anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

TRAMAL 50; -100
Nazwa międzynarodowa:Tramadol
ATC:N02AX

Forma leku:roztwór do iniekcji 50 mg/ml; 100 mg/2 ml

Zawartość1 ml roztworu do wstrzykiwań domięśniowych, dożylnych i podskórnych oraz do wlewów dożylnych zawiera 50 mg chlorowodorku tramadolu.
Sposób działaniaTramadol należy do opioidowych środków przeciwbólowych o działaniu ośrodkowym, jest agonistą receptorów opioidowych m, d i k, ze szczególnym powinowactwem do receptora m. Inne mechanizmy działania przeciwbólowego to hamowanie neuronalnego wychwytu noradrenaliny oraz ułatwianie uwalniania serotoniny.

OstrzeżenieTramadol należy stosować z wyjątkową ostrożnością w przypadkach uzależnienia od opioidów, po urazie głowy, we wstrząsie, w zaburzeniach świadomości niejasnego pochodzenia, w przypadku zaburzeń oddechowych lub zaburzeń ośrodka oddechowego oraz w razie podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów ze zwiększoną wrażliwością na leki opioidowe. Pacjenci z padaczką w wywiadzie oraz osoby podatne na występowanie drgawek pochodzenia mózgowego powinny być leczone tramadolem tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Tramadol rzadko wywołuje uzależnienie. U pacjentów z tendencją do nadużywania leków lub występowania uzależnień leczenie powinno być krótkotrwałe i pod ścisłym nadzorem. Tramadolu nie należy stosować w terapii substytucyjnej u pacjentów uzależnionych od opioidów. Nie należy pić alkoholu podczas leczenia tramadolem.

Działania niepożądaneNadmierne pocenie się, nudności, wymioty, zmęczenie, oszołomienie, nadmierna senność, suchość w jamie ustnej. Przy wyższych dawkach i u chorych obciążonych wysiłkiem fizycznym mogą wystąpić objawy ze strony układu krążenia: zawroty głowy, ortostatyczne spadki ciśnienia.

DawkowanieDawkę należy dostosować w zależności od intensywności bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta. U dorosłych i dzieci powyżej 12 rż.: roztwór do wstrzykiwań 50-100 mg, co 4-6 h (1-2 amp. po 50 mg lub 1 amp. 100 mg) domięśniowo, podskórnie, powoli dożylnie lub rozpuścić w płynach dożylnych i podać we wlewie. Dzieci w wieku 1-12 lat: dawka jednorazowa: 1-2 mg/kg mc., co 4-6 h. Nie należy stosować dawki dobowej większej niż 400 mg substancji czynnej, poza sytuacjami wyjątkowymi, w leczeniu bólu w chorobach nowotworowych i silnego bólu pooperacyjnego. U chorych z upośledzoną czynnością wątroby i nerek odstępy czasowe między dawkami leku należy zwiększyć proporcjonalnie do stopnia upośledzenia czynności tych narządów.

WskazaniaBól o średnim i dużym natężeniu.

PrzeciwwskazaniaZnana nadwrażliwość na tramadol lub którykolwiek inny składnik preparatu, ostre zatrucie alkoholem, środkami nasennymi lub psychotropowymi, środkami przeciwbólowymi, w tym opioidowymi, przyjmowanie w ciągu 14 dni poprzedzających leczenie tramadolem inhibitorów MAO. Tramadolu nie należy stosować w leczeniu uzależnień od opioidów.

InterakcjeTramadolu nie należy stosować z inhibitorami MAO oraz z innymi lekami działającymi hamująco na o.u.n. oraz alkoholem. W przypadku jednoczesnego lub wcześniejszego podania karbamazepiny (induktor enzymatyczny) - działanie przeciwbólowe i czas działania leku mogą ulec skróceniu. Tramadol zwiększa potencjał działania inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych oraz innych leków obniżających próg drgawkowy.

PrzedawkowanieObjawy zatrucia tramadolem są podobne do objawów zatrucia innymi środkami przeciwbólowymi działającymi na o.u.n. Należą do nich: zwężenie źrenic, wymioty, niewydolność krążenia, zaburzenia świadomości, śpiączka, drgawki oraz depresja oddechowa. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Opakowania5 ampułek po 1 ml lub 5 ampułek po 2 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
kolagen na dekolt kolagen na stawy produkty na piersi wartościowy kolagen dziąsła zmarszczki piękna cera kolagen na dekolt produkty na włosy kolagen na dekolt wzmocnienie bioder najlepszy kolagen produkty dla sportowców ranking kolagen łagodzenie zmarszczek problem z cellulitem sport dla aktywnych piękne paznokcie wzmocnienie dziąseł i zębów powiększanie piersi kolagen na cerę jędrna skóra dziąsła kolagen piękne ciało paradontoza wzmocnienie bioder produkty dla sportowców preparaty na ładne ciało powiększanie piersi jędrna skóra bóle stawów zmarszczki cellulit paradontoza produkty na piersi cera przeciw zmarszczkom kolagen na stawy kolagen na stawy produkty na paradontozę cellulit kolagen wartościowy kolagen
produkty dla sportowców bóle stawów piękna cera kolagen na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów wzmocnienie bioder paradontoza wzmocnienie dziąseł i zębów piękne ciało produkty na dziąsła paradontoza piękne ciało kolagen na cerę wzmocnienie bioder młody wygląd bóle stawów cera produkty na piersi problem z cellulitem ładne włosy cera wzmocnienie bioder ładne włosy piękna cera kolagen cera kolagen dla seniorów zmarszczki produkty dla seniorów cellulit produkty na dziąsła piękne ciało produkty dla seniorów kolagen dla seniorów jędrne piersi kolagen powiększanie piersi problem z cellulitem ranking kolagen paradontoza produkty na paradontozę cera wartościowy kolagen produkty na piersi
design by anauk group ® © 2000 & 2019