anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

SPAMILAN
Nazwa międzynarodowa:Buspirone hydrochloridum
Substancje czynne leku:Buspirone

ATC:N05BE

Forma leku:tabletki 5 mg; 10 mg

Zawartość substancja czynna - buspirone

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku buspironu.
Sposób działaniaSposób działania leku nie jest całkowicie wyjaśniony. Dzięki działaniu na receptory serotoniny oraz dopaminy wywołuje on łagodzenie stanów lęku. Spamilan powoduje również rozluźnienie mięśni. Preparat nie pogarsza reakcji psychomotorycznych lub sprawności intelektualnej. Spamilan nie daje uzależnienia. Pełny efekt działania leku następuje po 2-3 tygodniach leczenia.


Lek anksjolityczny, znosi przejawy psychiczne i wegetatywne lęku. Wykazuje powinowactwo do receptorów serotoninergicznych (5-HT1A, 5-HT2) i dopaminergicznych (D2) w o.u.n. Podwyższa stężenia: kortyzolu, prolaktyny, hormonu wzrostu w osoczu, obniża temperaturę ciała.

Wydłuża okres czuwania i zmniejsza fazę REM. Nie wywiera działania przeciwdrgawkowego, nasennego, nie obniża napięcia mięśni. Buspiron nie powoduje przyzwyczajenia. Po przerwaniu stosowania leku nie występują objawy abstynencyjne ani ostre stany lękowe. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maks. stężenie we krwi osiąga po około 40-90 min, biodostępność leku jest obniżona ze względu na efekt „pierwszego przejścia”, do około 4% dawki podanej doustnie. W 95% wiąże się z białkami osocza; jest metabolizowany w wątrobie. T0,5 wynosi około 2-11 h, metabolity wydalane głównie z moczem (około 65%), częściowo z kałem (około 35%). Pełny efekt terapeutyczny obserwuje się po 2 tyg. (do miesiąca).

Zastosowanie Leczenie długotrwałych stanów lękowych, gdzie natychmiastowa poprawa nie jest nieodzowna.

Ostrzeżenie Leku nie wolno podawać osobom uczulonym na buspiron oraz cierpiącym na padaczkę. Pacjenci z zaburzoną funkcją nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed zapisaniem leku. Lek może u niektórych osób upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli lek stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z preparatem.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga działania niepożądane leku.
Spamilanu nie podaje się pacjentom poniżej 18 roku życia.

Działania niepożądane>1/100
- Bóle i zawroty głowy.
- Ospałość.
- Drażliwość.
- Niepokój.
- Zaburzenia snu.
- Bezsenność.
- Zaburzenia koncentracji uwagi.
- Mdłości, wymioty, biegunka, zaparcie.
- Wysypka.
- Mrowienia kończyn.
- Zaburzenia koordynacji ruchów.
- Drżenia mięśni.
- Widzenie za mgłą.
- Dzwonienie w uszach.
- Nadmierne pocenie się.
- Uczucie zmęczenia.

<1/1000
- Reakcje alergiczne, jak pokrzywka lub drobne podskórne wylewy krwi.
- Omdlenia.
- Zmiany nastrojów.
- Halucynacje.
- Psychozy.
- Sztywność mięśni.
- Utrudnienia w rozpoczynaniu ruchów.
- Symptomy pozapiramidowe z mimowolnymi ruchami kończyn oraz grymasami twarzy.
- Utrudnienie w oddawaniu moczu.
- Mlekotok u kobiet.


Jest lekiem dość dobrze tolerowanym. Niekiedy występują: zawroty głowy, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość błon śluzowych jamy ustnej, bóle głowy, tachykardia, rozdrażnienie, podniecenie, senność, bezsenność, zmęczenie.

Rzadko i u niektórych pacjentów: osłabienie koncentracji i wydłużenie czasu reakcji (nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn). Inne objawy niepożądane obserowane przy leczeniu buspironem: niespecyficzne bóle w klatce piersiowej; nadciśnienie; niedociśnienie; napady padaczkowe; mlekotok; zaburzenia: cyklu miesiączkowego, czynności tarczycy; zaburzenia w oddawaniu moczu; kurcze mięśniowe; rzadko ruchy mimowolne; zaburzenia libido; impotencja; zmiany skórne.

Zwiększenie aktywności aminotransferaz, rzadko: eozynofilia, trombocytopenia, leukopenia. Lek nie powoduje zależności fizycznej i psychicznej, ale nagłe odstawienie może czasem spowodować: zawroty i ból głowy, rozdrażnienie, senność, objawy ze strony przewodu pokarmowego.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj na początku leczenia podaje się 5 mg 3 razy dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć o 5 mg. Masymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 60 mg. Zakończenie kuracji należy robić stopniowo zmniejszając dawkę w ciągu 7-10 dni aż do zupełnego wycofania leku.


Dorośli: początkowo 3 razy dziennie 5 mg, następnie dawkę dobową zwiększa się o 5 mg co 2-3 dni, aż do osiągnięcia optymalnej dawki leczniczej (20-30 mg/dobę). Maks. dawka dobowa wynosi 45 mg. Lek stosuje się najczęściej przez 3-4 tyg.

WskazaniaLeczenie stanów lękowych o różnorodnej etiologii, niepokoju, wzmożonego napięcia psychicznego z towarzyszącymi objawami somatycznymi i wegetatywnymi.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na buspiron. Ciężkie upośledzenie czynności wątroby (w marskości wątroby stężenie leku w osoczu wzrasta, czas eliminacji wydłuża się) i nerek, padaczka, miastenia, jaskra z wąskim kątem przesączania. Nie stosuje się u dzieci poniżej 18 rż. (brak badań klinicznych w tej grupie wiekowej). Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO.

InterakcjeNie należy stosować łącznie z inhibitorami MAO (selektywnymi i nieselektywnymi) ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia. Jednoczesne stosowanie trazodonu powoduje zwiększenie aktywności ALAT we krwi. Podawany łącznie z haloperidolem zwiększa jego stężenie we krwi. Buspiron może nasilać działanie przeciwdepresyjne tymoleptyków np. fluoksetyny. Fluoksetyna natomiast zmniejsza działanie anksjolityczne buspironu. Nie wykazuje interakcji z benzodiazepinami, nie przeciwdziała objawom abstynencyjnym po nagłym odstawieniu benzodiazepin.

UwagiPodczas leczenia trwającego ponad 3-4 tyg. należy okresowo oceniać skuteczność terapii i celowość dłuższego stosowania. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się stopniowe odstawienie uprzednio przyjmowanych leków anksjolitycznych, ponieważ stosowanie preparatu nie przeciwdziała wystąpieniu objawów abstynencyjnych związanych z używaniem benzodiazepin. Podczas leczenia nie zaleca się picia alkoholu. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn, zwłaszcza na początku leczenia.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie należy stosować leku w ciąży. Nie należy stosować leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Ciąża i okres karmienia piersią (brak kontrolowanych badań nad działaniem buspironu na płód i niemowlę).

Opakowaniatabletki 5 mg 30 szt.; tabletki 10 mg 30 szt.

30 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
design by anauk group ® © 2000 & 2018