anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

PARACETAMOL 0,5
Nazwa międzynarodowa:paracetamolum
ATC:N02

Forma leku:tabletki 500 mg

ZawartośćJedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu oraz masę tabletkową do 556 mg.
Sposób działaniaParacetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w sposób zbliżony do salicylanów. Pozbawiony jest większości ich działań niepożądanych. Obniża tylko temperaturę chorobowo podwyższoną nie wpływając na prawidłową ciepłotę ciała. Nie działa przeciwzapalnie.

OstrzeżenieParacetamol bez wyraŹnego zalecenia lekarza nie powinien być stosowany w kuracji ciągłej u dorosłych dłużej niż przez 10 dni a u dzieci dłużej niż przez 3 dni. Stosowanie leku w okresie ciąży należy ograniczyć do sytuacji koniecznych. W czasie przyjmowania paracetamolu nie wolno spożywać żadnych napojów alkoholowych. W przypadku przedawkowania leku niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Unikać stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Szczególne zagrożenie uszkodzenia wątroby istnieje u chorych głodzonych.

Działania niepożądaneW zalecanych dawkach paracetamol nie wywiera działań ubocznych. W czasie dłuższego stosowania może być przyczyną zmęczenia, osłabienia, nudności i dyspepsji. Rzadko, może wywoływać uczuleniowe wysypki i pokrzywki oraz zmiany w obrazie morfologicznym krwi. W razie przedawkowania upośledzenie czynności wątroby i nerek.

DawkowanieTabletki PARACETAMOL stosuje się doustnie, zwykle 1-2 tabletki jednorazowo. W utrzymującym się bólu dawkę tę można powtórzyć maksymalnie do 4 razy dziennie przyjmując lek w odstępach co najmniej 4 godzinnych. Przy długotrwałym stosowaniu leku dawka dobowa nie powinna przekroczyć 2,6 g. Dzieciom w wieku 6-12 lat podaje się połowę dawki przewidzianej dla dorosłych z zachowaniem większych odstępów czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami. Dzieciom w wieku od 3 miesięcy do 6 lat Paracetamol podaje się w ilości 10 mg / kilogram masy ciała / dawkę w odstępach nie mniejszych niż co 6 godzin. Przyjmowanie leku przed posiłkiem podnosi jego skuteczność.

WskazaniaParacetamol stosuje się w bólach różnego pochodzenia i o różnym natężeniu. Szczególnie zalecany jest w bólach głowy, migrenach, w bólach reumatycznych, stawowych, mięśniowych i kostnych, w bólach kręgosłupa, pleców i barku, w nerwobólach, w bólu zębów i w bólach menstruacyjnych. Paracetamol wskazany jest jako lek przeciwgorączkowy w przeziębieniach i stanach grypopodobnych. Szczególnie przydatny jest w przypadku nadwrażliwości na salicylany.

PrzeciwwskazaniaUczulenie na paracetamol lub inne składniki leku oraz ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie zaleca się stosowania paracetamolu w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie można go stosować po nadużyciu alkoholu oraz w sytuacjach uzależnienia od alkoholu

InterakcjeParacetamol wzmaga działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Metoklopramid przyspiesza działanie paracetamolu a salicylamid wydłuża czas jego działania. Leki nasilające aktywność enzymów wątrobowych (rifampicyna, fenobarbital, fenytoina i meprobamat) oraz jednoczesne spożywanie napojów alkoholowych zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby. Łączne podawanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol nasila ośrodkowe działanie kofeiny.

Opakowania10, 20, 6 x 20 blistrówlinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
kolagen na piersi wartościowy kolagen problemy z dziąsłami wzmocnienie dziąseł i zębów kolagen na dekolt produkty na paradontozę sport dla aktywnych produkty na włosy produkty dla seniorów ranking kolagen problem z cellulitem kolagen na dekolt produkty na dziąsła problemy z dziąsłami menopauza wzmocnienie bioder produkty na paznokcie produkty na piersi cera kolagen na cerę piękna cera cera problem z cellulitem dziąsła jędrne piersi ranking kolagen sport dla aktywnych wzmocnienie bioder cellulit dziąsła powiększanie piersi łagodzenie zmarszczek powiększanie piersi redukcja zmarszczek najlepszy kolagen ładna cera ranking kolagen produkty dla seniorów cellulit jędrna skóra przeciw zmarszczkom produkty na dziąsła ładna cera młody wygląd
produkty na piersi sport dla aktywnych dziąsła ranking kolagen produkty dla sportowców jędrne piersi wzmocnienie bioder kolagen na dekolt jędrna skóra piękna cera produkty na paznokcie redukcja zmarszczek preparaty na naczynka krwionośne kolagen dla seniorów kolagen na cerę kolagen na stawy łagodzenie zmarszczek produkty na paradontozę produkty na paradontozę kolagen na piersi preparaty na naczynka krwionośne wzmocnienie dziąseł i zębów zmarszczki produkty na paradontozę wartościowy kolagen produkty dla seniorów paradontoza kolagen na cerę cera cellulit kolagen na dekolt cellulit kolagen jędrna skóra produkty na paznokcie paradontoza produkty na włosy łagodzenie zmarszczek produkty dla seniorów produkty na dziąsła łagodzenie zmarszczek cera kolagen na dekolt dziąsła
design by anauk group ® © 2000 & 2019