anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

EUTHYROX 50; EUTHYROX 100; EUTHYROX 150
Nazwa międzynarodowa:Levothyroxine sodium
Substancje czynne leku:Levothyroxine sodium

ATC:H03AA

Forma leku:tabletki 25 µg, 50 µg 75 µg 100 µg, 125 µg, 150 µg, 175 µg, 200 µg

Inne leki związane ze schorzeniamiTarczycy choroby

Zawartość substancja czynna - levothyroxine sodium.

1 tabl. zawiera 25 µg, 50 µg, 75 µg, 100 µg, 125 µg, 150 µg, 175 µg lub 200 µg lewotyroksyny.
Sposób działaniaLewotyroksyna jest hormonem, który u osób zdrowych jest syntetyzowany w gruczole tarczycy. Lewotyroksyna ma decydujące znaczenie w przebiegu przemiany materii. U osób z niedoborem hormonu przemiana materii następuje znacznie wolniej niż normalnie. Zużycie tlenu jest zmniejszone, a także ilość wytworzonej energii cieplnej. Chorzy skarżą się na stałe odczuwanie zimna, osłabienie, senność, spowolnienie psychiczne i fizyczne oraz dokuczliwe bóle mięśni. Euthyrox zawiera lewotyroksynę otrzymywaną dzięki syntezie chemicznej.


Syntetyczna lewotyroksyna działająca identycznie jak tyroksyna, naturalny, główny hormon tarczycy. W tkankach obwodowych przekształca się częściowo w liotyroninę (T3) i tak jak hormon endogenny wywiera charakterystyczny wpływ na receptory T3. Organizm nie jest w stanie odróżnić lewotyroksyny endogennej od egzogennej. Podana doustnie na czczo jest wchłaniana max. w 80%, głównie w jelicie cienkim. Wchłanianie jest wyraźnie uzależnione od galenowej formy preparatu. Stężenie lewotyroksyny w osoczu osiąga max. po 6 h od podania.
W przypadku podania doustnego działanie biologiczne ujawnia się po 3-5 dniach. Lewotyroksyna wiąże się z białkami osocza w 99%. Wiązanie między białkiem i hormonem jest kowalencyjne i w osoczu hormon związany jest w stanie ciągłej wymiany z frakcją hormonu wolnego. Ze względu na to wiązanie lewotyroksyna nie poddaje się ani hemodializie ani hemoperfuzji. T0,5 wynosi średnio 7 dni. W nadczynności tarczycy jest krótszy (3-4 dni), a w niedoczynności dłuższy (około 9-10 dni). Objętość dystrybucji wynosi 10-12 l. Wątroba zawiera 1/3 całkowitej ilości lewotyroksyny pozatarczycowej, która podlega szybkiej wymianie z lewotyroksyną w surowicy. Hormony tarczycy są metabolizowane głównie w wątrobie, nerkach, mózgu i mięśniach. Całkowity klirens metaboliczny wynosi około 1,2 l osocza na dobę.

Zastosowanie Niedostateczna czynność gruczołu tarczycy. Euthyrox stosowany jest również przez pacjentów po przebytej operacji tarczycy - częściowego usunięcia płatu tarczycy, jak i pacjentów po przebytym leczeniu promieniotwórczym jodem.

Ostrzeżenie Leku nie wolno podawać w niewydolności kory nadnerczy oraz w niewydolności przedniego płatu przysadki mózgowej. Leku nie wolno stosować w nadczynności tarczycy oraz w świeżym zawale serca. Pacjenci po przebytym zawale serca, chorzy na anginę pektoris, cierpiący na niewydolność krążenia, padaczkę lub skurcze mięśni powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Euthyroxem.
Euthyrox przyspiesza przemianę materii, lecz nie może być stosowany jako środek odchudzający. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Euthyrox stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparat zmniejsza działanie leków z grupy glykozydów nasercowych oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Żelazo utrudnia przyswajanie lewotyroksyny. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.


Przed zastosowaniem hormonów tarczycy należy wykluczyć lub leczyć następujące schorzenia: niewydolność wieńcowa, dławica piersiowa, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność przysadki lub nadnerczy, gruczolak autonomiczny. Nie należy stosować leku w przypadku: nadczynności tarczycy za wyjątkiem jednoczesnego stosowania z lekami przeciwtarczycowymi, nietolerancji galaktozy, niedoboru Lapp laktazy lub zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy.

Działania niepożądaneEuthyrox nie powoduje działań ubocznych. W razie przedawkowania leku może pojawić się gwałtowne bicie serca, biegunka, drżenie rąk oraz nerwowość, drażliwość i bezsenność, które to objawy ustępują po zmniejszeniu dawki leku.


Przy właściwym stosowaniu pod kontrolą kliniczną i laboratoryjną nie należy przewidywać działań niepożądanych ze strony preparatu. W przypadku nietolerancji lub przedawkowania lewotyroksyny szczególnie w przypadku zbyt szybkiego zwiększania dawki mogą wystąpić typowe objawy nadczynności tarczycy, jak tachykardia, zaburzenia rytmu serca, bóle dusznicowe, ból głowy, osłabienie i drżenie mięsni, niepokój, bezsenność, nadmierna potliwość, utrata masy ciała, biegunka. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę dobową lub odstawić preparat na kilka dni.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 150-200 mg dziennie, lecz stosuje się również dawki znacznie większe lub mniejsze. Lek należy przyjmować rano, co jest zgodne z naturalnym rytmem wydzielania się hormonu.


Dawka oraz okres leczenia powinny być ustalone na podstawie badań laboratoryjnych i klinicznych indywidualnie. Wole obojętne u dorosłych oraz zapobieganie nawrotowi wola po jego resekcji: 75-200 µg; niedoczynność tarczycy - dorośli - dawka początkowa: 25-50 µg, dawka podtrzymująca: 100-200 µg, dzieci - dawka początkowa: 12,5-50 µg, dawka podtrzymująca: 100-150 µg/m2 powierzchni ciała; terapia skojarzona w tyreostatycznym leczeniu nadczynności tarczycy: 50-100 µg; rak tarczycy: 150-300 µg. Dawkę dobową należy przyjmować jednorazowo rano, na czczo, co najmniej 0,5 h przed śniadaniem, z niewielką ilością płynu.

WskazaniaWole obojętne, zapobieganie nawrotowi wola po resekcji, leczenie zastępcze w niedoczynności tarczycy, leczenie supresyjne raka tarczycy, terapia skojarzona w tyreostatycznym leczeniu nadczynności tarczycy po wyrównaniu jej czynności, test tłumienia czynności tarczycy.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na substancję czynną, nie leczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki, nie leczona tyreotoksykoza, zawał mięśnia sercowego, ostre zapalenie mięśnia sercowego lub wszystkich warstw serca.

InterakcjeLewotyroksyna może osłabić działanie leków przeciwcukrzycowych. Działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny może ulec nasileniu, ponieważ lewotyroksyna wypiera antykoagulanty z ich wiązań z białkami osocza. Cholestyramina i kolestypol zmniejszają wchłanianie lewotyroksyny i preparaty je zawierające powinny być podawane po 4-5 h od jej przyjęcia. Leki zawierające glin (leki zobojętniające, sukralfat) mogą osłabić działanie lewotyroksyny. Salicylany, dikumarol, duże dawki furosemidu (250 mg) i klofibrat mogą wypierać lewotyroksynę z jej wiązań z białkami osocza i nasilać jej działanie, co prowadzi do zwiększenia frakcji fT4. Propyltiouracyl, glikokortykosteroidy, amiodaron, b-adrenolityki i środki kontrastowe zawierające jod hamują obwodową konwersję T4 do T3. Setralina, chlorochina/proguanil zmniejszają skuteczność lewotyroksyny i zwiększają stężenie TSH w surowicy. Barbiturany i inne substancje posiadające zdolność indukowania enzymów wątrobowych mogą zwiększyć klirens wątrobowy lewotyroksyny.

PrzedawkowanieZwiększone stężenie T3 jest wiarygodnym wskaźnikiem przedawkowania, bardziej wiarygodnym niż zwiększenie stężenia T4 lub fT4. W przypadku przedawkowania i zatrucia występują objawy miernego lub znacznego zwiększenia przemiany materii. W takim przypadku zalecane jest odstawienie leku i przeprowadzenie badania kontrolnego. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla nadczynności tarczycy dolegliwości można złagodzić stosując leki adrenolityczne. Podawanie preparatów przeciwtarczycowych nie jest wskazane, ponieważ czynność tarczycy jest w pełni wyrównana. W przypadku skrajnie dużych dawek (próby samobójcze) może być pomocna plazmofereza.

Ciąża i karmienieLek podaje się w ciąży wyłącznie na zalecenie lekarza. Euthyrox przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Należy jednak omówić z lekarzem ewentualne stosowanie leku w czasie karmienia piersią.


W okresie ciąży i karmienia piersią, leczenie hormonami tarczycy powinno być szczególnie konsekwentne. W tym czasie wymagania dotyczące dawkowania mogą wzrosnąć. Stosowanie lewotyroksyny jako leku uzupełniającego w leczeniu nadczynności tarczycy lekami przeciwtarczycowymi jest w okresie ciąży przeciwwskazane. W odróżnieniu od lewotyroksyny, leki przeciwtarczycowe przenikają przez łożysko w ilościach działających na płód. Leczenie skojarzone lewotyroksyną wymaga podawania większych dawek leków przeciwtarczycowych, co może spowodować niedoczynność gruczołu tarczowego u płodu. Z tego względu w przypadku leczenia nadczynności tarczycy w okresie ciąży powinna być stosowana monoterapia małymi dawkami leków przeciwtarczycowych. Ilość hormonu tarczycy przenikająca do mleka matki, nawet w przypadku stosowania dużych dawek lewotyroksyny nie jest wystarczająca do wywołania nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania TSH u niemowlęcia.

Opakowaniatabletki 25 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 50 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 75 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 100 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 125 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 150 µg - 50 lub 100 szt. tabletki 175 µg - 50 szt. tabletki 200 µg - 50linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
dobre produkty z kolagenem - KOLAGEN_cito sprint - KOLAGEN_cito kolagen na kości - KOLAGEN_cito bieganie - KOLAGEN_cito pływanie - KOLAGEN_cito wędkarstwo - KOLAGEN_cito gra w kości - KOLAGEN_cito problemy stawów - KOLAGEN_cito ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z apteki - szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła w cukierkach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na angine szałwia - Cukierki_Szalwiowe na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe cukierki z ziołami - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe wspomaganie - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe ładne włosy - Cukierki_Pokrzywowe ładna cera - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe dla sedniorów - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zielarnia - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z zielarni - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zioła - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa właściwości aloesu trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez co dobrego - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z apteki - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki głogowe - cukierki - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe zioła - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe w aptekach - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe co dobrego - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe cukierki walerianowe - cukierki - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe cukierki z ziołami - waleriana - Cukierki_Walerianowe nowości - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe szermierka - Dezodorant_SuperDeo narty wodne - Dezodorant_SuperDeo wyścigi samochodowe - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo kolarstwo - Dezodorant_SuperDeo skoki narciarskie - Dezodorant_SuperDeo sprint - Dezodorant_SuperDeo lekkoatletyka - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021