anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

AMOKSIKLAV FORTE
Nazwa międzynarodowa:Amoxicillin + Clavulanic acid
ATC:J01CR

Forma leku:tabletki powlekane 375 mg, 625 mg , 1 g lub proszek do przyg. zaw. doust.

Sposób działaniaJest to złożony antybiotyk zawierający amoksycylinę (antybiotyk z grupy penicylin) i substancję hamującą wytwarzany przez bakterie enzym, który niszczy penicyliny, czyniąc je nieskutecznymi.

Działania niepożądaneStosunkowo często może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, odbijania, zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki) oraz skórne objawy uczuleniowe (zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka). Kwas klawulanowy może prowadzić do uszkodzenia wątroby i powstania żółtaczki. W wyjątkowych przypadkach może wystąpić gorączka, zakażenie jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego drożdżakami i bakteriami opornymi na lek (co charakteryzuje się owrzodzeniem języka i jamy ustnej, biegunką, gorączką, złym samopoczuciem).


* Odczyny uczuleniowe, np. wysypka skórna, swędzenie, gorączka, a nawet mogą wystąpić objawy niebezpieczne dla życia w postaci wstrząsu uczuleniowego.
* Nudności, wymioty, biegunka.
* Niedokrwistość.

Objawy te są zwykle łagodne i przemijające. Jeżeli nie przemijają, a wręcz nasilają się, zgłoś to lekarzowi.
Stosowanie leku może również wywołać:
Zaburzenia w czynności wątroby (rzadko).

Dawkowanie * Lek należy przyjmować w trakcie posiłkuDawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zwykle lek stosuje się co 8 godzin, w czasie spożywania posiłku.
* Jeżeli lekarz ustali, że masz stosować lek na przykład co 8 godzin, stosuj się skrupulatnie do tych wskazań.
* Najczęściej leczenie trwa 7-10 dni.
* Dawki leku zmieniają się u dzieci w zależności od wieku i związanej z tym wagi ciała. Zapamiętaj dokładnie, jaką dawkę leku ustalił lekarz dla Twojego dziecka.
* Pamiętaj! Nie przyjmuj podwójnej dawki nawet wówczas, gdy przypomnisz sobie o dawce poprzednio nie przyjętej!
* Lek w postaci iniekcji może być podawany jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny.

WskazaniaLek stosuje się w leczeniu zakażeń dróg oddechowych (angina, zapalenie gardła, oskrzeli i płuc), zakażeń ucha środkowego, zakażeń zatok przynosowych, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich oraz układu pokarmowego, jeżeli te zakażenia wywołały bakterie wrażliwe na ten lek.

PrzeciwwskazaniaUczulenie na penicyliny, ostra niewydolność nerek i wątroby. W przypadku uczulenia na antybiotyki z grupy cefalosporyn należy zachować ostrożność, gdyż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest wtedy większe. Lek nie powinien być stosowany u chorych na grypę, banalne zakażenia wirusowe, mononukleozę zakaźną i białaczkę (choroby te charakteryzują się gorączką, złym samopoczuciem, powiększeniem węzłów chłonnych, niekiedy owrzodzeniem gardła).

InterakcjeJeśli stosujesz inne leki: Amoksycylina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W czasie leczenia wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (szczególnie środki zobojętniające) zmniejszają wchłanianie amoksycyliny i skuteczność terapii. Lek nasila działanie i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków przeciwzapalnych. W każdym przypadku stosowania innych leków należy poinformować o tym lekarza i zasięgnąć jego opinii, czy można je przyjmować razem.

UwagiPoinformuj lekarza:

* O tym, że byłeś lub jesteś uczulony na jakikolwiek antybiotyk z grupy Penicylin bądź Cefalosporyn oraz że cierpisz na inne choroby alergiczne.Przeciwskazania dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących
* jeśli jesteś lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a także gdy karmisz piersią.
* O tym, że chorujesz na mononukleozę zakaźną lub białaczkę limfatyczną.
* o innych lekach, które aktualnie zażywasz.

Ciąża i karmienieJeżeli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią: Choć ryzyko stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią nie zostało ostatecznie określone, wydaje się, iż lek może być bezpiecznie stosowany zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią.

Opakowaniatabletki powlekane 375 mg - 21 sztuk tabletki powlekane 625 mg - 21 sztuk tabletki powlekane 625 mg - 14 sztuk tabletki powlekane 1 g - 21 sztuk proszek do przygotowania zawiesiny doustnej 156 mg/5 ml - fl. 100 ml proszek do przygotowania zawiesiny doustnejlinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
design by anauk group ® © 2000 & 2018