anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ACENOCUMAROL
Nazwa międzynarodowa:Acenocoumarolum
Substancje czynne leku:Acenocoumarol

ATC:B

Forma leku:tabletki 4 mg.

Inne leki związane ze schorzeniamiZakrzepowo-zatorowa choroba

Zawartośćsubstancja czynna - acenocumarol

substancje pomocnicze: laktoza, skrobia ziemniaczana, kollidon VA 64, sodu laurylosiarczan, kwas stearynowy.
Tabletki 4 mg posiadają z jednej strony kreski dzielące je na 4 części.
Sposób działaniaAcenocumarol obniża poziom niektórych tzw. czynników krzepnięcia we krwi, syntetyzowanych przez wątrobę. W wyniku tego krew krzepnie znacznie wolniej niż normalnie, co wydatnie redukuje powstawanie zakrzepów krwi. Zakrzep może się pojawiać z różnych przyczyn, np. nierównej powierzchni wewnętrznej naczynia krwionośnego, obniżonej szybkości krążenia krwi lub zwiększonej krzepliwości krwi w związku z chorobą serca lub naczyń.
Efekt działania leku występuje nie wcześniej niż po 48 godzinach od chwili podania. Leczenie Acenocumarolem należy rozpoczynać w szpitalu, ponieważ krew pacjenta musi być poddawana często kontroli laboratoryjnej. Podczas dalszego leczenia w domu należy dokonywać regularnych kontroli laboratoryjnych krwi, co jest nieodzownym warunkiem kontynuowania leczenia.

Acenokumarol jest doustnym środkiem przeciwzakrzepowym z grupy antagonistów witaminy K, pochodnych kumaryn. Witamina K1 jest niezbędna do syntezy czynników krzepnięcia krwi zespołu protrombiny: II (protrombiny), VII, IX i X. Acenokumarol zaburza cykl ustrojowych przemian witaminy K1, zmniejszając aktywność czynników krzepnięcia zespołu protrombiny (czynników II, VII, IX i X). Krew krzepnie więc znacznie trudniej, co znacznie zmniejsza możliwość powstania zakrzepów lub zatorów wewnątrz naczyń.

Lek stosuje się w: zapobieganiu i leczeniu zakrzepów, przebytym zatorze tętnicy płucnej, przebytym lub czynnym procesie zakrzepowym żylnym, zagrożeniu możliwością zatorów tętniczych w chorobach serca, sztucznej zastawce w sercu, protezach naczyniowych, wrodzonym niedoborze antytrombiny III.

Zastosowanie Zapobieganie powstawania zakrzepom krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Lek może być stosowany profilaktycznie w stanie ostrym, tzn. w razie istniejącego zakrzepu. Lek podaje się wtedy aby zapobiec powstawaniu następnych zakrzepów krwi. Acenocumarol podaje się również pooperacynie pacjentom ze skłonnością do zakrzepów krwi, a także osobom skazanym na dłuższe unieruchomienie, np. z powodu wypadku lub po operacji zastawek serca.

Nie należy stosować leku Acenocumarol WZF, jeśli stwierdzono
Nadwrażliwość na acenokumarol, związki o podobnej budowie lub którykolwiek składnik leku. Przypadki, w których istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku: skazę krwotoczną, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, uszkodzenie wątroby i nerek znacznego stopnia, krwawienia śródczaszkowe, zwiększoną fibrynolizę np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie płuc, na ośrodkowym układzie nerwowym, gruczole krokowym, pęcherzu moczowym, uprzednio występujące krwawienia po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych.

Ostrzeżenie Lek powoduje zwiększone krwawienie w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych, wątroby, nerek lub wrzodu żołądka. Osoby, u których często występują małe krwawienia, pacjenci z podwyższonym ciśnieniem krwi, poważnym schorzeniem nerek lub wątroby, pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, u których pojawia się krwawienie z jelit lub dróg moczowych nie powinni stosować Acenocumarolu. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Acenocumarol stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy zatem zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru zażywania innych preparatów jednocześnie z Acenocumarolem. Szczególnie niebezpieczne jest jednoczesne podawanie leków obniżających krzepliwość krwi, jak np. Aspiryny, fenylobutazonu lub cymetydyny.

U pacjentów z nadczynnością tarczycy, stanami zapalnymi, stwierdzonym niedoborem białek C lub S.

Podczas stosowania leku Acenocumarol WZF:

* należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku codziennie o tej samej porze,
* nie wolno przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem,
* w czasie wizyt u lekarzy (niezależnie od specjalności), należy informować o przyjmowaniu leku, a także o przewidywanym w najbliższym czasie zabiegu, w trakcie którego może zaistnieć ryzyko krwawienia, np. mały zabieg chirurgiczny, usunięcie zęba,
* w miejscu wykonywania wstrzyknięć domięśniowych, podskórnych, dożylnych mogą wystąpić krwiaki.


Uwaga
Jeżeli badanie protrombiny wykaże zmniejszenie wskaźnika Quicka poniżej 25%
(= zwiększenie INR powyżej 5) albo zwiększenie wskaźnika Quicka powyżej 60%
(= zmniejszenie INR poniżej 2) należy uzgodnić z lekarzem ewentualną zmianę dawkowania.

Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.


Stosowanie Acenocumarolu WZF z jedzeniem i piciem
Należy poinformować lekarza o każdej zmianie trybu życia, diety, spożywaniu alkoholu, ponieważ może to wymagać modyfikacji dawkowania leku.


Stosowanie leku Acenocumarol WZF u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Lek należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby (szczególnie wytwarzania czynników krzepnięcia) oraz z chorobami nerek.

Stosowanie leku Acenocumarol WZF u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku, szczególnie z zaawansowaną miażdżycą, dawki leku powinny być zmniejszone, a kontrola laboratoryjna bardzo dokładna.

Działania niepożądane1/100- Krwawienia. Mogą się one pojawiać jako duże siniaki, krwawienia z dziąseł, krew w moczu lub stolcu. W razie pojawienia się dużych krwawień należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
1/1000-, <1/1000- Wypadanie włosów. Lokalne uszkodzenia skóry, wysypka. Zmiany w funkcji wątroby.


Jak każdy lek, Acenocumarol WZF może powodować działania niepożądane.
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów krwawienia, które mogą wskazywać, że pacjent otrzymał więcej leku niż było mu potrzebne:
niewyjaśnione krwawienia z nosa lub krwawienie z dziąseł w czasie mycia zębów; niewyjaśnionego pochodzenia siniaki; codzienne, obfite krwawienie lub sączenie po skaleczeniu lub z rany; niezwykle obfite lub nieoczekiwane krwawienie miesiączkowe; krew w moczu; krwiste lub czarne, smoliste stolce; kaszel z odpluwaniem krwistej plwociny lub krwiste wymioty; nagły, ciężki lub nieprzerwany ból głowy.

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
podbiegnięcia krwawe w skórze z tworzeniem pęcherzy, z bliznami lub bez, zazwyczaj zlokalizowane na policzkach, pośladkach, brzuchu, piersiach i czasami na palcach nóg; podbiegnięcia krwawe lub krwiaki podskórne (objaw wskazujący na możliwość istnienia zapalenia naczyń); zażółcone oczy lub skóra (objawy możliwego uszkodzenia wątroby).

Wiele objawów niepożądanych ustąpi bez konieczności przerwania leczenia. Należy udać się do lekarza prowadzącego w przypadku utrzymywania się lub odczuwania niepokoju z powodu któregokolwiek z niżej wymienionych objawów: zaburzenia ze strony układu pokarmowego (utrata apetytu, nudności, wymioty), reakcje alergiczne (pokrzywka, zapalenie skóry).

W rzadkich przypadkach może wystąpić krwotoczna martwica skóry.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Acenocumarol WZF mogą wystąpić inne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, również nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.
Dawka podtrzymująca dla dorosłych ulega znacznym wahaniom. Starsi pacjenci wykazują często zmniejszoną możliwość reakcji na lek
ze względu na pogorszone możliwości wchłaniania leku z przewodu pokarmowego. Zazwyczaj więc wymagają oni zwiększonej dawki. Nawet jeden i ten sam pacjent może wymagać zmiany dawki po dłuższej kuracji.
W celu osiągnięcia jednomiernego oddziaływania leku istotne jest, aby stosować Acenocumarol o ściśle określonej porze dnia oraz zachowywać taki sam odstęp czasowy między zażyciem leku a ewentualnymi posiłkami. W przypadku zapomnienia o dawce, jeśli nie minęło więcej niż 8 godzin od zwykłej pory zażywania leku, należy niezwłocznie zażyć tabletkę, jeśli jednak minęło więcej niż 8 godzin trzeba tę zapomnianą dawkę pominąć i zażyć następną o zwykłej porze następnego dnia.

Lek Acenocumarol WZF należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu, należy wykonać badania z zakresu krzepnięcia krwi, aby dostosować odpowiednią dawkę do stanu pacjenta.
Preparat należy przyjmować w jednej dawce, o tej samej porze.
Pełne działanie przeciwzakrzepowe leku osiąga się po 3 do 5 dniach leczenia – należy to uwzględnić w szczególności podczas zmiany z leczenia heparyną na acenokumarol.
Jeśli czas tromboplastynowy (kaolinowo – kefalinowy) przed rozpoczęciem leczenia jest w granicach normy, zalecany jest następujący schemat dawkowania (należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza):

* pierwszy dzień: 4 do 12 mg - 1 raz na dobę
* drugi dzień: 4 do 8 mg - 1 raz na dobę
* trzeci dzień i następne – zależnie od wyniku laboratoryjnej kontroli leczenia, zazwyczaj stosowane dawki podtrzymujące mieszczą się w zakresie 1 mg do 8 mg na dobę.

Laboratoryjna kontrola leczenia podtrzymującego:
Czas protrombinowy określa się rutynowo metodą Quicka raz na dobę aż do pełnej stabilizacji działania leku. Później przerwy między testami można przedłużać.
Wartości czasu protrombinowego Quicka należy określać zawsze o tej samej porze.

Uwaga:
W celu podzielenia tabletki Acenocumarol WZF 4 mg należy ją położyć na twardym podłożu, kreskami do góry i palcami nacisnąć na jej brzegi, po obu stronach kreski (patrz: rysunek).

W przypadku zastosowania większej dawki leku Acenocumarol WZF niż zalecana:
Może wystąpić przedawkowanie, którego objawem jest krwawienie.
W przypadku wystąpienia krwawienia umiarkowanego podaje się doustnie 2 do 5 mg witaminy K1. Nasilone krwawienie powoduje konieczność podania dożylnie witaminy K1 w ilości 1 do 10 mg, powoli (z szybkością 1 mg/min.). Dodatkowe dawki witaminy K1 (do maksymalnej dobowej dawki 50 mg) należy podawać z 4 godzinnymi przerwami. W przypadkach bardzo nasilonego krwotoku wskazana jest transfuzja krwi.
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku pominięcia dawki leku Acenocumarol WZF
W przypadku, gdy lek nie zostanie przyjęty o zwykłej porze, należy przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to jest możliwe. Jeżeli do przyjęcia następnej dawki pozostało niewiele czasu, nie należy przyjmować opuszczonej dawki, tylko następną o zwykłej porze. Nie wolno podwajać dawek.

InterakcjeNależy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych które wydawane są bez recepty.

Podczas przyjmowania acenokumarolu, pacjent nie powinien stosować bez porozumienia z lekarzem żadnych innych leków. Dotyczy to również leków sprzedawanych bez recepty, ponieważ mogą być przyczyną nadmiernego krwawienia lub przeciwnie - mogą zmniejszyć skuteczność przyjmowanego acenokumarolu.

Działanie acenokumarolu nasilają: allopurinol, steroidy anaboliczne, leki przeciwarytmiczne (np. amiodaron), antybiotyki (np. erytromycyna, tetracyklina, chloramfenikol, neomycyna, amoksycylina), fibraty, antagoniści receptorów H2 (cymetydyna), pochodne imidazolu (metronidazol, mykonazol), sulfonamidy, doustne leki przeciwcukrzycowe, hormony tarczycy, sulfinpyrazon, symwastatyna, tamoksyfen.

Działanie przeciwzakrzepowe acenokumarolu zmniejszają: barbiturany, glikozydy nasercowe, środki antykoncepcyjne, leki moczopędne o budowie tiazydowej, aminoglutetymid, karbamazepina, gryzeofulwina i ryfampicyna.
Podczas jednoczesnego podawania salicylanów, niesteroidowych środków przeciwzapalnych i acenokumarolu, należy często przeprowadzać badania z zakresu krzepnięcia krwi.
Doustne środki przeciwzakrzepowe należy odstawić przed rozpoczęciem podawania heparyny.
Doustnych środków przeciwzakrzepowych nie należy stosować jednocześnie z urokinazą.
W czasie stosowania acenokumarolu należy unikać spożywania dużych ilości alkoholu.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuBrak danych dotyczących wpływu leku na prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych. Osoby stale przyjmujące acenokumarol powinny nosić przy sobie informację o przyjmowaniu tego leku.

Ciąża i karmienieIstnieje możliwość, że lek oddziałuje na płód. Należy zatem bezwzględnie skonsultować z lekarzem ewentualne stosowanie Acenocumarolu w okresie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku w trakcie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Nie należy stosować acenokumarolu podczas ciąży. Kobiety planujące urodzenie dziecka, powinny zaprzestać przyjmowania leku.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Acenokumarol może być stosowany przez kobiety karmiące piersią. Lekarz powinien zalecić podawanie niemowlęciu witaminy K1.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze do 25°C.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Nie należy stosować leku Acenocumarol WZF po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Opakowaniatabletki 4 mg a 60 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
preparaty na naczynka krwionośne - KOLAGEN_cito spa - KOLAGEN_cito ładna cera - KOLAGEN_cito ładne paznokcie - KOLAGEN_cito wzmocnienie dziąseł i zębów - KOLAGEN_cito skok wzwyż - KOLAGEN_cito bolą kości - KOLAGEN_cito fryzjerzy - KOLAGEN_cito
dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeciw stresowi - szałwia - Cukierki_Szalwiowe apteka - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe co na grypę szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarnia - szałwia - Cukierki_Szalwiowe
zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - aronia - Cukierki_Aroniowe apteka - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe dla sedniorów - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe
dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe dla całej rodziny - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe
przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe wspomaganie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe w aptekach - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe
zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w aptekach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa
na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty z czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez
na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła w cukierkach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zioła - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe
cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe zioła w cukierkach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z zielarni - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe
dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe w zielarniach - waleriana - Cukierki_Walerianowe
jazda na snowboardzie - Dezodorant_SuperDeo górskie spływy kajakowe - Dezodorant_SuperDeo żeglarstwo - Dezodorant_SuperDeo podnoszenia ciężarów - Dezodorant_SuperDeo na spocone nogi - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo jogging - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z akwalungiem - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2019