anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMI



linki sponsorowane, reklamy





Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

SARIDON
Nazwa międzynarodowa:Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum
Substancje czynne leku:Kofeina
Paracetamol
Propyphenazone

ATC:N02BE

Forma leku:tabletki

Zawartość substancje czynne - propyfenazon, paracetamol, kofeina

Jedna tabletka zawiera
substancje czynne: paracetamol 250 mg, propyfenazon 150 mg, kofeina 50 mg
substancje pomocnicze: hydroksypropylometyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, Esma-spreng (kazeina), skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu, koloidalny dwutlenek krzemu.
Sposób działaniaPropyfenazon działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Jego działanie jest silniejsze niż kwasu acetylosalicylowego. Propyfenazon nie wykazuje takiej samej szkodliwości jak aminofenazon. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, rozkurczająco; wzmacnia działanie propyfenazonu. Kofeina ma działanie orzeźwiające, podnoszące nastrój; występuje naturalnie w kawie i herbacie. Lek ma silniejsze działanie przeciwbólowe aniżeli kwas acetylosalicylowy, a efekt jego działania utrzymuje się dłużej.
Pełny efekt działania leku następuje po 1 godzinie od momentu jego zastosowania.

ZastosowanieBóle różnego pochodzenia, m. in. migrena, zapalenie korzonków nerwowych, bóle reumatyczne, bóle zębów, zapalenie stawów, postrzał, rwa kulszowa, bóle po operacjach chirurgicznych.


Saridon zawiera paracetamol i propyfenazon, dwie substancje działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo oraz małą dawkę kofeiny, która nasila działanie paracetamolu.
Saridon jest skutecznym lekiem przeciwbólowym w bólu głowy, bólu zęba, bólu miesiączkowym, bólu reumatycznym, bólu pooperacyjnym.
Stosuje się go również w przypadku bólu i gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.

OstrzeżenieLeku nie wolno podawać pacjentom z niewydolnością nerek lub wątroby, w uczuleniu na pochodne pirazolonu oraz w zbyt niskim poziomie granulocytów we krwi. SARIDON nie wolno podawać w uczuleniu na którykolwiek z jego składników. Leku nie należy stosować w okresie klimakterium, ani u osób w podeszłym wieku. Preparat nie nadaje się do systematycznego stosowania.
Nawet małe dawki propyfenazonu mogą wywołać uszkodzenie szpiku kostnego. Nadwrażliwość na lek występuje dość często i objawia się podwyższoną temperaturą, bólem gardła, owrzodzeniami błon śluzowych oraz uogólnionymi zakażeniami.
Należy bezwzględnie unikać alkoholu w okresie leczenia SARIDON, gdyż alkohol wzmaga jego działanie i zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli SARIDON stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania SARIDON z innymi lekami należy omówić z lekarzem.


Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Saridon są:

* nadwrażliwość na pyrazolony lub pochodne tych związków (nadwrażliwość na fenazon, propyfenazon, aminofenazon, metamizol zawarte w innych produktach)
* nadwrażliwość na fenylbutazon zawarty w innych produktach
* nadwrażliwość na paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub kofeinę
* wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
* ostra porfiria wątrobowa
* alkoholizm
* ciężka niewydolność wątroby
* ciężka niewydolność nerek

Preparatu Saridon nie należy podawać dzieciom poniżej 12 lat.


* preparatu nie należy stosować długotrwale ani w dawkach większych niż zalecane. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych zawierających paracetamol może w rzadkich przypadkach spowodować nieodwracalną niewydolność nerek.
* lek należy stosować ostrożnie (zmniejszenie dawki lub czasu przyjmowania dawek) u osób z niewydolnością nerek lub wątroby, zespołem Gilberta (łagodną żółtaczką spowodowaną niedoborem glukuronylotransferazy), zaburzeniami hematopoezy.
* u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol istnieje szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby.
* w czasie stosowania preparatu nie należy pić alkoholu.

Działania niepożądaneLek może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek, zaburzenia przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, odczyny alergiczne w postaci wysypki.


Podczas stosowania preparatu Saridon sporadycznie mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, obrzęk naczynioruchowy. Mogą również wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (pieczenie, nudności, wymioty)
Istnieją również nieliczne doniesienia o wystąpieniu reakcji anafilaktoida1nych lub wstrząsu anafilaktycznego oraz przypadków trombocytopenii, leukopenii, agranulocytozy i pancytopenii powodowanych przez paracetamol i propyfenazon.

DawkowanieDzieci powyżej 6 roku życia - H tabletki 3 razy dziennie; dorośli - 1 tabletka 3 razy na dzień.


Zaleca się następujące dawkowanie:
dorośli 1-2 tabletki, młodzież w wieku 12-16 lat 1 tabletka, do trzech razy na dobę. Tabletki należy popić dużą ilością wody lub innego płynu.
Leku nie należy przyjmować dłużej niż jeden tydzień ani w dawkach większych niż zalecane.

InterakcjeNależy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
W przypadku równoczesnego przyjmowania niżej wymienionych leków możliwe jest ryzyko wystąpienia interakcji:
leki stymulujące aktywność enzymów wątrobowych (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), rifampicyna, chloramfenikol, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, niesteroidowe, leki przeciwzapalne, AZT (zydowudyna).

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuPreparat nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie należy stosować leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią należy omówić z lekarzem.


Preparatu Saridon nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

PrzechowywanieLek należy przechowywać w temperaturze do 30°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
W razie pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Opakowaniatabletki 10 szt., 250 szt.

10, 20 tabletek



linki sponsorowane, reklamy














drugs and supplements





WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito curling - KOLAGEN_cito aerobik - KOLAGEN_cito renomowany kolagen - KOLAGEN_cito zabiegi plastyczne - KOLAGEN_cito pierwsze zmarszczki - KOLAGEN_cito menopauza - KOLAGEN_cito markowy kolagen - KOLAGEN_cito
nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe
w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości aronii - Cukierki_Aroniowe
produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe produkty - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładna skóra - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe pokrzywa - cukierki - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe
nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła w cukierkach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki z ziołami - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zielarnia - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla całej rodziny - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe właściwości głogu - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe
apteka - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki z ziołami - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe
cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe
paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo produkty dla sportowców - Dezodorant_SuperDeo motocross - Dezodorant_SuperDeo ranking dezodorant - Dezodorant_SuperDeo jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo piłka ręczna - Dezodorant_SuperDeo skoki na bungee - Dezodorant_SuperDeo paralotniarstwo - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019