anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

KALIUM CHLORATUM 15%
Nazwa międzynarodowa:Kalii chloridum
ATC:A

Forma leku:koncentrat do sporządzania roztworudo wlewu dożylnego

ZawartośćChlorek potasu ampułka: 1,5 g fiolka: 3,0 g
Woda do wstrzykiwań ampułka: do 10,0 ml fiolka: do 20,0 ml

Ampułka 10,0 ml zawiera 20 mEq K+ /Cl—
Fiolka 20,0 ml zawiera 40 mEq K+ /Cl—
Sposób działaniaPotas jest jednym z głównych kationów płynu komórkowego i jednym z najważniejszych pierwiastków wchodzących w skład płynów ustrojowych. Bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych i procesach fizjologicznych, m.in. w prawidłowym działaniu układu nerwowego i mięśniowego. Wpływa na gospodarkę wodną ustroju, uczestniczy w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i ciśnienia osmotycznego, w transporcie chlorków do wnętrza komórki i sodu do płynu zewnątrzkomórkowego. Na mięsień sercowy działa antagonistycznie w stosunku do wapnia.
Do stanów niedoboru w organizmie może dojść w wyniku niedostatecznego spożycia lub zwiększonego wydalania przez przewód pokarmowy (uporczywe wymioty, biegunka, przetoki jelitowe), utraty przez nerki (m.in. niewydolność krążenia, choroby nerek z utratą potasu, kuracja tiazydowymi lekami moczopędnymi, kortykosteroidami, odwodnienie, cukrzyca, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej), w stanach przebiegających z wyniszczeniem organizmu, alkoholizmie, oparzeniach i wstrząsie pourazowym.
Objawami niedoboru mogą być: niepokój, porażenna niedrożność jelit, wiotkość mięśni, zanik lub osłabienie odruchów, parestezje, paraliż, niewydolność oddechowa, wzmożone pragnienie, wielomocz, niekiedy tężyczka, śpiączka, zmiany w zapisie EKG, niemiarowość pracy serca.

Działania niepożądanePodanie dużych dawek potasu może prowadzić do hiperkaliemii, której objawami są: parestezje kończyn, osłabienie, a nawet porażenie mięśniowe, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca: niemiarowość, zaburzenia przewodnictwa w sercu i zatrzymanie czynności serca.

DawkowanieLek podaje się w dożylnym wlewie kroplowym. Preparat rozcieńcza się roztworem fizjologicznym chlorku sodu lub 5% roztworem glukozy.
1 ampułkę 10 ml zawierającą 20 mEq K+/Cl— rozcieńczyć do 500 ml i podawać nie szybciej niż przez 1,5 godz;
1 fiolkę 20 ml zawierającą 40 mEq K+/Cl— rozcieńczyć do 1000 ml i podawać nie szybciej niż przez 2-3 godz.
Preparat podawać pacjentowi w ilości nie większej niż 80 mEq na dobę. W przypadku głębokiej hipokaliemii można wyjątkowo przekraczać wymienione dawki.
Podczas wlewu dożylnego należy też kontrolować EKG i stężenie potasu i elektrolitów we krwi.
Dzieciom podaje się potas w stężeniu 2 mEq/100 ml/kg m.c. na dobę.

WskazaniaNiedobór potasu. W przypadku przedawkowania glikozydów naparstnicy należy utrzymywać poziom potasu w surowicy w górnej połowie zakresu normy.

PrzeciwwskazaniaHiperkaliemia, niewydolność nerek lub kory nadnerczy. Bardzo ostrożnie stosować w chorobach serca przebiegających z arytmią nie spowodowaną hipokaliemią, ostrym odwodnieniu, rozległym mechanicznym zniszczeniu tkanek (ze względu na możliwość rhabdomyolysis z hiperkaliemią).
Nie ma przeciwwskazań dla stosowania preparatu w dawkach terapeutycznych w okresie ciąży i karmienia.

InterakcjeNie należy podawać razem z diuretykami oszczędzającymi potas ze względu na możliwość spowodowania hiperkaliemii. Potas osłabia działanie glikozydów naparstnicy.

PrzedawkowanieObjawy kardiotoksyczności (zaburzenia miarowej czynności serca w przebiegu hiperkaliemii) leczy się podając sole wapnia z jednoczesną kontrolą EKG czynności serca. Zazwyczaj podaje się np. 10 ml 10% roztworu glukonianu wapnia w dożylnym wlewie kroplowym w ciągu 1-5 min.; wlew, w razie potrzeby, można powtórzyć. Trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie chorego (prawidłowa lub wzmożona diureza). Oprócz insuliny można podać 50-100 ml 4,2% roztworu wodorowęglanu sodu w ciągu 15 min. Należy przestrzegać terminu ważności leku. Stosowanie chlorku potasowego w dawkach terapeutycznych nie stanowi przeszkody w prowadzeniu pojazdów mechanicznych.

OpakowaniaAmpułki 10 ml Fiolki 20 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
sport dla aktywnych ładne włosy produkty dla sportowców produkty na paznokcie piękne paznokcie produkty na włosy kolagen na piersi redukcja zmarszczek piękne paznokcie jędrna skóra menopauza wzmocnienie bioder kolagen powiększanie piersi menopauza produkty na paznokcie kolagen na dekolt produkty dla seniorów kolagen na dekolt ładna cera produkty na paradontozę jędrne piersi preparaty na ładne ciało kolagen dla seniorów piękne paznokcie kolagen na piersi jędrna skóra wartościowy kolagen produkty na włosy kolagen produkty na paznokcie preparaty na ładne ciało paradontoza kolagen na piersi powiększanie piersi cellulit przeciw zmarszczkom ładna cera ładne włosy kolagen na piersi produkty dla seniorów wartościowy kolagen młody wygląd wzmocnienie bioder
kolagen dla seniorów cellulit łagodzenie zmarszczek zmarszczki piękne paznokcie produkty na włosy młody wygląd piękne paznokcie kolagen dla seniorów przeciw zmarszczkom produkty na włosy zmarszczki produkty na paznokcie produkty dla seniorów sport dla aktywnych preparaty na ładne ciało kolagen na dekolt cellulit piękne ciało młody wygląd kolagen na cerę redukcja zmarszczek problem z cellulitem zmarszczki cellulit ładna cera ładna cera bóle stawów produkty na dziąsła produkty na paradontozę kolagen na piersi jędrne piersi wartościowy kolagen cera cellulit produkty na włosy produkty na paradontozę preparaty na naczynka krwionośne kolagen wzmocnienie dziąseł i zębów produkty na paradontozę sport dla aktywnych paradontoza redukcja zmarszczek
design by anauk group ® © 2000 & 2019