anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

DEXAMETHASON; DEXAMETHASON 0.1%
Nazwa międzynarodowa:Dexamethasonum
Substancje czynne leku:Dexamethasone

ATC:S01BA

Forma leku:tabletki 1 mg; tabletki 0,5 mg; krople do oczu 0,1%.

1 mg/ml, krople do oczu, zawiesina

Inne leki związane ze schorzeniamiReumatyzm Spojówek zapalenie

Zawartość substancja czynna - dexamethasone.

1 ml zawiera:
substancję czynną: 1,0 mg deksametazonu
substancje pomocnicze: sodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu dwuwodorofosforan jednowodny, sodu chlorek, edetynian disodowy, benzalkoniowy chlorek 50%, polisorbat 80, etanol 96%, woda do przygotowania kropli do oczu.
Sposób działaniaDexamethason jest lekiem hormonalnym należącym do grupy glukokortykoidów. Glukokortykoidy są hormonami wydzielanymi przez korę nadnerczy, nieodzownymi w prawidłowym funkcjonowaniu ustroju. Dexametason działa silnie przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo i przeciwalergicznie. Działanie przeciwzapalne leku następuje bardzo szybko.

Zastosowanie Dexamethason podaje się przede wszystkim w intensywnej i krótkotrwałej terapii ciężkich stanów alergicznych, np. astmy, ponadto w chorobach reumatycznych, chorobach skóry, krwi oraz niektórych nowotworów. W chorobach oczu - zapaleniu twardówki i nadtwardówki, tęczówki i ciałka rzęskowego, zapaleniu tylnej części błony naczyniowej oka. W stanach po urazach i operacjach oka. Krople do oczu są szczególnie skuteczne w przewlekłych nieropnych stanach zapalnych i alergicznych.


Lek zawiera deksametazon, który działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo oraz przeciwświądowo.
Lek stosuje się:

* w ostrych i przewlekłych alergicznych i zapalnych procesach dotyczących gałki ocznej,
* po zabiegach operacyjnych i urazach, w których doszło do przebicia gałki ocznej.
* w przypadku późnych skutków oparzeń termicznych i chemicznych oczu.

Ostrzeżenie Preparat nie może być stosowany u osób z infekcjami grzybiczymi lub u osób z nadwrażliwością na lek. Pacjenci cierpiący na ostre choroby wirusowe, zgąbczenie kości, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, cukrzycę, wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia w funkcji nerek, choroby tarczycy, gruęlicę, marskość wątroby lub schorzenia psychiczne powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Dexamethasonem.
Osoby, które chcą się poddać szczepieniom w czasie kuracji preparatem powinny poinformować o tym lekarza.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Dexamethason stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zatem poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków podczas kuracji glukokortykoidem.


Nie należy stosować leku Dexamethason 0,1 % w przypadku:

* nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku,
* wirusowych chorób rogówki i spojówek, wywołanych przez Herpes simplex i inne wirusy,
* grzybicy oczu,
* gruźlicy oczu,
* nie leczonych ropnych zakażeń oczu,
* założonych miękkich soczewek kontaktowych – patrz punkt: „Ważne informacje o niektórych składnikach leku Dexamethason 0,1%”

Zachować szczególną ostrożność stosując lek Dexamethason 0,1 %

* U pacjentów z bakteryjnym zakażeniem oczu, lek może maskować objawy infekcji. W takim przypadku lekarz może zalecić zastosowanie antybiotyku.
* Po stosowaniu leku u osób, które przebyły choroby powodujące ścieńczenie rogówki lub twardówki może w bardzo rzadkich przypadkach dojść do perforacji tych struktur oka.
* Długotrwałe (znacznie dłużej niż zalecane) stosowanie leku zwiększa ryzyko wystąpienia wtórnej infekcji wywołanej przez grzyby, bakterie i wirusy. Może też doprowadzić do wystąpienia lub przyspieszenia rozwoju zaćmy, podwyższenia ciśnienia śródgałkowego u osób predysponowanych, a w niektórych przypadkach nawet do wystąpienia jaskry.
* Podczas długotrwałego leczenia deksametazonem, lekarz może zalecić badanie stanu soczewki, rogówki oraz dokonywanie pomiarów ciśnienia śródgałkowego.


Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.


Stosowanie leku Dexamethason 0,1 % u dzieci
U dzieci 24 miesięcznych oraz młodszych, lek należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Czas leczenia nie powinien przekraczać 5 dni.

Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować deksametazonu, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo przenikania śladowych ilości substancji czynnej do mleka kobiecego.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Z uwagi na możliwe łzawienie po zakropleniu, leku nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą urządzeń mechanicznych.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Dexamethason 0,1%
Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może być wchłaniany przez soczewki kontaktowe.
Substancja ta zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych. Przed zakropleniem leku, należy zdjąć soczewki kontaktowe. Mogą być one ponownie założone po upływie co najmniej 30 minut od zakroplenia leku. Lek może powodować podrażnienie oczu.

Działania niepożądane1/100
- Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy korpusu oraz twarzy, zahamowanie wzrostu u dzieci, skłonność do chorób infekcyjnych, uaktywnienie się cukrzycy, słabość mięśni, zgąbczenie kości, zaburzenia menstruacji, owłosienie ciała u kobiet, akne. Większość tych objawów pojawia się w wyniku długotrwałego leczenia glukokortykoidem.

1/1000- <1/1000
- Zaburzenia w gospodarce wodnej, obniżenie poziomu potasu w organizmie, gromadzenie się wody w ustroju, podniesione ciśnienie tętnicze, niewydolność serca, reakcje alergiczne, przyspieszone krzepnięcie krwi, zaburzenia przewodu pokarmowego, zwiększony apetyt, wzrost wagi ciała, uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, zwiotczenie skóry, zaburzenia psychiczne objawiające się krańcowymi zmianami nastrojów, bezsenność, ból głowy, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego w oku, zmętnienie soczewek. W razie pojawienia się uciążliwych dolegliwości należy zwrócić się do lekarza.


Jak każdy lek, Dexamethason 0,1% może powodować działania niepożądane.
Bezpośrednio po zakropleniu leku może wystąpić nieznaczne pieczenie, kłucie, przekrwienie spojówek o niewielkim nasileniu i łzawienie oczu. Powyższe objawy ustępują po około 5 do 15 sekundach i nie stanowią wskazań do odstawienia leku.
Bardzo rzadko mogą wystąpić: ścieńczenie rogówki lub perforacje gałki ocznej (zaburzenia widzenia, łzawienie oczu), jaskra, podwyższenie ciśnienia śródgałkowego, zmiany w nerwie wzrokowym, zaćma podtorebkowa tylna, zaburzenia ostrości widzenia oraz zawężenie pola widzenia (niewyraźne widzenie, utrata wzroku, bóle gałki ocznej, nudności, wymioty), wtórne infekcje oczu.
Częste zakraplanie kortykosteroidów może powodować uogólnione działania niepożądane.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Dexamethason 0,1 % mogą wystąpić inne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, także nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Należy stosować się ściśle do przepisów lekarza, nie przerywać nagle leczenia lub nie zmieniać samowolnie przepisanej przez lekarza dawki. Zmiany dawki mogą być aktualne w razie wystąpienia gorączki, biegunki lub wymiotów. W razie pojawienia się tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dawkę dla dzieci ustala lekarz specjalista.
Tabletki - zazwyczaj dawka dla dorosłych wynosi 0,5-2 mg dziennie w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę należy zmniejszyć bezpośrednio po uzyskaniu poprawy.
Krople do oczu - jeśli lekarz okulista nie zaleci inaczej, dawka wynosi 3-4 razy dziennie po 1 kropli do worka spojówkowego. Czas leczenia nie powinien przekraczać 4 tygodni.


Lek Dexamethason 0,1 % należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

W ostrych stanach zapalnych: 1 do 2 kropli do worka spojówkowego 4 do 5 razy na dobę w ciągu 2 dni, następnie po 1 do 2 kropli 3 do 4 razy na dobę w ciągu 4 do 6 dni.
W przewlekłych stanach zapalnych: 1 do 2 kropli 2 razy na dobę przez 3 do 6 tygodni. Czas leczenia nie może przekroczyć 6 tygodni.

W przypadkach pooperacyjnych i pourazowych w zależności od stopnia nasilenia objawów zapalnych: 1 do 2 kropli 2 do 4 razy na dobę przez okres od 2 do 4 tygodni:

* w dniu operacji lub następnego dnia po operacji przeciwjaskrowej filtrującej;
* od 8 dnia po operacji usunięcia zaćmy, operacji zeza, odwarstwionej siatkówki oraz od momentu wystąpienia urazu.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania
Lek przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego – miejscowo do worka spojówkowego.
Nie należy dotykać końcówki zakraplacza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości pojemnika.
Przed zakropleniem leku, należy dokładnie umyć ręce, a następnie pojemnikiem wstrząsnąć. Zdjąć nakrętkę i zakroplić lek do oka (oczu). Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy zakroplić następną. Delikatnie zamknąć oko, nie mrugać i nie otwierać oka przez około 2 minuty, aby lek wchłonął się. Następnie umyć ręce, aby usunąć ewentualne resztki leku i zamknąć pojemnik.

Zaleca się regularne zakraplanie leku przez cały okres leczenia zalecony przez lekarza.


W przypadku zastosowania większej dawki leku Dexamethason 0,1 % niż zalecana
Nie występują ciężkie działania niepożądane, nawet po przypadkowym spożyciu doustnym.
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku pominięcia dawki leku Dexamethason 0,1 %
W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeżeli zbliża się już pora przyjęcia następnej dawki leku, należy pominąć zapomnianą i zakroplić następną według ustalonego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

InterakcjeNależy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Nie należy stosować długotrwale deksametazonu w dużych dawkach z lekami przeciwjaskrowymi, porażającymi akomodację oka lub rozszerzającymi źrenicę (np. atropiną), ponieważ zwiększa się ryzyko podwyższenia ciśnienia śródgałkowego, zwłaszcza u pacjentów predysponowanych do zamykania kąta przesączania.

Ciąża i karmienieIstnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia, chyba że lekarz zalecił inaczej.
Trwałość: Dexamethason 0,1% - krople do oczu zachowują ważność 1 miesiąc po otwarciu opakowania.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze od 15°C do 25°C. Chronić od światła.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Po otwarciu pojemnika, leku nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie.
Wstrząsnąć przed użyciem.
Nie należy stosować leku Dexamethason 0,1 % po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Opakowaniatabletki 1 mg a 20 szt.; tabletki 0,5 mg a 20 szt.; krople do oczu (zawiesina) 0,1% a 10 ml.

Butelka o pojemności 5 ml lub 10 mllinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
paradontoza produkty na paradontozę produkty na paznokcie piękne paznokcie produkty na paznokcie ranking kolagen przeciw zmarszczkom kolagen na stawy produkty dla sportowców cera przeciw zmarszczkom ładne włosy menopauza młody wygląd menopauza przeciw zmarszczkom produkty dla seniorów młody wygląd bóle stawów kolagen dla seniorów kolagen cera wzmocnienie bioder preparaty na naczynka krwionośne produkty na paznokcie ładne włosy najlepszy kolagen wartościowy kolagen wartościowy kolagen redukcja zmarszczek kolagen dla seniorów produkty na paradontozę wzmocnienie dziąseł i zębów łagodzenie zmarszczek problem z cellulitem piękne paznokcie sport dla aktywnych najlepszy kolagen wzmocnienie bioder na odporność jędrne piersi sport dla aktywnych kolagen menopauza
produkty na dziąsła produkty na piersi produkty dla sportowców wartościowy kolagen produkty dla sportowców piękne paznokcie preparaty na naczynka krwionośne kolagen na odporność produkty dla seniorów produkty na paznokcie dziąsła sport dla aktywnych kolagen ładne włosy kolagen na cerę problemy z dziąsłami na odporność łagodzenie zmarszczek jędrne piersi kolagen dla seniorów bóle stawów młody wygląd jędrne piersi cera kolagen na piersi cellulit produkty na paznokcie jędrna skóra problem z cellulitem powiększanie piersi produkty na dziąsła paradontoza preparaty na naczynka krwionośne sport dla aktywnych kolagen ranking kolagen sport dla aktywnych najlepszy kolagen produkty dla sportowców cellulit preparaty na ładne ciało najlepszy kolagen przeciw zmarszczkom
design by anauk group ® © 2000 & 2019