anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ESTROPLAST
Nazwa międzynarodowa:Estradiol
ATC:G03CA

Forma leku:system transdermalny 40 µg/24 h lub 80 µg/24 h

ZawartośćPreparat ESTROPLAST występuje w postaci plastrów do przezskórnego podawania estradiolu. Dostępny jest w dwóch dawkach: Estroplast 40, uwalniający 40 µg 17-estradiolu na dobę i Estroplast 80, uwalniający 80 mg 17-estradiolu na dobę.
Sposób działaniaEstradiol działa podobnie jak naturalne estrogeny. Naturalne estrogeny są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu kobiety, wykształcenia i utrzymania drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych, wpływają na uwalnianie hormonów przysadki mózgowej, regulujących zwrotnie funkcję jajników, przebieg cyklu miesiączkowego i ciążę. Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej do okresu menopauzy głównym ich źródłem są pęcherzyki jajnika.
Po menopauzie aktywność hormonalna jajnika ustaje. Jest to przyczyną występowania zaburzeń, m.in. zaburzeń naczynioruchowych (zlewne poty) i zaburzeń termoregulacji (uderzenia gorąca), zaburzeń snu, zmian zanikowych w obrębie układu moczowo-płciowego (np. błona śluzowa pochwy).
Niedobór estrogenów po menopauzie powoduje u kobiet utratę masy kostnej przyczyniając się do osteoporozy i w konsekwencji do - często groźnych dla życia - patologicznych złamań.
Rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej w okresie tuż po menopauzie spowalnia procesy utraty masy kostnej, zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Estrogeny wywołują korzystne zmiany w gospodarce tłuszczowej organizmu. Zmniejszeniu ulega stężenie miażdżycorodnej frakcji cholesterolu (LDL-C) przy jednoczesnym wzroście stężenia frakcji chroniącej przed rozwojem miażdżycy (HDL-C). Po zdjęciu plastra aktywne oddziaływanie na organizm podanego przezskórnie estradiolu i jego metabolitów utrzymuje się nie dłużej niż dobę.

Działania niepożądane- Niekiedy obserwuje się zaczerwienienie lub podrażnienie w miejscu przylegania plastra. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje alergiczne skórne z towarzyszącym świądem i wysypką.
- Przerost błony śluzowej macicy. Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Plamienia.
- Grzybica pochwy.
- Tkliwość i obrzmienie piersi.
- Nudności, bóle brzucha, wzdęcia.
- Rzadko żółtaczka cholestatyczna.
- Bóle głowy, migrena.
- Zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie tętnicze.
- Przebarwienia skóry.
- Rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty, wysypka krwotoczna, nadmierne owłosienie.
- Sporadycznie obserwowano: wzrost lub spadek masy ciała, zmiany libido, bardzo rzadko reakcję anafilaktyczną.

DawkowanieProdukowane są dwie postacie plastrów, uwalniające dwie różne dawki leku. Plastry o wybranej dawce stosuje się dwa razy w tygodniu. Co 3 lub 4 dni należy zakładać nowy.
Bóle i obrzmienie piersi, plamienie, obrzęki kończyn oraz wzdęcia mogą być skutkiem zbyt dużej dawki estradiolu. Jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu 6 tygodni od początku stosowania leku, jego dawkę należy zmniejszyć.
Odwrotnie, jeśli wybrana dawka nie eliminuje objawów niedoboru estrogenów należy ją zwiększyć.
Plastry zawierające estradiol można stosować w sposób cykliczny lub ciągły.

Terapia cykliczna:
3 tygodnie leczenia (kolejno przyklejać 6 plastrów Estroplast). Następnie leczenie należy przerwać na tydzień.
Terapia ciągła:
2 plastry Estroplast tygodniowo bez żadnej przerwy.

Wybór schematu leczenia powinien być dokonany i nadzorowany przez lekarza. Przed i po przyklejeniu plastra należy umyć ręce.
Plaster powinien być nałożony na suchą i nieuszkodzoną skórę pleców poniżej talii, na pośladku lub nieco powyżej. Nie należy przyklejać plastra na skórę piersi, szyję lub w okolicy chorobowo zmienionej.
Przed wybraniem miejsca należy upewnić się, że nie jest ono zaczerwienione lub podrażnione. Przed założeniem plastra skórę należy umyć i wysuszyć. Zaraz po zdjęciu zabezpieczającej, metalizowanej folii plaster należy przyłożyć do skóry i przytrzymać przez kilka sekund.
Przed przyklejeniem plastra nie ma potrzeby i nie należy w tym miejscu stosować pudru lub olejków. Plaster nie odkleja się w czasie kąpieli i nie powinien być z tego powodu zdejmowany. Na czas opalania się można przyklejać plaster na skórę niedostępną dla promieni słonecznych, które poprzez reakcję termiczną mogą zwiększyć wchłanianie leku, lecz nie ma dowodów na niekorzystne skutki takiego oddziaływania.

Wskazania * Objawy niedoboru estrogenów związane z okresem menopauzy takie, jak zaburzenia naczynioruchowe (tzw. "uderzenia gorąca"), zaburzenia snu, zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego.
* Niedobór estrogenów po operacyjnym usunięciu jajników.

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na estradiol lub którykolwiek ze składników preparatu.
* Okres ciąży i karmienia piersią.
* Rozpoznany rak macicy, sutka lub inny nowotwór zależny od estrogenów.
* Każde krwawienie z narządu rodnego o niewyjaśnionej przyczynie.
* Niewydolność wątroby.
* Rozpoznane lub występujące w wywiadzie zakrzepowe zapalenie żył.

Opakowania6 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
design by anauk group ® © 2000 & 2018