anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ALDACTON; ALDACTONE; ALDACTONE 100
Substancje czynne leku:Spironolactone

Forma leku:tabletki 25 mg, 100 mg

Inne leki związane ze schorzeniamiNadciśnienie tętnicze krwi

Zawartość substancja czynna - spironolactone
Sposób działaniaAldakton jest środkiem moczopędnym (diuretikum), który oszczędza potas. Hamuje on działanie tzw. mineralnych kortykoidów, które zatrzymują sole oraz wodę w ustroju i przez to powodują gromadzenie się wody w organizmie i podwyższenie ciśnienia krwi. Aldakton blokuje działanie kortykoidów głównie w nerkach. Działanie moczopędne leku następuje po 24-48 godzinach od rozpoczęcia leczenia.
W leczeniu chorobliwego gromadzenia wody w organizmie pełny skutek działania leku następuje po 3-4 dniach od chwili jego zastosowania.
W leczeniu wysokiego ciśnienia skutek następuje nie wcześniej niż po miesiącu podawania leku.

Zastosowanie Różnego pochodzenia obrzęki, wysokie ciśnienie, pierwotny aldosteronizm, tj. zbyt duże wydzielanie aldosteronu z kory nadnerczy, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy.

Ostrzeżenie Nie wolno stosować leku w niedomodze nerek lub w zbyt wysokim poziomie potasu we krwi. Nie należy zażywać potasu lub środków oszczędzających go w trakcie kuracji Aldaktonem.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy więc zapytać lekarza o możliwość stosowania innych leków łącznie z Aldaktonem. Aldakton nasila niepożądane działanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, do których należy m. in. Aspirina. W wyniku jednoczesnego stosowania tych leków może nastąpić uszkodzenie nerek. Aldakton podany łącznie z metforminą może spowodować kwasicę mleczanową.

Działania niepożądaneDziałanie Aldaktonu zmierza do zatrzymania potasu w organizmie. Jeśli funkcja nerek, przez które odbywa się wydalanie potasu z ustroju jest niezadowalająca może koncentracja potasu w organizmie wzrosnąć, co wpływa nieko-rzystnie na rytm serca. Jeśli preparat stosuje się z innymi środkami moczopędnymi następuje zbyt duży ubytek sodu, co odzwierciedla się w poczuciu zmęczenia, suchości w ustach oraz zwiększonym pragnieniu. Jeśli te działania uboczne wystąpią należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia kontroli równowagi potasowo-sodowej we krwi.

1/100
- Powiększenie gruczołów sutkowych, nadwrażliwość sutków, zaburzenia menstruacyjne, impotencja.
- Ospałość, uczucie zmęczenia.
- Biegunka, mdłości, ból głowy.

1/1000- <1/1000
- Wysypka alergiczna, kurcze mięśni, zakłócona praca nerek.
- Dezorientacja.
- Zmiany w obrazie krwi.
- Działania uboczne ustają po przerwaniu kuracji.

DawkowanieDawkę ustala lekarz.
Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50-100 mg dziennie. Lek należy brać jednorazowo, najlepiej rano. Ze względu na powolne występowanie działania leku nie należy przerywać kuracji lub zmieniać samowolnie dawkowania.

Ciąża i karmienieNie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie ciąży.
Lek przenika do mleka matki. Należy zasięgnąć porady lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Opakowaniatabletki 25 mg a 40 szt.; tabletki 100 mg a 30 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
produkty na piersi kolagen na cerę kolagen na dekolt produkty na piersi kolagen na stawy zmarszczki powiększanie piersi ranking kolagen problemy z dziąsłami problem z cellulitem dziąsła kolagen piękna cera ładne włosy jędrna skóra produkty na paznokcie zmarszczki wartościowy kolagen bóle stawów bóle stawów ranking kolagen produkty na piersi redukcja zmarszczek bóle stawów produkty na dziąsła menopauza redukcja zmarszczek piękna cera produkty dla seniorów produkty na paznokcie na odporność jędrna skóra preparaty na ładne ciało paradontoza kolagen na cerę kolagen na piersi piękne ciało ładna cera kolagen na dekolt wartościowy kolagen kolagen na cerę piękne paznokcie kolagen menopauza
redukcja zmarszczek preparaty na naczynka krwionośne redukcja zmarszczek menopauza kolagen dla seniorów kolagen na piersi kolagen jędrna skóra piękne ciało kolagen na cerę preparaty na naczynka krwionośne produkty na włosy powiększanie piersi wzmocnienie dziąseł i zębów łagodzenie zmarszczek jędrne piersi jędrna skóra kolagen na cerę produkty na paradontozę kolagen na cerę bóle stawów kolagen na cerę jędrne piersi produkty dla seniorów kolagen na cerę piękne ciało kolagen produkty dla seniorów ranking kolagen kolagen na stawy bóle stawów wzmocnienie dziąseł i zębów wzmocnienie dziąseł i zębów kolagen dla seniorów paradontoza piękne paznokcie jędrne piersi produkty dla sportowców kolagen na cerę produkty na paznokcie cera wartościowy kolagen problemy z dziąsłami produkty dla sportowców
design by anauk group ® © 2000 & 2019