anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

ORTANOL
Nazwa międzynarodowa:Omeprazole
Substancje czynne leku:Omeprazole

ATC:A02B

Forma leku:kapsułki 20 mg

Zawartośćsubstancja czynna - omeprazole

Substancja czynna: omeprazol 10 mg lub 20 mg.
Substancje pomocnicze: mannitol, hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, laurylosiarczan sodu, wodorofosforan dwusodowy, stearynian magnezu, kopolimer kwasu metakrylowego, hydroksypropylometyloceluloza, polietylenoglikol, żelatyna, dwutlenek krzemu, dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza (E 172).
Sposób działaniaKwas zawarty w soku żołądkowym przyczynia się do powstawania oraz utrudnienia gojenia się stanów zapalnych błony śluzowej przełyku oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Kwas solny, który jest odpowiedzialny za kwaśność soku żołądkowego zostaje wydzielany przez wyspecjalizowane komórki w błonie śluzowej żołądka, tzw. komórki gruczołów okładzinowych zawierających pompę protonową. ORTANOL wpływa hamująco na pracę tej pompy, dzięki czemu szybko obniża się stężenie kwasu w żołądku i złagodzenie dolegliwości związanych z nadkwasotą pojawia się już od pierwszego dnia stosowania leku.


Inhibitor pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka hamujący wydzielanie soku żołądkowego. Dawka 20 mg/dobę powoduje zahamowanie wydzielania kwasu solnego przez 24 h. Preparat szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenia w surowicy po 0,5-3,5 h. Metabolizowany jest w wątrobie. Wydalany w postaci metabolitów, głównie z moczem i w niewielkim stopniu z kałem.

ZastosowanieStany zapalne przełyku, pojawiające się w związku z kwaśnymi odbiciami. Wrzód żołądka i dwunastnicy. Zapobieganie wrzodowi żołądka i dwunastnicy. Choroba Zollingera Ellisona powodowana nowotworem produkującym hormon, który zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

OstrzeżenieOczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli ORTANOL stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem. Preparatu nie zaleca się do długotrwałych kuracji, ponieważ stwierdzono, że wzmożone wydzielanie gastryny, które ten lek powoduje działa nowotwórczo na błony śluzowe.


Przed rozpoczęciem leczenia choroby wrzodowej żołądka lub w razie pojawienia się objawów niepokojących (tj. utrata masy ciała, nawracające wymioty, zaburzenia połykania, wymioty z domieszką krwi, smoliste stolce) należy wykluczyć możliwość nowotworowego charakteru choroby, ponieważ leczenie może złagodzić objawy i opóźnić rozpoznanie.


Przed rozpoczęciem leczenia owrzodzenia żołądka należy upewnić się, że choroba nie ma charakteru nowotworowego. Nie zaleca się stosowania omeprazolu u dzieci i młodzieży do 18 lat.

Działania niepożądane>1/100
- Bóle głowy.
- Biegunka.
- Mdłości.
- Bóle brzucha.
- Zatwardzenie.
- Wzdęcia.

1/1000
- Zawroty głowy.
- Ospałość, zmęczenie.
- Bezsenność.
- Zmiana odczuć dotykowych, mrowienia i kłucia w kończynach.
- Wysypka.
- U poważnie chorych pacjentów może pojawić się splątanie, depresja, halucynacje.
- Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
- Grzybica żołądka.
- Zmieniona funkcja wątroby.
- Powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn.
- Zmiany obrazu krwi.
- Obrzęk nóg.
- Widzenie za mgłą.
- Zmiany odczuć smakowych.

Omeprazol jest na ogół dobrze tolerowany, a działania niepożądane są zwykle łagodne i przemijające. Poniżej podano objawy niepożądane, które pojawiały się podczas prowadzonych badań klinicznych i leczenia omeprazolem. W wielu przypadkach nie udało się stwierdzić związku pomiędzy leczeniem omeprazolem, a wystąpieniem danego działania niepożądanego.


Układ nerwowy:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy, parestezje, senność, bezsenność,
zaburzenia równowagi
- Przemijające splątanie, pobudzenie, agresja, depresja i omamy, głównie u ciężko chorych pacjentów

Przewód pokarmowy:
- Biegunka, zaparcie, ból, brzucha, nudności,
wymioty, wzdęcie, Suchość w ustach, zapalenie dziąseł oraz
drożdżyca przewodu pokarmowego, Skóra, Wysypka i (lub) świąd,
pokrzywka, Nadwrażliwość na światło, rumień
wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnson, zespół Lyella, wypadanie włosów

Układ mięśniowoszkieletowy:
- Bóle stawowe, osłabienie siły mięśniowej i bóle mięśniowe

Wątroba:
- Zwiększona aktywność, enzymów wątrobowych, Encefalopatia u pacjentów z istniejącą, wcześniej ciężką niewydolnością wątroby;
zapalenie wątroby z żółtaczką lub bez, niewydolność wątroby

Układ wewnątrzwydzielniczy:
- Ginekomastia, Inne, Złe samopoczucie, Reakcje nadwrażliwości - obrzęk, naczynioruchowy, gorączka, skurcz oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie nerek oraz wstrząs anafilaktyczny. Zwiększona potliwość,obrzęki obwodowe, nieostre widzenie,
zaburzenia smakowe, hiponatremia


Lek na ogół dobrze tolerowany. Rzadko występują nudności, ból głowy, biegunki, zaparcia, wzdęcia, zmiany skórne. W pojedynczych przypadkach obserwowano: bóle dławicowe, świąd, wymioty, nadwrażliwość na światło, obrzęk naczynioruchowy, wyłysienie, senność, bezsenność, splątanie, pobudzenie, depresję lub reakcje agresywne, zawroty głowy, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia smaku, skurcz oskrzeli, trombocytopenię, leukopenię, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, niewyraźne widzenie.

DawkowanieDawkę ustala lekarz. Zazwyczaj 1 kapsułka dziennie. Kapsułki należy popijać obficie wodą. Czas leczenia wrzodu na dwunastnicy 2-4 tygodni; wrzodu żołądka oraz stanu zapalnego przełyku 4-8 tygodni. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.


Zaleca się podawanie preparatu ORTANOL w godzinach porannych. Kapsułki należy połykać w całości i popić połową szklanki płynu. Kapsułek nie należy żuć ani kruszyć. W przypadku trudności z połykaniem, kapsułkę można otworzyć, a jej zawartość połknąć popijając połową szklanki płynu. Można również rozpuścić zawartość kapsułki w połowie szklanki lekko kwaśnego płynu np. soku owocowym, jogurcie lub niegazowanej wodzie. Tak przygotowany roztwór z widocznymi kuleczkami należy wypić w ciągu 30 minut od przygotowania.
Jeszcze jednym sposobem przyjmowania leku jest ssanie kapsułki, następnie jej połknięcie i popicie połową szklanki płynu. Nierozpuszczonych kuleczek nie należy żuć ani kruszyć.

Choroba wrzodowa dwunastnicy
U pacjentów z czynną chorobą wrzodową dwunastnicy zalecana dawka omeprazolu wynosi 20 mg raz na dobę, czyli 1 kapsułka 20 mg preparatu ORTANOL. Dolegliwości zwykle ustępują szybko, a u większości pacjentów gojenie następuje w ciągu dwóch tygodni. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do zagojenia, proces ten zachodzi zwykle podczas kolejnych dwóch tygodni podawania omeprazolu.
U pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy oporną na leczenie, stosuje się ORTANOL w dawce 40 mg raz na dobę, a proces gojenia trwa około czterech tygodni.
W celu zapobiegania nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy zaleca się stosowanie preparatu ORTANOL w dawce 10 mg raz na dobę. W razie konieczności dawka ta może być zwiększona do 20-40 mg na dobę.

Choroba wrzodowa żołądka
Zalecana dawka omeprazolu wynosi 20 mg raz na dobę, czyli 1 kapsułka 20 mg preparatu ORTANOL. Dolegliwości zwykle ustępują szybko, a u większości pacjentów gojenie następuje w ciągu czterech tygodni. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do zagojenia, proces ten zachodzi zwykle podczas kolejnych czterech tygodni podawania omeprazolu.
U pacjentów z chorobą wrzodową żołądka oporną na leczenie, stosuje się ORTANOL w dawce 40 mg raz na dobę, a proces gojenia trwa około ośmiu tygodni.
W celu zapobiegania nawrotom choroby wrzodowej żołądka zaleca się stosowanie preparatu ORTANOL w dawce 20 mg raz na dobę. W razie konieczności dawka ta może być zwiększona do 40 mg raz na dobę.

Schematy zalecane w celu wyleczenia zakażenia Helicobacter pylori:
Metoda trójskładnikowa – podaje się jednocześnie trzy leki według jednego z trzech podanych niżej schematów
1. Dwa razy na dobę podaje się po 20 mg omeprazolu, 1 g amoksycyliny i 500 mg klarytromycyny przez okres jednego tygodnia.
2. Dwa razy na dobę podaje się po 20 mg omeprazolu, 250 mg klarytromycyny i 400 mg metronidazolu (lub 500 mg tynidazolu) przez okres jednego tygodnia.
3. Raz na dobę podaje się 40 mg omeprazolu i trzy razy na dobę po 500 mg amoksycyliny i 400 mg metronidazolu przez okres jednego tygodnia.
Metoda dwuskładnikowa – podaje się jednocześnie dwa leki według jednego z dwóch podanych niżej schematów
1. W dawkach podzielonych podaje się 40 mg omeprazolu i 1,5 g amoksycyliny przez okres dwóch tygodni. W badaniach klinicznych stosowano dawki dobowe amoksycyliny od 1,5 do 3,0 g.
2. Raz na dobę podaje się 40 mg omeprazolu i trzy razy na dobę po 500 mg klarytromycyny przez okres dwóch tygodni.
Jeżeli po zakończeniu kuracji według któregokolwiek z podanych wyżej schematów terapeutycznych u pacjenta utrzymuje się zakażenie Helicobacter pylori, leczenie można powtórzyć.

Refluksowe zapalenie przełyku
Dorośli
Zalecana dawka preparatu ORTANOL wynosi 20 mg raz na dobę. Dolegliwości ustępują szybko, a u większości pacjentów proces gojenia jest zakończony w czasie czterech tygodni. U pacjentów, u których nie doszło do zagojenia w czasie pierwszego etapu leczenia, proces ten zachodzi podczas kolejnych czterech tygodni podawania omeprazolu.
U pacjentów z ciężkim refluksowym zapaleniem przełyku stosuje się ORTANOL w dawce 40 mg raz na dobę, a proces gojenia przeważnie trwa do ośmiu tygodni.
W długotrwałym leczeniu pacjentów, po ustąpieniu refluksowego zapalenia przełyku, zaleca się preparat ORTANOL w dawce 10 mg raz dobę. W razie konieczności, dawkę można zwiększyć do 20-40 mg raz na dobę.
Dzieci powyżej 4 roku życia
Zalecane jest następujące dawkowanie w zależności od masy ciała dziecka:

* 10-20 kg - 10 mg
* powyżej 20 kg - 20 mg

W razie konieczności dawkę można zwiększyć odpowiednio do 20 mg i 40 mg na dobę.

Objawowy refluks żołądkowo-przełykowy
Zalecana dawka preparatu ORTANOL wynosi od 10 mg do 20 mg na dobę - w każdym przypadku dawkowanie należy ustalić indywidualnie.
Jeżeli objawy nie ustępują po czterech tygodniach leczenia preparatem ORTANOL w dawce 20 mg na dobę, zaleca się wykonanie dalszych badań diagnostycznych.

Zespół Zollinger-Ellisona
U pacjentów z zespołem Zollinger-Ellisona dawkę leku należy dobrać indywidualnie, a leczenie kontynuować dopóki istnieją wskazania kliniczne. Zalecana dawka początkowa preparatu ORTANOL wynosi 60 mg na dobę. U pacjentów z nasilonymi objawami, słabo reagujących na inne sposoby leczenia, skuteczne jest zwykle leczenie podtrzymujące dawką od 20 mg do 120 mg na dobę. Omeprazol powyżej 80 mg na dobę należy podawać w dwóch dawkach podzielonych.

Profilaktyka zachłystowego zapalenia płuc
Zaleca się stosowanie preparatu ORTANOL w dawce 40 mg, podawanej wieczorem dnia poprzedzającego zabieg operacyjny oraz w tej samej dawce rano w dniu zabiegu.

Objawy niestrawności związane z działaniem kwasu
Zalecana dawka preparatu ORTANOL wynosi 20 mg raz na dobę. U niektórych pacjentów dawka 10 mg na dobę jest wystarczająca i dlatego może być traktowana jako dawka początkowa.
Jeżeli objawy nie ustępują po 4 tygodniach leczenia preparatem ORTANOL w dawce 20 mg na dobę zaleca się wykonanie dalszych badań diagnostycznych.

Pacjenci z niewydolnością nerek
Nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.

Pacjenci z niewydolnością wątroby
U pacjentów z niewydolnością wątroby zwiększa się biodostępność omeprazolu i okres półtrwania w osoczu. Z tego powodu lek podaje się w dawce 10-20 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie jest konieczna zmiana dawkowania


Doustnie.
Choroba wrzodowa żołądka, refluks przełykowy: 1 kaps./dobę (przed śniadaniem) przez 4 tyg., w razie potrzeby leczenie można przedłużyć o dalsze 4 tyg.

Choroba wrzodowa dwunastnicy: 1 kaps./dobę (przed śniadaniem) przez 2 tyg., w razie potrzeby leczenie można przedłużyć o dalsze 2 tyg. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy współistniejącej z zakażeniem Helicobacter pylori omeprazol podaje się łącznie z antybiotykami w 7 dniowej kuracji potrójnej. Po leczeniu eradykacyjnym zaleca się przedłużenie terapii o 3-4 tyg.
U pacjentów opornych na leczenie zaleca się 40 mg/dobę: w przypadku wrzodu dwunastnicy przez 4 tyg., w przypadkach wrzodu żołądka i refluksu - przez 8 tyg. Zespół Zollingera-Ellisona: zalecana dawka początkowa 60 mg/dobę. Dalsze dawkowanie i czas trwania leczenia zależy od indywidualnych potrzeb i klinicznego stanu pacjenta. W zależności od nasilenia choroby można stosować 20-120 mg/dobę. Dawki powyżej 80 mg/dobę należy podawać w 2 dawkach podzielonych. W przypadkach niewydolności wątroby dobowa dawka nie powinna przekraczać 20 mg.

Wskazania* Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, również współistniejąca z zakażeniem Helicobacter pylori.
* Refluksowe zapalenie przełyku.
* Objawowy refluks żołądkowo-przełykowy.
* Zespół Zollinger-Ellisona.
* Profilaktyka zachłystowego zapalenia płuc przed znieczuleniem ogólnym u pacjentów, u których istnieje ryzyko aspiracji kwaśnej treści żołądka.
* Objawy niestrawności związane z działaniem kwasu.


Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, również współistniejąca z zakażeniem Helicobacter pylori. Refluksowe zapalenie przełyku (nadżerkowe lub owrzodzeniowe). Zespół Zollingera-Ellisona.

PrzeciwwskazaniaStwierdzona nadwrażliwość na omeprazol lub którykolwiek składnik preparatu.


Nadwrażliwość na składniki preparatu.

InterakcjeOmeprazol zmniejsza kwaśność soku żołądkowego, więc wchłanianie niektórych stosowanych jednocześnie leków może ulec zmianie. Podczas leczenia omeprazolem zmniejsza się wchłanianie ketokonazolu i itrakonazolu, podobnie jak podczas stosowania innych leków zmieniających pH soku żołądkowego (np. leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, środki zobojętniające).
Nie stwierdzono interakcji z pożywieniem ani podawanymi równocześnie lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy.
Ponieważ omeprazol jest metabolizowany w wątrobie przez układ cytochromu P450 2C19 (CYP2C19), może przedłużać eliminację diazepamu, warfaryny (R-warfaryny) i fenytoiny. W związku z tym u pacjentów zażywających warfarynę lub fenytoinę należy zachować ostrożność. Konieczne może być zmniejszenie dawek warfaryny lub fenytoiny. W prowadzonych badaniach nie zaobserwowano jednak u pacjentów leczonych długotrwale
fenytoiną zwiększenia jej stężenia w surowicy krwi podczas jednoczesnego podawania omeprazolu w dawce 20 mg na dobę.
Równoczesne stosowanie omeprazolu w dawce 20 mg na dobę nie zmieniało czasu krzepnięcia u pacjentów leczonych długotrwale warfaryną. Jednoczesne podawanie omeprazolu i klarytromycyny powoduje wzrost stężenia tych leków w osoczu. Nie zaobserwowano takiej interakcji podczas stosowania omeprazolu z metronidazolem lub amoksycyliną, które są stosowane razem z omeprazolem w celu eliminacji zakażenia Helicobacter pylori.


Preparat może powodować opóźnienie eliminacji diazepamu, fenytoiny i warfaryny oraz zmniejszać wchłanianie ketokonazolu, estrów ampicyliny, soli żelaza i cyjanokobalaminy. Zwiększa biodostępność digoksyny o ok. 10%. Równoczesne podanie ze środkami hamującymi czynności szpiku kostnego może przyczynić się do zmniejszenia liczby krwinek białych i małopłytkowości.

PrzedawkowanieOpisywano pojedyncze przypadki przedawkowania omeprazolu. W literaturze są opisywane przypadki stosowania leku w dawkach do 560 mg, a pojedyncze doniesienia nawet o zastosowaniu jednorazowym dawki doustnej do 2 400 mg omeprazolu. Zaobserwowane objawy przedawkowania omeprazolu to: nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle brzucha, biegunka i bóle głowy. W pojedynczych przypadkach opisywano również apatię, depresję, splątanie.
Wszystkie objawy opisywane po przedawkowaniu omeprazolu miały charakter przemijający i nie obserwowano po ich ustąpieniu poważnych skutków klinicznych. Zwiększone dawki omeprazolu nie zmieniały szybkości eliminacji leku i nie było konieczności stosowania żadnego specyficznego leczenia.


Objawami przedawkowania są nudności, wymioty, senność i przyspieszona czynność serca.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchuORTANOL najprawdopodobniej nie wpływa na sprawność psychofizyczną kierowców i operatorów maszyn. Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, nieostre widzenie. Działania te występują rzadko.

Ciąża i karmienieOgraniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Kategoria C stosowania w ciąży.
Omeprazol lub jego sól magnezowa mogą być stosowane w czasie ciąży i laktacji jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia. Omeprazol podawany w dawce do 80 mg na dobę kobietom w czasie porodu nie powodował żadnego niekorzystnego wpływu na płód. Badania na zwierzętach nie potwierdziły niekorzystnego wpływu omeprazolu stosowanego w czasie ciąży i laktacji. Nie znaleziono również dowodów na występowanie działania embriotoksycznego lub teratogennego.


W okresie ciąży lek może być stosowany jedynie w tych przypadkach, gdy potencjalne korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie zaleca się stosowania u kobiet karmiących piersią.

PrzechowywaniePrzechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opakowaniakapsułki 20 mg 14 szt.linki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
biegi na przełaj - KOLAGEN_cito jędrne piersi - KOLAGEN_cito golf - KOLAGEN_cito zatrzymaj czas - KOLAGEN_cito jędrna skóra - KOLAGEN_cito skoki narciarskie - KOLAGEN_cito lifting ciała - KOLAGEN_cito hokej na lodzie - KOLAGEN_cito na przeziębienie szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze w aptece szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe przeziębienie leki szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości z zielarni - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe produkty z aronii - Cukierki_Aroniowe aronia - cukierki - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe w zielarniach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe cukierki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe w aptekach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe oczyszczenie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe w zielarniach - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe dla sedniorów - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe apteka - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na wzmocnienie - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla całej rodziny - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty z aloesu i trawy cytrynowej - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez w aptekach - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez zioła - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki czarny bez - cukierki - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w zielarniach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe produkty - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe dla sedniorów - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe apteka - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe cukierki ziołowe - cukierki melisowe - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe produkty z waleriany - Cukierki_Walerianowe przeciw stresowi - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe w aptekach - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla całej rodziny - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe specjały - waleriana - Cukierki_Walerianowe jogging - Dezodorant_SuperDeo karate - Dezodorant_SuperDeo koszykówka - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo biegi na przełaj - Dezodorant_SuperDeo szachy - Dezodorant_SuperDeo maraton - Dezodorant_SuperDeo aerobik - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021