anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

NOVAMOX
Nazwa międzynarodowa:Amoxicillin
ATC:J01CA

Forma leku:proszek do przyg. zaw. doust. 250 mg/5 ml lub tabletki powlekane 500mg, 750mg, 1g

Zawartość1 tabl. powl. zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg amoksycyliny. 5 ml zawiesiny zawiera 250 mg amoksycyliny.
Sposób działaniaPółsyntetyczna penicylina z grupy aminopenicylin o szerokim spektrum działania, wrażliwa na działanie wszystkich bakteryjnych b-laktamaz. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej.
Do Gram(+) szczepów bakteryjnych wrażliwych na amoksycylinę należą: Streptococcus spp. (w tym Streptcoccus pneumoniae), Enterococcus spp., Listeria monocytogenes, Bacillus anthracis, Corynebacterium spp.
Spośród bakterii Gram(-) wrażliwość na działanie amoksycyliny wykazują szczepy Haemophilus influenzae, Neisseria gonorhoeae (szczepy penicylinazoujemne), Neisseria miningitidis, Escherichia coli (50% szczepów opornych), Proteus mirabilis, Salmonella spp., Shigella spp., Helicobacter pylori, Bordetella pertussis, Brucella spp.

Amoksycylina działa bakteriobójczo na niektóre beztlenowce: Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., fusobacterium i clostridium spp. Szczepy Staphylococcus aureus, wytwarzające b-laktamazy (ponad 90% szczepów) są oporne. Oporne są także, wytwarzające penicylinazę, szczepy Pseudomonas spp., Bacteroides fragilis, Citrobacter sp., Klebsiella spp., Serratia sp., Enterobacter spp., Proteus indolododatnie. Wykazuje całkowitą krzyżową oporność z ampicyliną.

Po podaniu doustnym łatwo i szybko się wchłania niezależnie od posiłku, osiągając max. stężenie we krwi po 1-2 h. Poziom terapeutyczny utrzymuje się do 8 h od podania doustnego. Amoksycylina łatwo przenika do płynu ucha środkowego, do płynu opłucnowego i otrzewnowego, a także przez barierę łożyskową i do mleka matki. Z białkami surowicy wiąże się w 20%. W ciągu 6-8 h ok. 60% amoksycyliny wydala się z moczem.

OstrzeżenieNależy zmniejszyć dawki w niewydolności nerek: klirens kreatyniny 20-30 ml/min do 2/3 zalecanej dawki, klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min do 1/3 dawki.

Działania niepożądanePrzewód pokarmowy:
nudności, wymioty, brak łaknienia, wzdęcia, biegunka - łagodne, zwykle ustępują samoistnie. Sporadycznie, zwykle w wyniku długotrwałej i intensywnej antybiotykoterapii może wystąpić rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Obserwowano przejściowy wzrost poziomu transaminaz, ustępujący po zakończeniu leczenia.

Skóra i błony śluzowe:
niekiedy mogą wystąpić wykwity skórne i zapalenie błon śluzowych, zwłaszcza w jamie ustnej, suchość w ustach, zaburzenia smaku.

Reakcje uczuleniowe:
zmiany skórne w postaci świądu, pokrzywki, wykwitów odropodobnych. Ciężkie objawy uczulenia (obrzęk twarzy, obrzęk krtani, duszność, spadek ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs) występują rzadko po doustnym podaniu amoksycyliny. W pojedynczych przypadkach obserwowano: gorączkę, obrzęk naczynioruchowy błon śluzowych i stawów, zapalenie naczyń, złuszczające zapalenia skóry, zespół Lyella.

Krew:
w pojedynczych przypadkach obserwowano niedokrwistość, eozynofilię, granulocytopenię, trombocytopenię oraz wydłużenie czasu krwawienia i czasu protrombinowego, które ustępowały po zakończeniu leczenia.

Nerki:
sporadycznie obserwowano wystąpienie ostrego miąższowego zapalenia nerek.

DawkowanieDorośli i dzieci powyżej 14 lat
(i mc. powyżej 20 kg): od 750 mg do 3 g/dobę, w 2-3 dawkach podzielonych (co 8 lub 12 h). W cięższych przypadkach dawka dobowa może być zwiększona do 4-6 g, w 2-3 dawkach podzielonych. W leczeniu rzeżączki: jednorazowo 3 g w połączeniu z 1 g probenecydu.

Dzieci poniżej 14 lat:
zalecana dawka wynosi 2-50mg/kg mc./dobę, w 2-3 dawkach podzielonych (co 8 lub 12 h). W leczeniu rzeżączki: jednorazowo 50 mg/kg mc. w połączeniu z probenecydem w dawce 25 mg/kg mc.

Wskazania * Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, migdałków, zatok, zapalenie ucha środkowego wywołane przez Streptococcus pneumoniae (szczepy oporne na penicylinę są oporne), Haemophilus influenzae (szczepy wytwarzające b-laktamazy są oporne), Streptococcus b-hemolyticus, wrażliwe szczepy E. coli i Staphylococcus aureus (ponad 90% szczepów wytwarza b-laktamazy i jest opornych).
* Zakażenia układu moczowego (zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek) wywołane przez wrażliwe szczepy E. coli, Proteus mirabilis, Enterococcus faecalis.
* Profilaktyka zapalenia wsierdzia wywołanego przez paciorkowce.
* Dur brzuszny i paradury oraz nosicielstwo pałeczek Salmonella spp.
* Nie powikłane zakażenia rzeżączkowe wywołane przez Neisseria gonorhoeae.
* Zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez wrażliwe szczepy Staphylococcus aureus, E. coli, Streptococcus pyogenes.
* Zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołane przez Helicobacter pylori (równocześnie z innymi lekami).

Przeciwwskazania * Nadwrażliwość na antybiotyki b-laktamowe - penicyliny, cefalosporyny.
* Mononukleoza zakaźna - możliwość wystąpienia osutki odropodobnej.
* Białaczka limfatyczna.
* Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi wymiotami i biegunką oraz z wywiadami rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
* Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować morfologię krwi, wydolność nerek i wątroby.

InterakcjeNasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Zwiększa wchłanianie digoksyny. Może zmniejszać skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych. Wykazuje działanie antagonistyczne z makrolidami, tetracyklinami, sulfonamidami a synergistyczne z aminoglikozydami. Probenecyd zwiększa poziom amoksycyliny w surowicy. Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki oznaczeń cukru i urobilinogenu w moczu.

PrzedawkowanieMoże spowodować nudności, wymioty, bóle w jamie brzusznej, które należy leczyć objawowo.

Ciąża i karmienieDotychczas nie stwierdzono szkodliwego działania amoksycyliny na płód. Lek można podawać w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Opakowaniazawiesina - 50 g prosz./ 100 ml zawiesiny tabletki - 20 sztuklinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
wartościowy kolagen preparaty na naczynka krwionośne produkty na włosy jędrne piersi produkty na włosy cellulit produkty dla sportowców problem z cellulitem cellulit problem z cellulitem produkty na paznokcie menopauza kolagen dla seniorów najlepszy kolagen piękne ciało najlepszy kolagen paradontoza kolagen na stawy kolagen dla seniorów przeciw zmarszczkom menopauza produkty na włosy jędrna skóra produkty na paznokcie młody wygląd kolagen na piersi produkty na paradontozę problemy z dziąsłami kolagen na dekolt cellulit produkty na dziąsła sport dla aktywnych kolagen na dekolt ranking kolagen produkty na paznokcie ładna cera zmarszczki preparaty na ładne ciało najlepszy kolagen wartościowy kolagen kolagen na dekolt kolagen dla seniorów sport dla aktywnych produkty na dziąsła
wartościowy kolagen kolagen na piersi problemy z dziąsłami najlepszy kolagen piękna cera produkty na włosy piękna cera najlepszy kolagen najlepszy kolagen piękna cera cellulit kolagen na cerę kolagen na stawy jędrna skóra bóle stawów produkty dla seniorów preparaty na ładne ciało ładne włosy menopauza paradontoza łagodzenie zmarszczek przeciw zmarszczkom wzmocnienie dziąseł i zębów piękne paznokcie kolagen na dekolt kolagen na piersi produkty na dziąsła kolagen na dekolt wzmocnienie bioder kolagen na piersi preparaty na ładne ciało wzmocnienie bioder menopauza młody wygląd produkty na paznokcie produkty na włosy problemy z dziąsłami produkty dla seniorów wzmocnienie dziąseł i zębów łagodzenie zmarszczek jędrne piersi problemy z dziąsłami produkty dla sportowców produkty dla seniorów
design by anauk group ® © 2000 & 2019