anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

GASEC
Nazwa międzynarodowa:Omeprazole
ATC:A02BC

Forma leku:kapsułki 10 lub 20 mg

Zawartość1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg omeprazolu
Sposób działaniaInhibitor pompy protonowej. Hamuje zarówno podstawowe jak i pobudzane wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Działanie hamujące utrzymuje się przez około 16-18 h zarówno w przypadku stymulowanego jak i niestymulowanego wydzielania kwasu. Obniżenie wydzielania kwasu solnego w żołądku łagodzi ból i przyspiesza gojenie uszkodzeń błony śluzowej. Wchłanianie leku następuje w jelitach i osiąga max. poziom w surowicy po 0,5-3,5 h. Obecność treści pokarmowej może opóźnić wchłanianie. Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany prawie w całości przez nerki wraz z moczem.

OstrzeżenieW przypadku występowania niepokojących objawów, takich jak: niespodziewana znaczna utrata mc, częste wymioty, trudności z przełykaniem, wymioty z krwią, smoliste stolce i jeśli występuje ryzyko choroby nowotworowej, przed przystąpieniem do leczenia należy wykluczyć możliwość nowotworowego charakteru choroby. Należy to wykonać przed rozpoczęciem stosowania leku, ponieważ leczenie może złagodzić objawy choroby nowotworowej i opóźnić właściwą diagnozę. W pojedynczych przypadkach, po dożylnym podaniu wysokich dawek omeprazolu pacjentom w stanie krytycznym, donoszono o wystąpieniu zaburzenia widzenia, ale związek przyczynowy nie został ustalony. Ze względu na zawartość sacharozy leku nie powinni przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy i zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. W rzadkich przypadkach może powodować zawroty głowy, co zwiększa ryzyko przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych i obsłudze maszyn.

Działania niepożądaneUkład pokarmowy:
biegunka, nudności, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, podwyższenie poziomu transaminaz i bilirubiny.

Układ nerwowy:
bóle i zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, parestezje, bóle mięśniowo-stawowe, depresje i reakcje agresywne.

Układ krwiotwórczy:
trombocytopenia, leukocytopenia.

Układ moczowo-płciowy i skóra:
ginekomastia, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, pokrzywka, wysypka, świąd.

DawkowanieKapsułki 10 mg
Dorośli.
Zalecaną dawką w zapobieganiu nawrotom zapalenia przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego jest 10 mg/dobę. U niektórych pacjentów może być konieczne podanie 20 mg/dobę. Jeżeli po 4 tyg. nie nastąpi złagodzenie objawów, należy przeprowadzić dalsze badania diagnostyczne. Objawy dyspepsji związane z wydzielaniem kwasu: w przypadku występowania bólu w nadbrzuszu ze zgagą lub bez zalecana jest dawka 10 mg/dobę. Jeśli po 4 tyg. nie nastąpi złagodzenie objawów, należy przeprowadzić dalsze badania diagnostyczne.

Dzieci.
Ciężkie refluksowe zapalenie przełyku u dzieci w wieku powyżej 2 lat: zalecana dawka wynosi 0,7-1,4 mg/kg mc./dobę do dawki nie przekraczającej 40 mg/dobę. Leczenie powinno rozpoczynać się na oddziale pediatrycznym.

Kapsułki 20 mg
Choroba wrzodowa dwunastnicy: zalecana dawka: 1 kaps./dobę przez 2 tyg. W przypadku niecałkowitego zagojenia wrzodu leczenie należy przedłużyć do 4 tyg, lub zwiększyć dobową dawkę do 2 kaps. Choroba wrzodowa żołądka: zalecana dawka: 1 kaps./dobę przez okres 4-8 tyg. W przypadku niezadowalającego wyniku leczenia należy zwiększyć dobową dawkę do 2 kaps. W zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy można stosować krótkotrwale 1 kaps./dobę. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy współistniejąca z zakażeniem Helicobacter pylori: 1 kaps. 2x/dobę jednocześnie z antybiotykami. Zalecane schematy dawkowania. SCHEMAT I: 1 kaps. 2x/dobę przez 7 dni + amoksycylina w dawce 1000 mg 2x/dobę przez 7 dni + klarytromycyna w dawce 500 mg 2x/dobę prze 7 dni. SCHEMAT II: 1 kaps. 2x/dobę przez 7 dni + klarytromycyna w dawce 250 mg 2x/dobę przez 7 dni + metronidazol w dawce 500 mg 2x/dobę, lub tinidazol w dawce 500 mg 2x/dobę prze 7 dni. SCHEMAT III: 1 kaps. 2x/dobę przez 7 dni + amoksycylina w dawce 500 mg 3x/dobę przez 7 dni + metronidazol w dawce 500 mg 3x/dobę przez 7 dni. Zapalenie przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego: zazwyczaj zaleca się 1 kaps. 1-2x/dobę przez 8-12 tyg. w zależności od nasilenia choroby (rozległości uszkodzenia). Lek jest skuteczny w długotrwałym leczeniu i leczeniu profilaktycznym u pacjentów z refluksowym zapaleniem przełyku. Można stosować okresowe podtrzymujące leczenie przez 3 dni w każdym tyg., zamiast ciągłego podtrzymującego leczenia blokerami receptora H2. Zespół Zollingera-Ellisona: zaleca się 3 kaps./dobę. Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i kontynuowane tak długo, jak tego wymaga stan kliniczny pacjenta. Dawka 20-120 mg/dobę może być stosowana w zależności od nasilenia choroby. Dawki powyżej 80 mg dziennie powinny być dzielone i podawane 2x/dobę. Lek nie powinien być stosowany równocześnie z innymi środkami hamującymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Gdy pożądane jest silniejsze hamowanie wydzielania kwasu solnego, zaleca się częstsze podawanie leku lub stosowanie wyższej jego dawki. W zaburzeniach czynności wątroby zwiększa się dostępność biologiczna leku i wydłuża T0,5, co wymaga zmniejszenia dawki do 20 mg/dobę. W niewydolności nerek zmniejszenie dawek nie jest konieczne.

WskazaniaKapsułki 10 mg

* Zapobieganie nawrotom zapalenia przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego.
* Objawy dyspepsji spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem kwasu.
* Ciężkie refluksowe zapalenie przełyku u dzieci w wieku powyżej 2 lat.

Kapsułki 20 mg

* Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, również współistniejąca z zakażeniem Helicobacter pylori.
* Zapalenie przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego.
* Zespół Zollingera-Ellisona.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na składniki preparatu.

InterakcjeWchłanianie niektórych leków może być zmienione podczas stosowania omeprazolu w wyniku zmniejszonej kwaśności soku żołądkowego. W czasie leczenia omperazolem wchłanianie ketokonazolu i itrakonazolu jest zmniejszone. Nie zachodzą interakcje ze środkami zobojętniającymi kwas solny. Nie zaobserwowano interakcji z pokarmem. Omeprazol może wydłużyć czas eliminacji diazepamu i innych leków, których metabolizm zachodzi w wątrobie w wyniku utlenienia zachodzącego z udziałem cytochromu P450 2C19. W badaniach nie zaobserwowano zmian w stężeniu fenytoiny podczas podawania 20 mg omeprozolu raz na dobę. Podczas stosowania z omeprazolem zaleca się kontrolę stężenia fenytoiny i warfaryny i w niektórych przypadkach należy zmniejszyć ich dawkę. Podczas długotrwałego podawania warfaryny i jednoczesnego stosowania omeprazolu nie zaobserwowano zmian w czasie krzepnięcia. Jednoczesne podawanie omeprazolu i klarytromycyny powoduje zwiększenie stężenia w osoczu obu leków. Wyniki badań nad różnymi interakcjami z omperazolem w dawkach 20-40 mg nie wykazały wpływu na izoenzymy cytochromu P450. Omeprazol nie wpływa na poszczególne izoenzymy, biorące udział w metabolizmie różnych leków: CYP1A2 (kofeina, fenacetyna, teofilina), CYP2C9 (S-warfaryna, piroksykam, diklofenak, naproksen), CYP2D6 (metoprolol, propranolol), CYP2E1 (etanol), CYP3A (cyklosporyna, lidokaina, chinidyna, estradiol).

PrzedawkowaniePrzedawkowanie pojedynczej dawki do 400 mg omeprazolu nie powodowało żadnych poważnych objawów. Objawy zaobserwowane po przedawkowaniu (nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, bóle brzucha, biegunka, apatia, depresja, splątanie) były przemijające. Nie było konieczne zastosowanie żadnego specyficznego leczenia.

UwagiLek powinien być przyjmowany rano, kapsułki należy przyjmować w całości bez rozgryzania, popijając płynem.

Ciąża i karmieniePreparat może być podawany kobietom w ciąży i karmiącym jedynie w wyjątkowych przypadkach, kiedy korzyść dla matki zdecydowanie przewyższa ryzyko wpływu na płód lub niemowlę karmione piersią. Omeprazol podawany kobietom w czasie porodu w dawce 80 mg/dobę, nie wykazywał działania niepożądanego na dziecko. Nie stwierdzono działania embriotoksycznego i teratogennego omeprazolu.

Opakowaniakapsułki 10 mg - 14 szt. kapsułki 10 mg - 28 szt. kapsułki 10 mg - 7 szt. kapsułki 10 mg - 14 szt. kapsułki 10 mg - 28 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
kolagen - KOLAGEN_cito piłka ręczna - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito problem z cellulitem - KOLAGEN_cito preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito redukcja zmarszczek - KOLAGEN_cito produkty dla seniorów - KOLAGEN_cito siatkówka - KOLAGEN_cito
na wzmocnienie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia szałwia - Cukierki_Szalwiowe gdy boli gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki verbena szałwia - Cukierki_Szalwiowe
zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe ziołowe produkty - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe
zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe nowości z zielarni - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w zielarniach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez
ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe cukierki z ziołami - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe
właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe produkty na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z melisy - Cukierki_Melisowe nowości - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe
w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe
zielarnie internetowe - Dezodorant_SuperDeo piłka ręczna - Dezodorant_SuperDeo pływanie - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo curling - Dezodorant_SuperDeo zapasy - Dezodorant_SuperDeo koszykówka uliczna - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019