anauk.net MEDYCYNA  
... bo życie jest piękne  
anauk group
ENCYKLOPEDIA LEKÓW ENCYKLOPEDIA ZDROWIA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH WYKAZ JEDNOSTEK CHOROBOWYCH  
KALKULATOR ALERGIA ASTMA CUKRZYCA MIGRENA NADCIŚNIENIE NOWOTWORY OSTEOPOROZA
 
ALERGIA
ASTMA
CUKRZYCA
DIETA
GRYPA
JOGA
KALKULATOR
MIGRENA
NADCIŚNIENIE
NAZEWNICTWO MEDYCZNE
NOWOTWORY
OSTEOPOROZA
PROFILAKTYKA
PRZEZIĘBIENIE
PRZYCHODNIA
REUMATYZM
ENCYKLOPEDIA LEKÓW - opisy leków
wpisz szukaną frazę:

OPISY LEKÓW SKŁADNIKI LEKÓW LEKI ZWIĄZANE ZE SCHORZENIAMIlinki sponsorowane, reklamy

Spis alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż

DIANE
Nazwa międzynarodowa:Cyproterone acetate + Ethinyloestradiol
Substancje czynne leku:Cyproterone acetate
Ethinyloestradiol

ATC:G03HB

Forma leku:drażetki 2 mg+ 0,035 mg.

Inne leki związane ze schorzeniamiAntykoncepcja

Zawartośćsubstancje czynne - cyproterone acetate, ethinylestradiol.

1 tabl. zawiera 0,035 mg etynylestradiolu i 2 mg octanu cyproteronu.
Sposób działaniaDiane jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym o bardzo dużym stopniu pewności. Mechanizm jego działania polega na zahamowaniu działalności hormonów decydujących o jajeczkowaniu. Preparat oddziałuje również na błonę śluzową macicy w ten sposób, że nie jest ona w stanie przyjąć zapłodnionego jaja. Ponadto śluz wydzielany w okolicy wejścia do macicy pod wpływem preparatu staje się gęsty oraz lepki, a przez to nieprzepuszczalny dla plemników.


Preparat o działaniu antyandrogennym. Zawiera niewielką ilość dwóch hormonów: octanu cyproteronu i etynylestradiolu. Octan cyproteronu hamuje oddziaływanie androgenów. Zahamowana zostaje czynność gruczołów łojowych, dzięki czemu ustępuje wysypka trądzikowa, a wcześniej nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry. Zmniejsza się, wypadanie włosów, trądzik oraz łagodna postaci hirsutyzmu, szczególnie w przypadku niewielkiego wzrostu owłosienia. Poza działaniem przeciwandrogennym octan cyproteronu wykazuje również wyraźne działanie progestagenne, co może prowadzić do zaburzeń cyklu. Aby tego uniknąć, należy stosować go łącznie z etynylestradiolem. Preparat wykazuje także działanie antykoncepcyjne, zmniejsza bóle miesiączkowe i krwawienie odpowiadające menstruacji.

Zastosowanie Środek antykoncepcyjny.

Ostrzeżenie Diana nie może być stosowana u pacjentek cierpiących na nowotwory o podłożu hormonalnym, jak rak piersi lub rak narządów rodnych. Leku nie wolno podawać w skłonności do zakrzepów krwi, wadzie serca, chorobach wątroby, w porfirii.
U kobiet, które ukończyły 35 rok życia stosowanie pigułki antykoncepcyjnej oraz palenie papierosów oznacza zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Pacjentki które przeszły lub cierpią na następujące choroby: serca i naczyń, wysokie ciśnienie krwi, zbyt duże stężenie tłuszczów we krwi, poważną nadwagę, cukrzycę lub cukrzycę, która pojawiła się w związku z ciążą, epilepsję, stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex), zaburzenia menstruacji, pogorszenie słuchu na tle sklerotycznym, depresję, wypadanie włosów powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania pigułki antykoncepcyjnej.
W razie stosowania preparatów węgla w zaburzeniach trawiennych - biegunka, zatrucia - zachodzi duże prawdopodobieństwo, że tabletka antykoncepcyjna okaże się nieskuteczna, gdyż węgiel wiąże jej zawartość i nie dopuszcza do przyjęcia przez organizm. W takich razach należy stosować uzupełniający środek antykoncepcyjny np. prezerwatywę.
U niektórych pacjentek jednoczesne stosowanie amoksycyliny, ampicyliny, rifampicyny lub tetracykliny oraz doustnych środków antykoncepcyjnych może obniżyć skuteczność działania tych ostatnich.
Jeśli miesiączka nie pojawiła się 2 razy z rzędu należy przeprowadzić test ciążowy.
Należy przerwać zażywanie preparatu, jeśli pojawią się:
silny przypominający migrenę ból głowy, nagłe zaburzenia wzroku, podejrzenie o zakrzep krwi, np. nagłe obrzęki i ból kończyn, silny świąd, żółtaczka, ciąża, nagły ostry ból brzucha.
Przed większymi operacjami chirurgicznymi oraz w razie dłuższego pozostawania w unieruchomieniu należy poinformować lekarza o tym, że stosuje się doustny środek antykoncepcyjny.
Oczekiwany skutek działania preparatu może ulec zmianie, jeśli Dianę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy poradzić się lekarza w razie konieczności stosowania innych leków łącznie ze środkiem antykoncepcyjnym.


Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy przeprowadzić dokładne badania ogólnolekarskie i ginekologiczne (łącznie z badaniem gruczołów sutkowych) i zebrać dokładny wywiad. Dodatkowo należy wykluczyć zaburzenia krzepliwości krwi jeżeli w rodzinie zdarzały się schorzenia zakrzepowe (np.: zakrzepowe zapalenie żył głębokich, udary, zawały mięśnia serca), zwłaszcza w młodym wieku. Należy bezwzględnie wykluczyć ciążę. W czasie stosowania leku przez dłuższy okres czasu należy przeprowadzać badania kontrolne co 6 m-cy.

Podczas leczenia zwiększa się ryzyko wystąpienia zatorów żylnych i tętniczych oraz chorób zakrzepowo-zatorowych. W przypadku pojawienia się poważnych dolegliwości w obrębie nadbrzusza, powiększenia wątroby lub objawów krwawienia w obrębie jamy brzusznej, należy wziąć pod uwagę możliwość obecności guza wątroby. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych przebiegających z wymiotami i biegunkami nie ma pewności, że preparat pozostanie w przewodzie pokarmowym tak długo jak jest to niezbędne do uzyskania zamierzonego efektu farmakologicznego. U szczególnie wrażliwych kobiet może dojść do pojawienia się plam barwnikowych (żółto-brunatne zmiany pigmentowe na skórze twarzy), które nasilają się w wyniku działania światła słonecznego.

Preparat należy ostrożnie stosować w przypadkach: palenia, nadciśnienia, otyłości, niewłaściwej lipoproteinemii, migrenowego bólu głowy, wad zastawkowych serca, migotania przedsionków, długotrwałego unieruchomienia (operacji, zabiegów chirurgicznych kończyn dolnych, ciężkich urazów), anemii sierpowatej, żylaków, zapalenia żył powierzchniowych. Lek może mieć wpływ na insulinooporność i tolerancję glukozy i powodować występowanie ostrych i przewlekłych zaburzeń czynności wątroby (konieczne odstawienie leku).

Działania niepożądane1/100
- Napięcie gruczołów sutkowych, nieregularne krwawienia, mdłości, szczególnie podczas pierwszych 2-4 miesięcy stosowania środka.
- Ból głowy, przygnębienie, brak pociągu seksualnego, wzrost wagi ciała.

1/1000
- Podniesione ciśnienie krwi.
- Gromadzenie wody w organizmie.

<1/1000
- Zakrzepy krwi.
- Świąd skóry.
- Zaburzenia w funkcjach wątroby, żółtaczka, kamienie żółciowe.
- Zmiany stężenia cukru we krwi.
- Brunatne plamy na skórze, które wzmagają swoją częstotliwość i nasilenie pod wpływem słońca.
- Zmniejszone wydzielanie gruczołów łzowych.


* Tkliwość, ból i powiększenie piersi,
* wydzielina z brodawki sutkowej,
* ból głowy migrena,
* zmiany popędu płciowego,
* zmiany nastroju,
* nudności wymioty i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
* schorzenia skóry (rumień guzowaty, wielopostaciowy, wysypka),
* zmiana wydzieliny pochwowej,
* nietolerancja soczewek kontaktowych,
* zatrzymanie płynów w organizmie,
* zmiana mc.,
* reakcje nadwrażliwości.

DawkowaniePreparat należy zacząć stosować od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego i zażywać regularnie o jednakowej porze dnia w ciągu następujących 21 dni. Po zażyciu 21 tabletek, należy zrobić 7 dniową przerwę, podczas której powinna nastąpić miesiączka. Po upływie 7 dni można rozpocząć następne opakowanie tabletek.
W razie zapomnienia przyjęcia tabletki należy zażyć przeoczoną tabletkę tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli odstęp między kolejnymi dawkami przekracza 36 godzin, efekt zabezpieczający przed niepożądaną ciążą ustępuje. Należy więc w ciągu najbliższego tygodnia stosować dodatkowy środek antykoncepcyjny, np. prezerwatywę.
W pierwszych trzech miesiącach stosowania preparatu przeprowadza się kontrolne badanie ginekologiczne i internistyczne, po czym badania co pół roku.


1 tabl./dobę przez kolejnych 21 dni. Przez następnych 7 dni nie przyjmuje się leku - w czasie tej przerwy rozpoczyna się krwawienie z odstawienia. Zwykle występuje ono 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabl. Przyjmowanie następnego opakowania rozpoczyna się po 7-dniowej przerwie, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze trwa.

WskazaniaU kobiet w leczeniu chorób androgenozależnych, takich jak: trądzik, zwłaszcza postać nasilona i postacie połączone z łojotokiem, stanem zapalnym lub powstawaniem guzków (acne papulopustulosa, acne nodulocystica), łysienie androgenne oraz łagodne postacie hirsutyzmu.

PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na składniki preparatu.
Nie należy zażywać preparatu jeżeli w przeszłości występowały lub obecnie występują zaburzenia: krążenia krwi, szczególnie te spowodowane zakrzepicą w naczyniach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich), płuc (zatorowość płucna), serca (zawał serca), mózgu (udar mózgu) lub w innych częściach ciała; objawy mogące mieć związek z zawałem serca (dławica piersiowa lub ból w klatce piersiowej) lub udarem (przemijające niedokrwienie lub niewielki udar mózgu); ataki migreny z ogniskowymi zmianami neurologicznymi (np. zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, drętwienie lub niedowład części ciała); cukrzyca ze zmianami naczyniowymi; zapalenie trzustki ze zwiększonym stężeniem triglicerydów we krwi; żółtaczka lub ciężka niewydolność wątroby; zależny do wpływu hormonów nowotwór (piersi lub narządów rodnych); łagodny lub złośliwy guz wątroby; krwawienia z dróg rodnych, których przyczyny nie ustalono. Preparatu nie stosuje się u mężczyzn.

InterakcjeLeki stosowane w leczeniu padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat), gruźlicy (np. ryfampicyna, rifabutin), infekcji wirusem HIV (np. ritonawir) i antybiotyki (np. penicyliny, tetracykliny, gryzeofulwina) stosowane w leczeniu chorób infekcyjnych, jak również preparatów zawierających ziele dziurawca (leczenie nastrojów depresyjnych), zwiększają klirens nerkowy hormonów płciowych i hamują działanie preparatu. W takich przypadkach należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

PrzedawkowanieBrak danych.

UwagiPreparat należy przyjmować co najmniej 3-4 cykle po zakończeniu objawów chorobowych.

Ciąża i karmienieNależy skontaktować się z lekarzem, gdy preparat został zastosowany w czasie ciąży.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.


Lek przeciwwskazany w okresie ciąży i laktacji.

Opakowaniadrażetki a 21 szt, a 3 x 21 szt.

21 lub 63 sztukilinki sponsorowane, reklamy


drugs and supplements

WYKOP GOOGLE BLIPNIJ STUMBLEUPON WYSLIJ
kontakt  
najlepszy kolagen - KOLAGEN_cito wioślarstwo - KOLAGEN_cito sport - KOLAGEN_cito wzmocnienie dziąseł i zębów - KOLAGEN_cito dla sportowców - KOLAGEN_cito wioślarstwo - KOLAGEN_cito kajakarstwo - KOLAGEN_cito dla sportowców - KOLAGEN_cito na kaszel suchy i mokry szałwia - Cukierki_Szalwiowe zielarz szałwia - Cukierki_Szalwiowe na kaszel palacza szałwia - Cukierki_Szalwiowe najlepsze zioła szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe wspomaganie - szałwia - Cukierki_Szalwiowe lekarz radzi na gardło szałwia - Cukierki_Szalwiowe na ból gardła szałwia - Cukierki_Szalwiowe co dobrego - szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe przeciw stresowi - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła w cukierkach - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe co dobrego - aronia - Cukierki_Aroniowe w aptekach - aronia - Cukierki_Aroniowe zielarnia - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe przeciw stresowi - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe produkty na odporność - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe apteka - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ładne paznokcie - Cukierki_Pokrzywowe żeńszeń imbir - cukierki - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe zioła - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty z żeńszenia i imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe specjały - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe wspomaganie - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez przeciw stresowi - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla sedniorów - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez cukierki ziołowe - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez dla całej rodziny - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe wspomaganie - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe cukierki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe cukierki ziołowe - cukierki głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe przeciw stresowi - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - melisa - Cukierki_Melisowe dla całej rodziny - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe właściwości melisy - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe wspomaganie - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe zioła - waleriana - Cukierki_Walerianowe co dobrego - waleriana - Cukierki_Walerianowe właściwości waleriany - Cukierki_Walerianowe cukierki ziołowe - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe skok w dal - Dezodorant_SuperDeo skok o tyczce - Dezodorant_SuperDeo brydż - Dezodorant_SuperDeo dżudo - Dezodorant_SuperDeo łucznictwo - Dezodorant_SuperDeo dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo hokej na lodzie - Dezodorant_SuperDeo rzut oszczepem - Dezodorant_SuperDeo
design by anauk group ® © 2000 & 2021