anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
PROFILAKTYKA

Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet i ok. 2.000 umiera z tego powodu.

Jaka jest częstotliwość wystąpienia raka szyjki macicy?

Zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie! Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się około 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tysięcy kobiet. Wskaźnik śmiertelności z powodu tego nowotworu to około 7 przypadków na 100 tysięcy. W innych krajach europejskich wskaźnik ten jest znacznie niższy, np. w Finlandii wynosi 1,8 na 100 tysięcy kobiet. W ciągu ostatnich 25 lat praktycznie pozostaje na tym samym poziomie. W tym samym czasie w krajach Unii Europejskiej (np. Szwecja, Finlandia) i w USA współczynnik ten obniżył się do ok. 2-3/100.000 . Spadek umieralności w w/w krajach spowodowany został głównie wprowadzeniem ogólnokrajowych programów aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy.

CYTOLOGIA - badanie, które ratuje życie

Raka szyjki macicy i wszelkie zmiany poprzedzające rozwój nowotworu można wykryć za pomocą prostego badania cytologicznego, w którym pobiera się komórki nabłonka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować stadia przednowotworowe jak i raka szyjki macicy w bardzo wczesnej możliwej do wyleczenia postaci. Tymczasem w naszym kraju zaniedbując cytologię blisko 70% kobiet trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już poważnie rozwinięta.
Cytologia jest badaniem uważanym za największe osiągnięcie medycyny XX wieku w dziedzinie promocji zdrowia. Jest to badanie proste, krótkie i bezbolesne. Nie wymaga specjalnego przygotowania, trzeba jedynie pamiętać, by na 24 godziny przed badaniem nie stosować leków dopochwowych ani irygacji.

W jaki sposób jest wykonywane badanie cytologii?

Za pomocą specjalnej szczoteczki - z pochwy i kanału szyjki macicy pobierane są złuszczone komórki nabłonka, które następnie są oglądane pod mikroskopem. Aby zapobiec rozwojowi nowotworu należy wykonywać cytologię regularnie. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka powinny poddawać się badaniu raz w roku, w przypadku kobiet spoza tej grupy, u których dotychczasowe wyniki cytologii były prawidłowe - badanie powinno być wykonywane co 2-3 lata.

Kto powinien skorzystać z badań?

Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

Jak przebiega realizacja programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy?

Panie z określonej grupy wiekowej mogą zgłosić się same, do wybranej przez siebie dowolnej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę.
Lekarz na podstawie wywiadu (rozmowa dotyczy m.in. występowania nowotworów w rodzinie, przyjmowanych środków antykoncepcyjnych) ocenia czynnik ryzyka wystąpienia nowotworu
szyjki macicy i pobiera materiał do badania cytologicznego. Pacjentki osobiście odbierają jego wynik.

W przypadku konieczności (zły wynik) wykonane jest badanie pogłębione (kolposkopia, badanie histopatologiczne wycinków).

Dlaczego warto wykonywać cytologię?

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Pozwala to na zauważenie zmian przednowotworowych i wczesnych postaci nowotworów, które w większości przypadków rozwijają się nawet przez kilka lat. Odpowiednia profilaktyka i diagnostyka są więc w stanie uchronić nas przed rozwojem nowotworu i pozwalają na pełne wyleczenie. Należy pamiętać, że wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy z reguły nie towarzyszą wyraźne symptomy, nie możemy więc czekać z wizytą u lekarza aż zauważymy niepokojące dolegliwości!

W jakim wieku można zachorować na raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. Wedle statystyk średni wiek kobiety z zmianami nabłonka, poprzedzającymi raka to 32-34 lata, raka nieinwazyjnego tj. ograniczonego do nabłonka 38-42 lata, a raka klinicznie zaawansowanego tj. w pełni inwazyjnego 48-52 lata. W ostatnich latach średnia wieku kobiet z rakiem szyjki macicy systematycznie się obniża.


Wczesne wykrywanie chorób układu krążenia
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych...
Wczesne wykrywanie raka piersi
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Wyst...
Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet i ok. 2.000 umiera z tego powodu. J...

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
cellulit preparaty na 艂adne cia艂o cellulit cera produkty na paradontoz臋 produkty na w艂osy pi臋kne cia艂o produkty dla sportowc贸w wzmocnienie bioder najlepszy kolagen kolagen na dekolt warto艣ciowy kolagen menopauza preparaty na naczynka krwiono艣ne sport dla aktywnych produkty na odporno艣膰 paradontoza sport dla aktywnych 艂adna cera kolagen problemy z dzi膮s艂ami preparaty na 艂adne cia艂o zmarszczki pi臋kne paznokcie b贸le staw贸w menopauza pi臋kne paznokcie wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w produkty na piersi kolagen na dekolt produkty na w艂osy cellulit paradontoza kolagen na cer臋 b贸le staw贸w kolagen na piersi przeciw zmarszczkom preparaty na naczynka krwiono艣ne problemy z dzi膮s艂ami kolagen na cer臋 cera 艂adne w艂osy menopauza 艂adne w艂osy
ranking kolagen dzi膮s艂a sport dla aktywnych j臋drna sk贸ra 艂agodzenie zmarszczek najlepszy kolagen kolagen na stawy produkty dla sportowc贸w paradontoza dzi膮s艂a zmarszczki j臋drne piersi menopauza zmarszczki 艂adne w艂osy produkty na w艂osy 艂agodzenie zmarszczek 艂agodzenie zmarszczek produkty na dzi膮s艂a paradontoza j臋drne piersi problem z cellulitem menopauza powi臋kszanie piersi j臋drne piersi preparaty na 艂adne cia艂o paradontoza powi臋kszanie piersi kolagen na dekolt problemy z dzi膮s艂ami cera dzi膮s艂a cellulit ranking kolagen 艂agodzenie zmarszczek preparaty na 艂adne cia艂o najlepszy kolagen ranking kolagen redukcja zmarszczek kolagen na cer臋 paradontoza wzmocnienie dzi膮se艂 i z臋b贸w wzmocnienie bioder 艂adna cera
design by anauk group ® © 2000 & 2019