anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

LANSOLEK
Nazwa międzynarodowa:Lansoprazole
ATC:A02BA

Forma leku:kapsułka dojelitowa, twarda 15 lub 30 mg

Zawartość1 kaps. zawiera 15 mg lub 30 mg lansoprazolu.
Sposób działaniaLansoprazol jest pochodną benzoimidazolu, która hamuje aktywność enzymu (H7K+ ATP-azy) wytwarzającego kwas solny w komórkach okładzinowych żołądka. Dzięki zablokowaniu ostatniego etapu wytwarzania kwasu solnego, zahamowaniu ulega zarówno podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu w żołądku. Hamowanie wydzielania kwasu zależy od dawki i jest odwracalne. Lansoprazol nie działa na receptory histaminowe i cholinergiczne. Po upływie 2 h od podania pojedynczej dawki 30 mg lansoprazolu wytwarzanie kwasu w żołądku zmniejsza się o około 80%. W trakcie dalszego leczenia podawanie lansoprazolu w dawce doustnej 30 mg/dobę zapewnia zmniejszenie podstawowego wydzielania kwasu solnego o 72% w pierwszym dniu stosowania i o 87% w ósmym dniu leczenia. Lansoprazol hamuje max. wytwarzanie kwasu solnego po stymulacji pentagastryną w ciągu tego samego czasu o, odpowiednio, 81% i 90%.

OstrzeżenieW przypadku wrzodu żołądka należy wykluczyć możliwość zmian nowotworowych. Podanie lansoprazolu może maskować objawy nowotworu. U pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy należy brać pod uwagę możliwość zakażenia H. pylori, jako ewentualnego czynnika etiologicznego. W przypadku stosowania lansoprazolu w skojarzeniu z antybiotykami w celu eradykacji H. pylori, należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania odpowiednich antybiotyków. Jeżeli w trakcie długotrwałego stosowania preparatu (powyżej 1 roku) wystąpią dolegliwości ze strony oczu, wskazana jest konsultacja okulistyczna. Preparat zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego preparatu.

Działania niepożądaneZaburzenia krwi i układu chłonnego:
sporadycznie opisywano agranulocytozę, trombocytopenię, niedokrwistość, leukopenię i eozynofilię.

Zaburzenia układu nerwowego:
w nielicznych przypadkach opisywano zawroty głowy, bóle głowy, senność, bezsenność.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:
biegunka, zaparcia, nudności i/lub wymioty, bóle brzucha, suchość w jamie ustnej. Opisywano również nieliczne przypadki zapalenia okrężnicy.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy zasadowej, y-glutamylo-transferazy i stężenia bilirubiny. W rzadkich przypadkach wartości parametrów laboratoryjnych dwukrotnie przekraczały wartości prawidłowe, co może wskazywać na uszkodzenie wątroby; zapalenie wątroby.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
opisywano zespół Stevensa-Johnsona, toksyczno-rozpływną martwicę naskórka, złuszczające zapalenie skóry, wysypkę pęcherzową, reakcje skórne, pokrzywkę i świąd.


Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, tkanki łącznej i kości:
bóle mięśni i stawów. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: reakcje anafilaktyczne, złe samopoczucie, gorączka, obrzęki obwodowe. Objawy mają charakter łagodny i tylko w rzadkich przypadkach są przyczyną przerwania leczenia.

DawkowanieWrzód dwunastnicy:
zalecana dawka wynosi 30 mg/dobę. U większości pacjentów wyleczenie następuje w ciągu 2 tyg. Jeżeli ten okres leczenia nie jest wystarczający, wygojenie wrzodu uzyskuje się przeważnie kontynuując leczenie w ten sam sposób przez kolejne 2 tyg. W razie potrzeby, w szczególnych przypadkach można zastosować większą dawkę, tj. do 60 mg/dobę. Dotyczy to na przykład pacjentów, którzy nie reagują na inne metody leczenia zachowawczego. W leczeniu podtrzymującym w celu zapobiegania nawrotom zaleca się stosowanie 15 mg/dobę. Jednak w razie wystąpienia nawrotu w trakcie leczenia podtrzymującego, dawkę można przejściowo zwiększyć do 30 mg/dobę.

Wrzód żołądka:
zalecana dawka wynosi 30 mg/dobę przez 4 tyg. Jeżeli ten okres leczenia nie jest wystarczający, wygojenie wrzodu uzyskuje się przeważnie kontynuując leczenie w ten sam sposób przez kolejne 4 tyg. W razie potrzeby, w szczególnych przypadkach można zastosować większą dawkę, tj. do 60 mg/dobę.

Refluksowe zapalenie przełyku:
zalecana dawka wynosi 30 mg/dobę przez 4 tyg. Jeżeli ten okres leczenia nie jest wystarczający, wygojenie zmian uzyskuje się przeważnie kontynuując leczenie w ten sam sposób przez kolejne 4 tyg. W razie potrzeby, w szczególnych przypadkach można zastosować większą dawkę, tj. do 60 mg/dobę. W leczeniu podtrzymującym stosuje się 15 mg/dobę. Jednak w razie wystąpienia nawrotu w czasie leczenia podtrzymującego, dawkę można przejściowo zwiększyć do 30 mg/dobę.

Zespół Zollingera-Ellisona:
zalecana dawka początkowa wynosi 60 mg/dobę. Dawkę można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta w zależności od obrazu klinicznego. Dawki stosowane u tych pacjentów wynosiły do 90 mg 2x/dobę. Dawkę dobową większą niż 120 mg należy przyjmować w dawkach podzielonych. Eradykacja H. pylori: zalecana dawka wynosi 30 mg 2x/dobę przez 7 dni w połączeniu z jednym ze schematów terapii skojarzonej: SCHEMAT I: amoksycylina 1 g 2x/dobę + klarytromycyna 500 mg 2x/dobę; SCHEMAT II: klarytromycyna 500 mg 2x/dobę + metronidazol 500 mg 2x/dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku:
nie przekraczać dawki 30 mg/dobę.

Pacjenci z niewydolnością nerek:
nie przekraczać dawki 30 mg/dobę.

Pacjenci z niewydolnością wątroby:
przeważnie 15 mg/dobę; nie należy przekraczać dawki 30 mg/dobę.

WskazaniaW leczeniu pacjentów

* z wrzodem dwunastnicy lub żołądka,
* refluksowym zapaleniem przełyku
* zespołem Zollingera-Ellisona.

W skojarzeniu z dwoma odpowiednimi antybiotykami w celu eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodem trawiennym i zmniejszenia ryzyka nawracających owrzodzeń dwunastnicy lub żołądka wywoływanych przez te bakterie.

PrzeciwwskazaniaStwierdzona nadwrażliwość na lansoprazol.

InterakcjeKonieczna jest ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania substancji, które są metabolizowane w wątrobie za pośrednictwem cytochromu P 450. Przeprowadzono u ludzi farmakokinetyczne badania interakcji dotyczące jednoczesnego stosowania lansoprazolu i odpowiednich antybiotyków, amoksycyliny i klarytromycyny. Nie zaobserwowano interakcji o istotnym znaczeniu klinicznym. Podczas jednoczesnego stosowania amoksycyliny i klarytromycyny z lansoprazolem, wartość AUC dla lansoprazolu zwiększa się o 30%. Zwiększenie tej wartości w wyniku terapii skojarzonej z amoksycyliną lub klarytromycyną nie ma niekorzystnego wpływu klinicznego na eradykację H. pylori. Metronidazol jest inhibitorem cytochromu P 450 3A4. Ponieważ lansoprazol jest substratem tego izoenzymu, stężenie lansoprazolu w osoczu może się zwiększać w przypadku jednoczesnego podawania metronidazolu.
Interakcje lansoprazolu z metronidazolem nie zostały jednak dobrze zbadane i nie ma na ten temat odpowiednich doniesień. Na ogół nie obserwuje się interakcji między teofilina i lansoprazolem, należy jednak brać pod uwagę, że u niektórych osób klirens teofiliny może być znacznie zwiększony podczas leczenia lansoprazolem. Badanie z zastosowaniem warfaryny, leku przeciwzakrzepowego typu kumaryny, wykazało brak klinicznie istotnych interakcji. Lansoprazol nie wpływał na farmakokinetykę diazepamu u zdrowych ochotników. Jednoczesne stosowanie leków zobojętniających kwas solny powoduje zmniejszenie biodostępności lansoprazolu. Dlatego w przypadku skojarzonego leczenia lansoprazolem i lekami zobojętniającymi nie zaleca się ich jednoczesnego przyjmowania, lecz wskazane jest zachowanie co najmniej jednogodzinnej przerwy. Przyjmowanie lansoprazolu z pokarmem zmniejsza jego biodostępność, dlatego preparat należy przyjmować co najmniej pół godziny przed posiłkiem lub po posiłku. Biodostępność lansoprazolu jest znacząco większa rano niż wieczorem, dlatego rano lansoprazol należy przyjmować co najmniej pół godziny przed śniadaniem lub po śniadaniu. Leczenie lansoprazolem może wpływać na biodostępność leków, których wchłanianie jest zależne od pH treści żołądkowej.

PrzedawkowanieLeczenie przedawkowania zależy od występujących objawów. Brak swoistej metody leczenia. Hemodializa jest nieskuteczna.

UwagiKapsułek nie należy żuć ani rozgryzać. Należy je przyjmować przed posiłkiem lub po posiłku, popijając wodą.

Ciąża i karmienieDane dotyczące stosowania preparatu podczas ciąży u ludzi nie są wystarczające dla ustalenia jego toksyczności. Dotychczas nie stwierdzono żadnych oznak toksycznego działania w badaniach na zwierzętach. Preparat można stosować w ciąży tylko po konsultacji z lekarzem. U szczurów obserwowano wydzielanie zarówno lansoprazolu, jak i jego metabolitów do mleka matki. Obecnie brak danych dotyczących obecności lansoprazolu w mleku kobiecym.

Opakowaniakapsułka 15 mg - 28 sztuk kapsułka 30 mg - 14 lub 28 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
produkty dla seniorów kolagen na stawy najlepszy kolagen produkty dla seniorów kolagen na stawy cellulit wzmocnienie dziąseł i zębów jędrne piersi kolagen dla seniorów powiększanie piersi menopauza produkty na włosy dziąsła ładna cera problemy z dziąsłami sport dla aktywnych redukcja zmarszczek problem z cellulitem kolagen na stawy kolagen na dekolt bóle stawów przeciw zmarszczkom redukcja zmarszczek wartościowy kolagen ranking kolagen preparaty na ładne ciało kolagen na piersi bóle stawów sport dla aktywnych najlepszy kolagen produkty na piersi jędrna skóra powiększanie piersi dziąsła kolagen na stawy preparaty na ładne ciało młody wygląd menopauza kolagen na cerę produkty na włosy kolagen dziąsła kolagen na stawy wartościowy kolagen
bóle stawów piękna cera produkty na paradontozę wzmocnienie dziąseł i zębów produkty na włosy problem z cellulitem najlepszy kolagen redukcja zmarszczek na odporność wartościowy kolagen wartościowy kolagen produkty na dziąsła produkty na włosy łagodzenie zmarszczek preparaty na ładne ciało kolagen zmarszczki cera kolagen na cerę piękne paznokcie piękne paznokcie dziąsła wartościowy kolagen powiększanie piersi kolagen na dekolt produkty na paznokcie najlepszy kolagen ładne włosy kolagen na cerę problemy z dziąsłami produkty na paznokcie kolagen jędrna skóra ładna cera produkty na paradontozę kolagen ładna cera młody wygląd redukcja zmarszczek piękne paznokcie menopauza problemy z dziąsłami cera produkty na włosy
design by anauk group ® © 2000 & 2018