zmęczenia.
Rzadziej występowały takie objawy, jak: dolegliwości żołądkowe lub ból w nadbrzuszu, biegunka, ból w klatce piersiowej, uczucie ciężkości lub ucisku w różnych częściach ciała,
ból szyi, osłabienie mięśni, wzmożone pragnienie, suchość w ustach, uczucie ucisku w gardle, mrowienie, krótkotrwałe napadowe zaczerwienie twarzy, uderzenia gorąca, przyspieszenie czynności serca, bezsenność, nerwowość, obniżenie sprawności umysłowej, drżenia, duszność, pocenie się, swędzenie, pokrzywka, niewyraźne widzenie. Sporadycznie zgłaszano omdlenia lub podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Występowały także: reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, mogące utrudniać oddychanie i przełykanie, sapanie, wysypka i ciężkie zmiany martwicze skóry. Odnotowano również wystąpienie nieprzyjemnego smaku i bólu twarzy.
Tak jak w przypadku innych leków z tej grupy zgłoszono bardzo rzadkie raporty o wystąpieniu zawału serca i wylewu. Występowały one z reguły u pacjentów, u których istniały już czynniki ryzyka wystąpienia choroby serca i naczyń krwionośnych (wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie tytoniu, występowanie chorób serca lub wylewów w rodzinie).

W razie wystąpienia podobnych lub innych objawów, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Gdy objawy trwają lub nasilają się, konieczna jest pomoc lekarska.
Lekarza należy także powiadomić, jeśli pojawią się objawy wskazujące na wystąpienie reakcji alergicznej (zaczerwienienie skóry lub swędzenie).

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka w napadzie migreny dla pacjentów powyżej 18 roku życia wynosi 10 mg. Gdyby dawka ta okazała się nieskuteczna można powtórzyć ją po 2 godzinach. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg. Dla pacjentów przebywających na kuracji propranololem oraz pacjentów z lekko upośledzoną funkcją nerek lub wątroby dawką wystarczającą jest 5 mg. Tabletki rapitab można przyjmować bez wody. Tabletka rozpuszcza się na języku. Pozostale tabletki należy zażywać w niewielką ilością wody.


Maxalt RPD w postaci liofilizatu doustnego 5 mg lub 10 mg stosuje się przy wystąpieniu migrenowego bólu głowy, według wskazówek lekarza. Leku nie należy stosować, aby zapobiegać napadom migreny.
Większość napadów migrenowych ustępuje po podaniu leku Maxalt RPD. Przyjęcie rizatriptanu po posiłku, może opóźniać jego wchłanianie.
U niektórych pacjentów objawy migreny mogą powrócić w ciągu 24 godzin. W takim przypadku można przyjąć dodatkowe dawki leku Maxalt RPD. Należy zawsze zachować odstęp co najmniej 2 godzin pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek leku.

Gdyby pierwsza dawka leku Maxalt RPD przyjęta w czasie napadu migreny nie była skuteczna, zaleca się nie powtarzać jej w czasie tego samego napadu. Jednak lek może być skuteczny, jeżeli przyjmie się go podczas następnego napadu migrenowego.
Nie należy przyjmować więcej niż 2 dawki leku Maxalt RPD w ciągu 24 godzin
(np. więcej niż 2 liofilizaty doustne po 10 mg w ciągu 24 godzin).
W przypadku jednoczesnego stosowania propranololu albo przy występowaniu łagodnej lub umiarkowanej niewydolności wątroby lub nerek, należy zastosować Maxalt RPD w dawce 5 mg; maksymalnie 2 dawki w ciągu 24 godzin.
W przypadku nasilenia się dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza.


Sposób podawania:
Każdy liofilizat doustny jest zapakowany w blister znajdujący się w torebce aluminiowej. Blister wyjmuje się z torebki bezpośrednio przed przyjęciem leku, nie należy go wyjmować wcześniej. Blister trzeba rozerwać suchymi rękami, a liofilizat położyć na języku, gdzie się rozpuszcza i może być połknięty.
W przypadku zażycia większej dawki leku Maxalt RPD niż zalecana:
W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

InterakcjeNie należy stosować leku Maxalt RPD jednocześnie z innym lekiem o podobnym działaniu, jak np. sumatriptan, zolmitriptan.
Nie powinno się przyjmować leku Maxalt RPD razem z inhibitorami oksydazy monoaminowej (MAO), takimi jak moklobemid, fenelzyna, tranylcypromina lub pargilina, a także w przypadku stosowania tych leków w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Jeśli pacjent stosuje obecnie propranolol, ergotaminę lub leki z grupy ergotaminy (np. dihydroergotamina lub metysergid), powinien zapytać lekarza jak stosować Maxalt RPD.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuU niektórych chorych migrena lub lek Maxalt RPD mogą wywołać senność.
Ponadto u niektórych chorych przyjmujących Maxalt RPD występowały zawroty głowy.
W razie wystąpienia takich objawów (senność, zawroty głowy) pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania Maxaltu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

PrzechowywanieLek Maxalt RPD należy przechowywać w temperaturze od 15° do 30° C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie należy stosować leku Maxalt RPD po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Opakowaniatabletki 100 mg a 100 szt.

2 lub 6 liofilizatów doustnych.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
najskuteczniejszy kolagen - KOLAGEN_cito łyżwiarstwo - KOLAGEN_cito bóle stawów - KOLAGEN_cito gra w kości - KOLAGEN_cito kolagen na dziąsła - KOLAGEN_cito pływanie - KOLAGEN_cito sprint - KOLAGEN_cito wędkarstwo - KOLAGEN_cito
dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe produkty na odporność - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarka szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe
ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe
ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe wspomaganie - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe co dobrego - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe
apteka - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe
właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe
karate - Dezodorant_SuperDeo pływanie - Dezodorant_SuperDeo karate - Dezodorant_SuperDeo skoki na bungee - Dezodorant_SuperDeo apteki internetowe - Dezodorant_SuperDeo łyżwiarstwo - Dezodorant_SuperDeo dla biegaczy - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019