anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

BROMOCORN
Nazwa międzynarodowa:Bromocriptine mesylate
Substancje czynne leku:Bromocriptine mesylate

Forma leku:tabletki 2,5 mg.

Inne leki związane ze schorzeniamiAkromegalia Parkinsona choroba

Zawartośćsubstancja czynna - bromocriptine mesylate.

1 tabl. zawiera 2,5 mg bromokryptyny w postaci metanosulfonianu.

Bromocriptine mesylate (Bromokryptyna) 2,5 mg
Składniki pomocnicze: skrobia, laktoza, stearynian magnezu, talk.
Sposób działaniaBromergon stymuluje receptory dopaminowe w mózgu. Niedostatek dopaminy w organizmie wyraża się m. in. chorobą Parkinsona (zaburzeniami w pracy mięśni w formie drżeń, sztywności mięśni, zmiany postawy ciała, wyrazu twarzy - grymasy pojawiające się z dużą częstotliwością niezależnie od woli chorego). Bromergon hamuje również produkcję hormonu - prolaktyny, która jest niezbędna karmiącym matkom. U pacjentów cierpiących na akromegalię (chorobliwy wzrost niektórych części ciała, jak: nos, kończyny, podbródek, język) preparat hamuje produkcję hormonu wzrostu.


Preparat działa jako częściowy antagonista receptorów dopaminowych. Hamuje wydzielanie hormonu luteotropowego z przedniego płata przysadki - prolaktyny, nie wpływając na wydzielanie przez ten gruczoł innych hormonów. Jedynie w przypadku akromegalii zmniejsza podwyższone stężenie hormonu wzrostu. Działa bezpośrednio na komórki, które wydzielają prolaktynę i pośrednio podrażnia receptory dopaminowe przyspieszając uwalnianie PIF (Prolactin Release Inhibiting Factor).Preparat nie ma ubocznych działań estrogenu. Normalizuje proces jajeczkowania oraz endokrynologiczne powiązanie między owulacją a przysadką. Przy jego pomocy można zapobiec lub zahamować fizjologiczną laktację, można leczyć również stany patologiczne wywołane przez prolaktynę. W parkinsonźmie działa prawdopodobnie jako antagonista na postsynaptyczne receptory dopaminowe istoty czarnej prążkowia jak również na układ rąbkowy, zmniejszając drgawki, sztywność mięśniową, akinezę i zaburzenia chodzenia. Przy nadciśnieniu tętniczym prawdopodobnie obniża ciśnienie przez obniżenie stężenia katecholamin w krwioobiegu i bezpośrednie działanie wazodylatacyjne poprzez receptory dopaminowe na naczynia krwionośne.


Działanie bromokryptyny polega na pobudzeniu receptorów dopaminergicznych w podwzgórzu do zwiększonego wytwarzania czynnika regulującego [PIF], hamującego wydzielanie prolaktyny przez przedni płat przysadki, przez co umożliwia zmniejszanie laktacji.
Bromokryptyna działa normalizująco na czynność jajników i poziom hormonów przysadki i jajników.
Działa wspomagająco w regulacji cyklów miesiączkowych i jajeczkowaniu.
Bromokryptyna bezpośrednio stymuluje postsynaptyczne receptory dopaminergiczne, zmniejszając objawy niedoboru dopaminy, łagodząc typowe objawy choroby Parkinsona: drżenie, sztywność,
akinezę i zaburzenia w poruszaniu się.

ZastosowanieLeczenie braku miesiączkowania u kobiet, spowodowanego zbyt dużą produkcją prolaktyny.
Leczenie impotencji u mężczyzn.
Zatrzymywanie wydzielania się mleka u karmiących matek ze względów medycznych lub zatrzymywanie wytwarzania mleka u kobiet, wywołanego pewnymi środkami farmakologicznymi.
Leczenie akromegalii.

OstrzeżenieLeku nie wolno podawać w nadwrażliwości na bromokryptynę, w wysokim ciśnieniu krwi po porodzie, w zatruciu ciążowym. Leczenie powinno być poprzedzone ustaleniem powodów zbyt wysokiej produkcji prolaktyny u kobiet.
Kobiety, które nie pragną dziecka powinny stosować w trakcie leczenia bromokryptyną skuteczny środek antykoncepcyjny.
Kobiety leczące bezpłodność powinny skontaktować się z lekarzem w razie podejrzenia o ciążę, a następnie przechodzić regularne badania w trakcie ciąży. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, poważne choroby serca, wrzód żołądka lub dwunastnicy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. W rzadkich przypadkach preprat może spowodować obniżenie ciśnienia krwi, dlatego należy kontrolować ciśnienie krwi w trakcie leczenia.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Bromergon stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków w trakcie kuracji bromokryptyną.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie jego stosowania.


Zwiększone dawki leku mogą wpływać na właściwości psychofizyczne, szczególnie gdy są przyjmowane łącznie z alkoholem lub środkami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Lekarzom i farmaceutom doradza się ostrzeganie pacjentów przed prowadzeniem pojazdów lub urządzeń mechanicznych w trakcie leczenia bromokryptyną.


Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u chorych z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi i psychotycznymi.

Działania niepożądane1/100-
* Mdłości.

1/1000-
* Ból głowy, halucynacje, spadek ciśnienia krwi z zawrotami głowy, wymioty.
* Niezależne od woli ruchy mięśni.

<1/1000-
* Nieregularna praca serca.
* Zaburzenia krążenia krwi objawiające zimnymi kończynami.
* Skurcze mięśni, ospałość, dezorientacja, nadmierna aktywność u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.
* Brak apetytu, suchość błony śluzowej jamy ustnej (dlatego niezbędna jest dokładna higiena zębów).
* Zaparcie, metaliczny smak w ustach.
* Piekące uczucie w oczach, podwójne widzenie, alergiczne reakcje skóry, wysypka.
* Zapalenie opłucnej.
* Ból w klatce piersiowej.

U pacjentów cierpiących na akromegalię Bromergon może spowodować krwawienia z przewodu pokarmowego; nie udokumentowano jednak bezpośredniego związku między tym objawem a lekiem.
Większość działań ubocznych zależy od wysokości dawki leku.


Zależą od poziomu dawki. Małe dawki użyte do zapobiegania laktacji, zwykle nie wywołują działań ubocznych. W leczeniu hiperprolaktynemii i podobnych objawów, działania niepożądane zwykle pojawiają się na początku leczenia, o ile terapia nie rozpoczyna się stopniowo. Mogą wystąpić następujące objawy: niedociśnienie ortostatyczne, przekrwienie nosa, nudności, wymioty, senność. Czasami występują: zaparcia, niestrawność, niepokój ruchowy i skurcz naczyń wywołane oziębieniem u wrażliwych pacjentów. W dawkach większych niż 20 mg mogą pojawić się inne objawy, jak: halucynacje, dezorientacja, a u starszych stany psychotyczne, paranoidalne i maniakalne, zmęczenie, znużenie, erytromelalgia, dysuria, niska tolerancja na alkohol, silniejsze skurcze naczyń - szczególnie w kończynach, zaburzenia ruchów dowolnych u pacjentów cierpiących na parkinsonizm.


W małych dawkach bromokryptyna zwykle nie wywołuje działań niepożądanych · W przypadku podawania większych dawek bromokryptyny, zwłaszcza kiedy nie są one zwiększane stopniowo, na początku terapii mogą wystąpić: hipotonia ortostatyczna, przekrwienie nosa, mdłości, wymioty, senność, omdlenia.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. W celu zapobieżenia ewentualnym działaniom ubocznym należy lek przyjmować łącznie z posiłkiem.


Lek powinien być podawany z pokarmem. Terapia powinna być rozpoczynana od małych dawek stopniowo zwiększanych aż do osiągnięcia najwyższej skuteczności. Zapobieganie laktacji: Jedną tabl. 2,5 mg podaje się 2 razy dziennie przez 14 dni. Leczenie powinno być rozpoczęte bezpośrednio po porodzie. Czasami mniejsze ilości mleka mogą się wydzielać 2 - 3 razy dziennie po całkowitym leczeniu. W takich przypadkach lek powinien być podawany przez kolejny tydzień po 1 tabletce (2,5 mg) dziennie. Hiperprolaktynemia u mężczyzn i kobiet, bezpłodność, mlekotok: 1 tabl. 2,5 mg 1-3 razy dziennie przez kilka miesięcy aż do poczęcia. Włóknisto torbielowate zmiany zwyrodnieniowe sutka: 3 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg) w ciągu 3 miesięcy. Poporodowe zapalenie sutka: 3 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg). Jeżeli po 3 dniach leczenia objawy zapalenia ustąpią, a chora pragnie karmić, można leczenie przerwać. W przeciwnym razie chorej podajemy jeszcze przez 11 dni po 1 tabletce (2,5 mg) 2 razy dziennie. Zapalenie sutka nie związane z porodem: Przez pierwsze trzy dni chorej podajemy 3 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg), następnie aż do 14 dnia 2 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg). W celu zapobiegania nawrotom podajemy chorej jeszcze przez 6 miesięcy po 1 tabletce (2,5 mg). Mastopatia okresowa i nieokresowa: 2 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg) w fazie lutealnej cyklu. Zespół przedmiesiączkowy: 2 razy dziennie po 1 tabletce (2,5 mg) od 10 dnia cyklu do początku miesiączki. Akromegalia, prolaktynoma: 5 do 10 mg bromokryptyny 2 razy dziennie. W razie potrzeby dzienna dawka może być zwiększona do 60 mg. Parkinsonizm: Bromergon podajemy u osób z chorobą Parkinsona w następujących przypadkach: kiedy leczenie lewodopą i inhibitorem dekarboksylazy już nie skutkuje, na początku leczenia i w połączeniu z lewodopą/karbidopą. Leczenie zaczynamy od podawania małych dawek, które stopniowo zwiększamy aż do uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego. Zwykle zaczynamy od dawki 1,25 mg (tj. pół tabl. a 2,5 mg), podawanej wieczorem. Po 2-3 dniach stopniowo ją zwiększamy do 2,5 mg (podawanej wieczorem).Co 2-3 dni dawkę zwiększamy o 1,25-2,5 mg. Chory przyjmuje lek dwa razy dziennie. Następnie dawkę można powiększać co 2 lub 3 dni o 2,5 mg do dawki 30 do 40 mg dziennie. Dawkę możemy jeszcze dalej zwiększać: o 1 tabl. a 10 mg co 2-3 dni. Skuteczna dawka leku dla większości chorych wynosi od 40 do 100 mg dziennie, czasami nawet 200 mg dziennie. Powiększając dawkę bromokryptyny możemy stopniowo zmniejszać dawkę lewodopy. Przy leczeniu choroby Parkinsona bromokryptyną lub lewodopą działania niepożądane pojawiają się później niż przy leczeniu samą lewodopą. Na początku leczenia dawki obu leków są małe - zwiększamy je stopniowo i na zmianę. Na początku kojarzonego leczenia choroby Parkinsona Bromergonem z lewodopą przeciętna dawka dzienna wynosi 15-30 mg, a lewodopy 250 mg. Nadciśnienie: 2,5-5 mg bromokryptyny 2-3 razy dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 30 mg dziennie.


* Dla zahamowania laktacji po 1 tabletce dwa razy dziennie, rano i wieczorem przez 14 dni
* W mlekotoku po 1 tabletce 2 - 3 razy dziennie
* Hiperprolaktynemia, bezpłodność, mlekotok, mastopatia 0,5 - 1 tabletki 1 - 3 razy na dobę, przez kilka miesięcy, lub do zajścia w ciążę
* W chorobie Parkinsona 1 - 4 tabletek trzy razy dziennie, niekiedy dawką wystarczającą jest 4 - 8 tabletek (10-20 mg bromokryptyny) na dobę, w rzadkich przypadkach konieczne jest podwyższenie dawki do 200 mg bromokryptyny na dobę

WskazaniaHiperprolaktynemia współistniejąca z impotencją, brakiem miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami fazy luteinowej cyklu miesiączkowego, mlekotok towarzyszący fizjologicznej zawartości prolaktyny we krwi, prolaktynoma, akromegalia, parkinsonizm, nadciśnienie pierwotne oporne na leczenie.


* Gruczolaki przysadki mózgowej produkujące prolaktynę (prolactinoma), guzy mieszane
* Akromegalie
* Hiperprolaktynemia czynnościowa, zwłaszcza przebiegająca z mlekotokiem lub zaburzeniami miesiączkowania i niepłodnością
* Niepłodność męska, oligospermia
* Mastopatie
* Hamowanie fizjologicznej laktacji - po poronieniach , rozpoczynającym się zapaleniu połogowym sutka
* Choroba Parkinsona

Przeciwwskazania* Nadwrażliwość na alkaloidy sporyszu.

* Zatrucia ciążowe oraz okołoporodowe nadciśnienie tętnicze

InterakcjePodczas przyjmowania leków działających depresyjnie na centralny układ nerwowy podawanie większych dawek bromokryptyny może zmniejszać wydolność psychofizyczną.

PrzedawkowanieW przypadku przedawkowania skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i karmienieW ciąży lek podaje się jedynie na zalecenie lekarza. Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.
Karmiące matki powinny zwrócić uwagę na to, że lek zmniejsza wydzielanie się mleka z gruczołów mlecznych.


Bromokryptyna nie powinna być podawana kobietom ciężarnym. Nadwrażliwość na bromokryptynę częściej występuje po porodzie.

PrzechowywanieChronić przed światłem.

Opakowaniatabletki 2,5 mg a 30 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
paradontoza kolagen przeciw zmarszczkom kolagen na dekolt kolagen na piersi wzmocnienie dziąseł i zębów cera przeciw zmarszczkom paradontoza produkty na paradontozę bóle stawów kolagen dla seniorów bóle stawów problemy z dziąsłami przeciw zmarszczkom na odporność ładne włosy wzmocnienie dziąseł i zębów ładna cera powiększanie piersi problemy z dziąsłami cera paradontoza bóle stawów cera kolagen na stawy kolagen kolagen dla seniorów sport dla aktywnych jędrna skóra kolagen na stawy wzmocnienie bioder paradontoza jędrne piersi powiększanie piersi przeciw zmarszczkom ładna cera produkty dla seniorów na odporność produkty dla seniorów piękne paznokcie produkty na włosy menopauza kolagen
kolagen dla seniorów kolagen na cerę cera produkty na dziąsła problem z cellulitem produkty na paznokcie paradontoza paradontoza przeciw zmarszczkom preparaty na naczynka krwionośne cera sport dla aktywnych jędrna skóra młody wygląd paradontoza paradontoza problem z cellulitem na odporność menopauza preparaty na naczynka krwionośne cellulit ładna cera ranking kolagen wzmocnienie bioder jędrne piersi przeciw zmarszczkom cera kolagen na dekolt zmarszczki ranking kolagen bóle stawów produkty na dziąsła produkty na dziąsła kolagen dla seniorów dziąsła bóle stawów cellulit wzmocnienie dziąseł i zębów powiększanie piersi ładna cera kolagen kolagen produkty na włosy sport dla aktywnych
design by anauk group ® © 2000 & 2019